Ryzen 5 3500 sistemde FPS düşmeleri

Krm_Glsn

Centipat
Daha fazla  
Merhaba millet. Birkaç aydır Windows 11 kullanıyorum ve çok memnunum hiçbir sıkıntım yok fakat bir tanesi hariç o da şu.
Normal günlük kullanımda olsun oyun oynarken film seyrederken saatte bir drop yiyorum. Bir saniyeliğine PC bir anda kasmaya başlıyor ve buna ses de eşlik ediyor ve drop bir saniye falan oluyor ve ardından hemen düzeliyor ama belli aralıklarla olduğu için insanı rahatsız ediyor ve ben de böyle konularda biraz takıntılıyım ne yaptıysam sorunu bir türlü düzeltemedim. Bu arada sistemim:
AMD bir sistem sistem özelliklerim ise şöyle;
ASUS ROG STRIX AMD Radeon RX570 8 GB OC işlemcim ise; AMD Ryzen 5 3500.
RAM; 16 GB Corsair 3000 MHz ( çift kanal bu arada )
Anakart; ASUS Prime A320 m-F
Ve bir de WD Green marka 240 GB SSD mevcut sorunu bilen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlerse çok minnettar olurum cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhaba millet. Birkaç aydır Windows 11 kullanıyorum ve çok memnunum hiçbir sıkıntım yok fakat bir tanesi hariç o da şu.
Normal günlük kullanımda olsun oyun oynarken film seyrederken saatte bir drop yiyorum. Bir saniyeliğine PC bir anda kasmaya başlıyor ve buna ses de eşlik ediyor ve drop bir saniye falan oluyor ve ardından hemen düzeliyor ama belli aralıklarla olduğu için insanı rahatsız ediyor ve ben de böyle konularda biraz takıntılıyım ne yaptıysam sorunu bir türlü düzeltemedim. Bu arada sistemim:
Ve bir de WD Green marka 240 GB SSD mevcut sorunu bilen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlerse çok minnettar olurum cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Sisteme daha önceden strest testi yaptınız mı?

Windows 11 için BIOS güncellemesi yaptınız mı? Şahsen bende de bu sorunlar vardı Windows Update güncelledim ekran akrtını güncelledim ve BIOS'u ise Windows 11 destekleyen sürücüsünü kurdum ve düzeldi.

Ses demişsin ses tam olarak nereden geliyor mekanik mi, yoksa yazılımsal mı?

Yazılımsal olarak ses de kasıyor.
Windows 11 için BIOS güncellemesi yaptınız mı? Şahsen bende de bu sorunlar vardı Windows Update güncelledim ekran akrtını güncelledim ve BIOS'u ise Windows 11 destekleyen sürücüsünü kurdum ve düzeldi
Evet Windows 11 için Asusun sitesinden güncel bios indirdim ve kurdum şuan zaten bios ayarlarim Windows 11 için entegre edilmiş bir durumda :))

Peki sisteminiz Windows 11 ile "tamamen" uyumlu mu? Ayrıca sıcaklık dereceleri nasıl? Bunlar da önemli.

Ekran kartımin sıcaklığı ortalama 62/63 derece tabii oyun oynarken işlemcim ise 55/60 derece PC'yi çok zorlayan bir oyun olursa ekran kartı en fazla 70 derce görüyor o da ara sıra yani soğutma tarafında bir sıkıntı yok sistemim soğuk çalışıyor ama soyelede bir durum var ben film izlerken de oluyor bu duru bence anladığım kadarıyla donanımsal bir şey değil de yazılımsal bir sıkıntı var.
Peki sisteminiz Windows 11 ile "tamamen" uyumlu mu? Ayrıca sıcaklık dereceleri nasıl? Bunlar da önemli.

PC healt onay verdi bilgisayarıma.

Ekran kartımin sıcaklığı ortalama 62/63 derece tabii oyun oynarken işlemcim ise 55/60 derece PC'yi çok zorlayan bir oyun olursa ekran kartı en fazla 70 derce görüyor o da ara sıra yani soğutma tarafında bir sıkıntı yok sistemim soğuk çalışıyor ama soyelede bir durum var ben film izlerken de oluyor bu duru bence anladığım kadarıyla donanımsal bir şey değil de yazılımsal bir sıkıntı var.
Çok büyük ihtimalle windows 11 den kaynaklı. Bence windows 10 'a geri dönüp orda da testler yapin. Boylece donanımsal olup olmadığını anlarız.

Çok büyük ihtimalle Windows 11'den kaynaklı. Bence Windows 10'a geri dönüp orada da testler yapin. Boylece donanımsal olup olmadığını anlarız.

Size şöyle söyleyeyim ben Windows 11'e bu 3. geçişim bir Windows 10 bir Windows 11 diye diye hep gözlemledim Windows 10 da hiç böyle drop yapmıyordu şimdi Windows 11 yüklüyorum yapıyor Windows 10'a geri dönüyorum yapmıyor o yüzden Windows 10 da hiçbir türlü sıkıntım yoktu sistemim güncel olsun diye bir de masaüstü ortamı Windows 11 de çok hoşuma gitti o yüzden geçtim. Ve açıkçası Windows 10'a geri dönmek istemiyorum dedim ki hani çözümü varsa Windows 11 de kalayım galiba görünür de yok gibi çözüm 😁😁

Geri
Yukarı