Ryzen 5 3600 3.95 GHz'den Yukarı Çıkmıyor

Ryzen 5 2600 kullanıyorum ben de, 3625 mhz'den yukarı çıkmıyor. Fanı değiştirdim stokta boşta 45-50 dereceydi şuan 30'a düştü. Aynı şekilde yükte de çok fazla bi sıcaklık düşüşü yaşadım ama hâlâ 3625 mhz'de kaldı. Hiçbir şekilde 3.9 göremedim, sanırım başka bir şeyden kaynaklı bu problem.

Anladım. Ben o konuda stok soğutucuya güvenmiyorum. O yüzden BIOS ile oynamadım. Acaba boşta ki sıcaklık değerleriniz nedir? Benim sistemim boşta 38-55 derece arasında değişiyor sürekli.
4.2 ile boşta 36-46 arasında gidip geliyor. Yükte 70 dereceyi geçmiyor. Radyatör fanı %25'e sabit olduğu halde. Fan çok gürültü çıkarıyor diye %25'e sabitledim.
Ryzen 5 2600 kullanıyorum ben de, 3625 mhz'den yukarı çıkmıyor. Fanı değiştirdim stokta boşta 45-50 dereceydi şuan 30'a düştü. Aynı şekilde yükte de çok fazla bi sıcaklık düşüşü yaşadım ama hâlâ 3625 mhz'de kaldı. Hiçbir şekilde 3.9 göremedim, sanırım başka bir şeyden kaynaklı bu problem.
BIOS'tan 3.9 verin clock ayarına.

Önceki işlemcim 2600 idi ve tuhaf bir şekilde stok fanı gayet yeterliydi. Boşta 35-40 arasında, nadiren 45 derecelere çıkardı. Yük altında ise 65 derece üstünü görmemiştim ama 3600'ün daha yazılimsal olarak geliştirilmesi lazım.

Önceki işlemcim 2600 idi ve tuhaf bir şekilde stok fanı gayet yeterliydi. Boşta 35-40 arasında, nadiren 45 derecelere çıkardı. Yük altında ise 65 derece üstünü görmemiştim ama 3600'ün daha yazılimsal olarak geliştirilmesi lazım.
BIOS güncellemeleriyle halledilir.

4.2 ile boşta 36-46 arasında gidip geliyor. Yükte 70 dereceyi geçmiyor. Radyatör fanı %25'e sabit olduğu halde. Fan çok gürültü çıkarıyor diye %25'e sabitledim.
Peki sıcaklık 36 dan direkt 46 dereceye mi fırlıyor? Bende 38 dereceden birden 48 dereceye fırlıyor ve bu sürekli oluyor.

EDC CPU değerlerini izledim biraz Ryzen Master'da. Tüm güç seçeneklerini denedim, Yüksek Performans, Dengeli, Tasarruf vs. EDC CPU değeri %99 olunca 3625 mhz üstüne çıkmıyor ama boştayken, EDC CPU kullanımı düşükken 3.9'a çıkabiliyor fakat oyun içinde ve yükte EDC CPU değeri sürekli %99 olduğu zaman frekans değerleri takılı kalıyor. Çözümünü bulamadım.

EDC CPU değerlerini izledim biraz Ryzen Master'da. Tüm güç seçeneklerini denedim, Yüksek Performans, Dengeli, Tasarruf vs. EDC CPU değeri %99 olunca 3625 mhz üstüne çıkmıyor ama boştayken, EDC CPU kullanımı düşükken 3.9'a çıkabiliyor fakat oyun içinde ve yükte EDC CPU değeri sürekli %99 olduğu zaman frekans değerleri takılı kalıyor. Çözümünü bulamadım.

Ryzen Master çöp bir program. En basitinden yaptığı stres testi o kadar berbat ki. Mesela stres testinden geçer yaptığınız overclock. Cinebench'ten açarsınız crash yer sistem. Her şeyi BIOS'tan yapmayı çalışın. Crash yememek istiyorsanız voltaj değerleriyle oynamayın çok dengesiz çünkü. Ben test ettim 5 kez Cinebench düzgün test yaptı 6.'da crash verdi. Clock değerleriyle ayar verin. Ryzen 5 3600'de 4.25'e kadar yolu var. 4.3'te sistem çat diye kapanıyor. 4.25'te ise aşırı sıcak çalışıyor. Bu yüzden en iyi en yüksek değer 4.2 tabi soğutmanız iyi ise. Soğutmanız stoksa 3.9 GHz'e kadar serin çalıştırırsınız.

Arkadaşlar benimde bi sorum olucak hazır konu açıkken.
MSİ Afterburnerdan baktıgımda CPU clock 3800 mhz iken bilgisayarın görev yönecitisindeki performans kısmından baktıgımda 3,80 Ghz yazmıyo 3,61 Ghz cıvarinda yazıyo tam olarak tutmuyo yani birbirini sebebi nedir acaba hangisine güvenmek daha dogru yada bu ikisi aynı seymi o sekilde sorsam daha iyi?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı