Ryzen 5 3500X 1660 Super TUF'a darboğaz mı yapıyor?

Omurblt94

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar. Öncelikle 2 ay kadar önce inven... Diye bir siteden hazır masaüstü sistemlerden aldım. Sorun birçok darboğaz sorununda olduğu gibi benim de MSI Afterburner ile PUBG oyununda darboğaz sorunu yaşıyor olmam. Yani en azından ben böyle düşünüyorum ve bilgili olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Sorunumu görsellerle açıklayacağım.

Sistem özellikleri.

Anakart: B450MA Prime.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X.
Ekran kartı: ASUS GeForce TUF 3 GTX 1660 Super Gaming.
Bellek: 16 GB (2x8GB) 3200MHz.
SSD: 240GB SSD M.2 500-350MB/s.
PSU: FSP hv Pro 550W 80+

Resim1 ve resim2'de gördükleriniz yüksek veya Full ayarlar ve haliyle ekran kartına daha çok yük bindiği için işlemcinin yükü azalıyor ve GPU kullanımı %100'e yaklaştığı için işlemci monitörüme güzel ve akışkan bir görüntü verebiliyor.

Asıl sorun ayarlarımı düşüğe çektiğim zaman oluyor bu ayarlar en düşükte FPS sınırlaması 3. resimde yok. Normalde 200'lere kadar çıkıyor FPS sınırlamasız ama o an 146 FPS yakalamışım. Yani GPU kullanımı azalıyor işlemcime daha fazla yük biniyor. 4.resim ise ekran kartı kullanımın doğal olarak düz bir görüntü ve minimum ayarlarda olduğu için %49'lara kadar inebiliyor ve bu da CPU uma binen yükü arttırdığı için oyun içinde zaman zaman çok kısa takılmalar ve donmalar kendisini hissettiriyor. Sizde taktir edersiniz ki PUBG gibi FPS oyunlarında çok küçük takılmalar bile çok önemlidir.

Oynadığım bir başka oyundan örnek vermek gerekirse. World of Tanks adlı oyunda hiçbir zaman böyle problemler yaşamıyorum yüksek ayarlarda oynamama rağmen. Belki oyunun optimizasyonu sağlamdır belki başka bir şey. Bu oyunu Test etmedim ama şöyle diyebilirim. Grafikleri minimuma getirdiğimde ekran kartı kullanımı çok çok düşüyordu ve oyun kendisini işlemciye çalıştırıyordu. Full yüksek ayarlarda 250 FPS alırken minimumda 100-120 FPS'ler aldığımı hatırlıyorum. Millet düşük ayarlarda yüksek, yüksek ayarlarda düşük FPS alır benim yaşadıklarıma bakın :)

Bir çok yazı ve başlık okudum video izledim. Eğer diyecekseniz ayarlarını arttır. İstediğim ayarlar ortalama ayarlar normalde zaten minimumda oynamıyorum ama zaten Full ayarlarda da oynamak oynayan bilir PUBG gibi FPS oyunlarında ve görselliğin sade olması gereken oyunlarda gereksiz. Oyun içinde bu CPU kullanım %100'ü yakalayamamışım hiç çünkü 100MS de yenilemeye ayarlamıştım MSI gösterge hızını çünkü. Bazen kimisi %100 oluyor 1 saniyeliğine. Benim anlam veremediğim sorun şudur:

1660 ile 3500X'ten darboğaz yaşıyor olma ihtimalim çok düşük normal şartlarda. Ryzen 5 2600 bile 2060'ı kaldırabiliyorken ben neden sistemimde böyle bir sorun yaşıyorum çözemedim. Kendimce denediğim çözümler bellek hızlarını 3200'den 3133'e çektim ve BIOS'tan CPU hızını otomatikten 3.90GHz'ye aldım. Zaten normalde Turbo'lu turbosuz masaüstü de dahi 3.90'da çalışıyordu ara sıra 4'e çıkıyordu ve bende bunları yaparak biraz olsun işlemcinin yükünü ve ısısını azaltabilirsem sorunumu bir nebze halledebilirim diye düşündüm. Bilginiz olsun CPU ve bellek hızlarım eski halinde iken de bu sorunlar vardı. Ek olarak ekran kartı sıcaklığım 72'yi CPU ise 62'yi geçmiyor uzun kullanımlarda dahi. Kendi şahsi fikrimi de belirtmem gerekirse M.2 SSD okuma yazma hızı çok düşük fakat SSD'lerin darboğaz yaratmadığını da biliyorum emin olmamakla birlikte acaba sorun SSD'imde mi yoksa RAM'lerimde sorun mu var veya kalitesiz mi? Teşekkürler.

oVFuQt.png

2.png

3.png

4.png

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı