Ryzen 5 3500X performans düşüşü

Yunusyigit

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, dün Ryzen 5 1600'ün yerine Ryzen 5 3500X aldım.
Kurulumu yaptıktan sonra oyun içi testlerinde ciddi FPS düşüşü yaşıyorum, sebebini bir türlü bulamadım.
Her şey normal gözüküyor. Değerler kullanım sıcaklık CPU 60-65'lerde GPU 55-58 arası yükte, BIOS'u güncelledim, tekrar format attim ama soruna bir çözüm bulamadim. Anakartım işlemci için alt sınıf mı kalıyor acaba?
Yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

Sistemim;
Ryzen 5 3500X.
ASRock A320-HDV-r4.0.
16 GB 3200 RAM.
GTX 1650 Super.
750 Watt PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba, dün Ryzen 5 1600'ün yerine Ryzen 5 3500X aldım.
Kurulumu yaptıktan sonra oyun içi testlerinde ciddi FPS düşüşü yaşıyorum, sebebini bir türlü bulamadım.
Her şey normal gözüküyor. Değerler kullanım sıcaklık CPU 60-65'lerde GPU 55-58 arası yükte, BIOS'u güncelledim, tekrar format attim ama soruna bir çözüm bulamadim. Anakartım işlemci için alt sınıf mı kalıyor acaba?
Yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

Sistemim;
Ryzen 5 3500X.
ASRock A320-HDV-r4.0.
16 GB 3200 RAM.
GTX 1650 Super.
750 Watt PSU.

Oynadığın hangi oyunda o kullanım değerlerine baktın?

diğer kullanıcıların sonuçları ile karşılaştırmalı bir benchmark yapın bakalım hangi parçanız olması gerekenden daha düşük değerler verecek ona göre bir sonuç çıkabilir. Ama anakart bu sisteme göre düşük kalmış bence.

Oynadığın hangi oyunda o kullanım değerlerine baktın?
Wow.witcher 3 sott raider rdr 2 cs her türlü oyunda performans düşüşü mevcut bulamıyorum nedenini
diğer kullanıcıların sonuçları ile karşılaştırmalı bir benchmark yapın bakalım hangi parçanız olması gerekenden daha düşük değerler verecek ona göre bir sonuç çıkabilir. Ama anakart bu sisteme göre düşük kalmış bence.
1600 ile 3500x aynı ekran kartı benchmark videoları mevcut internette çok araştırdım dün gece böyle fps düşüşü görmedim hiçbiryerde bir kaç yabancı forumlarda farklı sistemleri güncelleyerek bu durumu yaşayanlar olmuş ama çözümü yok.
Acaba senin de dediğin gibi anakart tam olarak sisteme uyumlu olmayabilir mi

userbenchmark yapıp sonuç sayfasını paylaşabilir misin? Parçaların diğer test yapanlara göre değerleri nasıl çıkacak merak ettim

Genel olarak iyi durumda görünüyor. Diğer kullanıcılar ile ortalama olarak iyi değerler alınmış.
Açıkcası tek bir sebep geliyor aklıma benim şuan oda PSU. genelde bu tarz problemler psu doğru besleyemediği zamanlarda oluyor çünkü.

Genel olarak iyi durumda görünüyor. Diğer kullanıcılar ile ortalama olarak iyi değerler alınmış.
Açıkcası tek bir sebep geliyor aklıma benim şuan oda PSU. genelde bu tarz problemler psu doğru besleyemediği zamanlarda oluyor çünkü.
benimde aklıma o geliyor herşeyim normal çünkü chipseti biosu osu busu herşeyimi kontrol ettim önbellekten cpu çekirdeklerini açtım biosdan boost çekirdek bilmemneleri açık yani tek kafamdaki şüphe matx olduğu için bu anakart 4-pin takılıyor acaba ondan dolayı güç mü çekemiyor dicem yük altında 1.46 volt güç çekiyor işlemci ki bu extrem fazla geliyor bana

Yük altında benim işlemci de o kadar çekiyor. Senin sorunun bence işlemdi değişimi sonrası güç problemi gibi geliyor bana. Çok benzer bir durumu bir arkadaşım yaşadı. Önce başka PSU ile denedik ve gördük ki mevzu PSU. Adam gibi markalı bir PSU aldık. Corsair almıştık biz.

Yük altında benim işlemci de o kadar çekiyor. Senin sorunun bence işlemdi değişimi sonrası güç problemi gibi geliyor bana. Çok benzer bir durumu bir arkadaşım yaşadı. Önce başka PSU ile denedik ve gördük ki mevzu PSU. Adam gibi markalı bir PSU aldık. Corsair almıştık biz.
tamamdır çok teşekkür ederim ilgilendiğin için bir şekilde psu bulup deneme yapicam

Geri
Yukarı