Ryzen 5 3500X için soğutucu önerisi

Hocam bu arada uyarayım, böyle takmak pek uygun ve sağlıklı değil. Borular üste gelecek şekilde taksaydınız daha iyi olurdu.
Tam aksine böyle takmak daha iyi. :) Çünkü radyatörün içerisindeki hava boş kısımda kalıyor. Diğer türlü hava, sıvının geçeceği boruların ağzında kalıyor. Bu yüzden pompa kuru kalıp ses yapmıyor ve ömrü uzuyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

@Lintos Bana sorarsanız, biraz daha stok fan ile idare edip ARGB fanlı 240MM'li bir sıvı soğutma alın. Bizim kasada görüntüsü hoş oluyor. :)

CPB açık kullanıyorsanız öncelikle onu manuel GHz ve V ayarıyla adam etmekle başlayın. :D O zaman sıcaklıklar düşüyor gerçekten.
Ekran kartı serviste. Geldiği gibi o ayarları da çekerim fakat gelmeden once soğutma alma gibi bir planım var.
@Lintos Bana sorarsanız, biraz daha stok fan ile idare edip ARGB fanlı 240MM'li bir sıvı soğutma alın. Bizim kasada görüntüsü hoş oluyor. :)
Hocam kasada hoş durduğu kadar fiyatları aynı şekil rahatsız edici bir hoş duruyor :D 120mm, işlemciyi 65 derece ayarlarında tutmama yetecekse ben almaya hazırım.

Son düzenleme:
Ekran kartı serviste. Geldiği gibi o ayarları da çekerim fakat gelmeden once soğutma alma gibi bir planım var.

Hocam kasada hoş durduğu kadar fiyatları aynı şekil rahatsız edici bir hoş duruyor :D 120mm, işlemciyi 65 derece ayarlarında tutmama yetecekse ben almaya hazırım.
Evet ben de aylarca stok soğutucunun uyuz sesini çekmek zorunda kalmıştım. :D

PF120 bu videoda stres testinde en fazla 65 dereceyi görmüş. ID Cooling 420₺ fiyatıyla insanı cezbetmiyor değil. :D

Aslında 120 ve 240MM soğutma arasında 3-8 derecelik fark var. Kötü olacağını düşünmüyorum.

Bu videoda da 10700K gibi ısınan bir işlemci de 12'MM'lik soğutucu stres testinde 120 dereceyi görmüş.

Evet ben de aylarca stok soğutucunun uyuz sesini çekmek zorunda kalmıştım. :D

PF120 bu videoda stres testinde en fazla 65 dereceyi görmüş. ID Cooling 420₺ fiyatıyla insanı cezbetmiyor değil. :D

Aslında 120 ve 240MM soğutma arasında 3-8 derecelik fark var. Kötü olacağını düşünmüyorum.
Yani 55 yerine 60 derece alsam yine sorun olmaz benim için. Bu gözler 90 dereceyi gördü :D

Yani 55 yerine 60 derece alsam yine sorun olmaz benim için. Bu gözler 90 dereceyi gördü :D
Attığım videolardaki işlemcilere kıyasla sizin işlemciniz o kadar ısınan bir işlemci değil. Ama işte o seviyelerde soğutması için fanın 240'lığa göre daha hızlı çalışması lazım.

Boşverin hocam siz 120MM'lik soğutmayı. 240'lığa bütçe yetmiyorsa arkadaşların önerdiği hava soğutmalardan birini alın geçin.

@Samotne Ciasteczka koş, 120mm sıvı soğutma aldırıyorlar.

Hocam dinleyin beni, alın bir SE-234. Yanına da bir tane daha alın fanından. PF240'a taş çıkarır. 😍

420 TL'ye 120mm sıvı soğutma almak mantıksız geliyor bana.
Kasadaki hava akımı kafamı karıştırdı hocam. Ondan dolayı 120mm sıvı düşünmeye başladım.

Bir de benim inceleme konumda sizle de ekran kartınız hakkında konuşmuştuk. Noldu? Pure Steel'i alınca ekran kartının sıcaklığı düştü mü?
Hocam boştaki sıcaklığı düştü fakat yükte aynıydı. Ne yazık ki bana gelen kart çok yüksek ihtimal fabrikasyon sorunlu. Kendisini bugün Vatan Bilgisayar’a uğurladım, çok detaylı bir sekilde yaşadığım sorunları anlatarak. Üstüne ben yazı yazıp kart kutusunun içine koydum.

Temennim sıfır kart yollamaları, fakat kaçınılmaz gerçek macun yenilemesi sonrası kartın bana geri dönüşü olacak. DDR3 sistem ile kullanırken 570’i 80 dereceleri görüyordum. DDR4’e geçince işlemci Intel’e göre daha sıcak olmasıyla beraber 570’i körükledi, soluğu serviste aldık.

Geri
Yukarı