Ryzen 5 3400G sistemde RAM'ler 3000 MHz yapılmıyor

pucaso6578

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba, bir APU sistem kullanıyorum ve özellikleri şöyle:
  • Ryzen 5 3400G
  • MSI A320M-A Pro.
  • G.Skill 3000 MHz 2x8 16 GB RAM.
RAM'lerin hızını XMP ile 3000 MHz yapıp kaydedip yeniden başlattığımda olmuyor. BIOS pilini çıkartıp sıfırlamadan bilgisayarı kullanamıyorum.
Forumda bu konuyla ilgili başlıklara baktığımda sadece bilgisayarı nasıl tekrar açacağımız yazılmış fakat neden 3000MHz yapamadığımız hakkında pek bir bilgi göremedim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'lerin tam modeli nedir? Kit halinde mi aldınız? Mümkünse link verin. İşlemcide yamuk pin olup olmadığını kontrol edin, soğutucunun çok sıkılmadığından emin olun. BIOS sürümü nedir?

RAM'lerin tam modeli nedir? Kit halinde mi aldınız? Mümkünse link verin. İşlemcide yamuk pin olup olmadığını kontrol edin, soğutucunun çok sıkılmadığından emin olun. BIOS sürümü nedir?

RAM'ler bunlar.

İşlemcide yamuk pin yok, soğutucu da aynı şekilde normal.

BIOS sürümü ise 1.4

İlginç. 3 tane kombinasyon vereceğim, RAM'leri o şekilde deneyip 3000 MHz'e alıp alamadığınızı belirtin.
  • İki RAM'in de yerini değiştirin. Örneğin A RAM'i soldakindeyse sağa alın, aynısını diğeri için de yapın.
  • Sadece A RAM'ini takın.
  • Sadece B RAM'ini takın.

İlginç. 3 tane kombinasyon vereceğim, RAM'leri o şekilde deneyip 3000 MHz'e alıp alamadığınızı belirtin.
  • İki RAM'in de yerini değiştirin. Örneğin a RAM'i soldakindeyse sağa alın, aynısını diğeri için de yapın.
  • Sadece a RAM'ini takın.
  • Sadece b RAM'ini takın.

Söylediğiniz üç kombinasyonu da denedim;

Hiçbirinde XMP profili ile seçtiğim 2933 MHz'de çalışmadı bilgisayar.

Başka bir öneriniz var mı? Gerçekten can sıkıcı olmaya başladı bu olay benim için:(

Geri
Yukarı