Ryzen 5 3400G sisteme macOS Big Sur kurulur mu?

Ege Akman

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar daha önce Windows ve bir çok Linux distrosu kullandım. Şimdi ise hem kendimi bu platformda geliştirmek hem de yaptığımız uygulamanın macOS testlerini yapmak için Linux'un yanına macOS Big Sur kurmak istiyorum. Ekran kartı ve disk uyumluluğuyla ilgili şüphelerim var. Aşağıya sistem özelliklerini ekledim. Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Sistem:
  • Anakart: Gigabyte B450M S2H
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 3400G
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1650 Super
  • RAM: 2x8GB DDR4 3200Mhz
  • Disk: 256GB 5400RPM SATA3 HDD (Diski ikiye ayırdım. 100GB'lık bölümde Linux(btrfs dosya sistemli) kurulu, geri kalan yaklaşık 140GB'a ise macOS kurmayı düşünüyorum.)
Forumda dolaşırken NVIDIA ekran kartlarının High Sierra'dan sonra desteğinin kesildiğini okumuştum. İşlemcimin integrated grafik işlemcisi bulunuyor (Radeon Vega 11). Eğer NVIDIA ekran kartıyla olmazsa işlemcideki dahili grafik kartıyla bunu çözebilir miyiz? HDMI kablosunu sürekli anakart ve ekran kartı arasında değiştirmem gerekir mi, başka bir yolu var mı?

Ayrıca kurulum yapılırken ilk önce macOS sistemin sonra da Windows'un kurulması önerilmiş. Bendeki SSD'de Windows kurulu ama macOS'u o SSD'ye kurmayacağım, sistemde takılı olan diğer HDD'ye kuracağım. HDD'de ise Linux kurulu bulunmakta ve bu diske kurmak istiyorum. Sorun yaşar mıyım?

Yukarısı biraz karışık olduysa diskleri ve içindekileri tablo şeklinde koyuyorum:

DisklerKurulu İşletim Sistemleri
SSDWindows (Kurulu)
HDDLinux (Kurulu) (Dosya Sistemi: BTRFS)macOS (Buraya kurmak istiyorum.)

Bir de eğer yukarıdakilerle ilgili bir sorun olmazsa, config dosyası konusunda da yardımcı olabilir misiniz?

Kurabilirsiniz ama elinzde destekleyen bir GPU olmadığından neredeyse hiç kullanamazsınız. Yani gereğinden çok kasar.

Kurabilirsiniz ama elinzde destekleyen bir GPU olmadığından neredeyse hiç kullanamazsınız. Yani gereğinden çok kasar.
Merhaba elimde başka bir laptop bulunuyor. Özellikleri:
  • Laptop: Samsung NP350V5C-S0JTR
  • İşlemci: Intel® Core™ i5-3230M
  • Dahili GPU: Intel HD 4000
  • Harici GPU: AMD Radeon HD 7670M
  • RAM: 8GB DDR3
  • Disk: 700GB 5400RPM HDD
  • Ethernet: Realtek RTL8168
  • Wi-Fi: Qualcomm Atheros AR9485WB-EG
Ayrıca bu laptopun ekranında bazı sorunlar var bu yüzden ikinci bir monitör bağlamayı düşünüyorum (VGA) herhangi bir sorun yaratır mı? Yazdığım laptop Big Sur için uyumlu mudur, uyumluysa config ve kextler ile ilgili yardımcı olabilir misiniz? Uyumsuzsa hangi sürümü denemeliyim? Şimdiden teşekkür ederim, sorular için kusura bakmayın macOS alanında acemiyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı