Ryzen 5 3500U Notebook'ta ani FPS düşüşleri

PizzaTime

Hectopat
Merhaba arkadaşlar ASUS Notebook'ta (Ryzen 5 3500U, Vega8, 8 GB RAM (4x4)) oyun oynarken ani FPS düşüşleri yaşıyorum. BIOS, ekran kartı güncellemelerini yaptım, ama oyuna başladıktan birkaç dakika sonra FPS 50 60'dan 10'lara kadar düşüyor. Notebook'u 1 sene önce aldım ama öyle çok da oyun oynamadım. Garantiyi aradım ama pandemi sebebiyle kargoların yoğunluğundan dolayı bilgisayara bakmaları 1 ayı bulabilirmiş. Yardım edebilecek arkadaşlar var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle geçmiş olsun, ürün garanti kapsamında ise kesinlikle başka bir yere götürüp baktırmayın. FPS düşüşü için birçok neden olabilir. İlk olarak MSI Afterburner indirip oyun içi sıcaklık değerlerini test edin. Eğer değerler normal çıkarsa kesinlikle garantiye yollayın. Size bilerek 1 ay gibi bir süreç söylemişlerdir. Genellikle uğraşmak istemiyorlar.

Öncelikle geçmiş olsun, ürün garanti kapsamında ise kesinlikle başka bir yere götürüp baktırmayın. FPS düşüşü için birçok neden olabilir. İlk olarak MSI Afterburner indirip oyun içi sıcaklık değerlerini test edin. Eğer değerler normal çıkarsa kesinlikle garantiye yollayın. Size bilerek 1 ay gibi bir süreç söylemişlerdir. Genellikle uğraşmak istemiyorlar.
Yanıtınız için teşekkür ederim. Kardeşim geçen sene notebook alındığında cihaza overclock yapmıştı, ben sonrasında hemen Ryzen Controller üzerinden ayarları resetlemiştim. Ama sorunun hala devam etmesinden dolayı overclock'tan kaynaklı bir sorun olabileceğini düşünüyorum. Notebook'larda CMOS'u sıfırlanmadığından ne yapacağımı şaşırdım açıkçası.

Yanıtınız için teşekkür ederim. Kardeşim geçen sene notebook alındığında cihaza overclock yapmıştı, ben sonrasında hemen Ryzen Controller üzerinden ayarları resetlemiştim. Ama sorunun hala devam etmesinden dolayı Overclock'tan kaynaklı bir sorun olabileceğini düşünüyorum. Notebook'larda CMOS'u sıfırlanmadığından ne yapacağımı şaşırdım açıkçası.

Overclock yapıldıysa termal macun değişmeniz gerekli olabilir. Isı değerlerini kontrol edip ısınmayla alakalı bir sorun ise ucuz atlatmışsınızdır. Tehcnopat BIOS sıfırlama rehberi mevcut.

Overclock yapıldıysa termal macun değişmeniz gerekli olabilir. Isı değerlerini kontrol edip ısınmayla alakalı bir sorun ise ucuz atlatmışsınızdır. Tehcnopat BIOS sıfırlama rehberi mevcut.
BIOS'u rehberde belirtildiği gibi yazılım yolu ile sıfırlamıştım daha önce. Isı değeri yük altındayken 80 dereceyi buluyor. Ben de termal macunla alakalı bir problem olduğunu düşünüyorum. Bir şekilde garantiye göndermeyi deneyeceğim. Tekrardan teşekkürler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı