Ryzen 5 3500X ısınıyor

Mirlex

Hectopat
Arkadaşlar Ryzen 5 3500X işlemcim var. Boşta sıcaklığına bakıyorum 45 ile 60 arası ama şöyle 45 oluyor birden 60 ondan sonra 45'e düşüyor. Voltaja baktığımda 1.000V'tan 1.469'a kadar çıkabiliyor ondan dolayı olabilir mi? Yük altında 78 79'a kadar çıkabiliyor kasam Cooler Master Pro 3 mesh yapıda ve daha 1 hafta olmadı kasayı temizleyeli termal macunu değiştireli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet ama bilgisayarcıya götürünce voltaj değerlerin çok garip dedi
Stok fan soğutma için yetersiz kalabiliyor. İyisinden bir tane işlemci soğutucu almanı tavsiye ederim. Sıcaklık yine aşırı yüksek değil ama biraz daha ısıyı düşürmek için fanı değiştirmek şart. Voltaj değerlerinde nasıl bir gariplik var, fazla mı güç çekiyor?

Stok fan soğutma için yetersiz kalabiliyor. İyisinden bir tane işlemci soğutucu almanı tavsiye ederim. Sıcaklık yine aşırı yüksek değil ama biraz daha ısıyı düşürmek için fanı değiştirmek şart. Voltaj değerlerinde nasıl bir gariplik var, fazla mı güç çekiyor?
ya nasıl desem mesela bakıyorum arkadaşlarınkine farklı işlemciler onların mesela boşta 1000 voltajda çalışıyor bende ise boşta 1000 v ken birden 1.469 volt oluyor birden düşüyor sabit değil aşırı artıp düşüyor video açıcam mesela 1.469 voltaj veriyor

Ya nasıl desem mesela bakıyorum arkadaşlarınkine farklı işlemciler onların mesela boşta 1000 voltajda çalışıyor bende ise boşta 1000 vken birden 1.469 Volt oluyor birden düşüyor sabit değil aşırı artıp düşüyor video açacağım mesela 1.469 voltaj veriyor.

Hemen BIOS'a gir ve undervolt yap bende 2600X vardı 1400 Volt çekiyordu şu an 1180 Volt çekiyor ve sıcaklıklar 10 derece düşük.

Ya nasıl desem mesela bakıyorum arkadaşlarınkine farklı işlemciler onların mesela boşta 1000 voltajda çalışıyor bende ise boşta 1000 v iken birden 1.469 volt oluyor birden düşüyor sabit değil aşırı artıp düşüyor video açacağım mesela 1.469 voltaj veriyor.
Overclock yaptın mı işlemcine? Overclock yapıldıysa normaldir.

3600'de de bu durumun olduğunu iddia edenler var. MSI anakartlarda herhalde daha belirgindi. İşlemci çok voltaj çekiyor diyorlar. Bunun sonucu da ısınıyor.
Voltajı sabitlemek çözüm olabilir. Ama uygun değeri bulmak biraz uğraştırır.

Geri
Yukarı