Ryzen 5 3600 aşırı ısınıyor

Dandoldenyus

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Havayolu Pilotu
PC'yi ilk aldığımda Gamepower mythril kasa vardı ve hava sirkülasyonu çok kötüydü, 2 ay kadar BIOS'tan Core performance Boost'u kapatıp kasanın da yan kapağını çıkarıp onunla kullandım ancak 2 ay sonunda Corsair ICUE465X'e geçtim ve sorunlarım düzeldi, artık kapak kapalıyken bile makul sıcaklıklar elde ederek stabil çalışıyordu.
Buraya kadar her şey çok güzel, ancak sıkıntı şurada başlıyor, bugün kendi kendime "madem düzgün hava akışı olan bir kasaya geçtim, CPB'yi neden geri açmayayım ki" dedim, açmamla beraber her şey alt üst oldu. CPB'den sonra sıcaklıklar coştu, anakarta geri girip CPB'yi kapattım ancak sıcaklık değerleri düzelmedi hatta ilk halinden bile kötü, idle için 70-75 dereceleri görüyor, Warzone'u açmak bile işlemcinin 90 dereceleri görmesine yetiyor. Sadece CPB'yi açmıştım onu da geri kapattım zaten, arada neyi yanlış yapmış olabilirim düşünmeden edemiyorum. Sabahki haline dönse başka bir şey istemem :(

CPM binevi overclock görevi görür. Kule tipi yada sıvı soğutmanız yoksa açmayın. İlla OC yaparım derseniz voltaj vermeden 4.0 GHz deneyin.

Undervolt yapabilirsiniz. Aynı işlemciyi kullanan arkadaşlar size stabil değerler verebilir, sizde onlara yakın olan değerleri kullanarak performans kaybı olmadan sıcaklıkları düşürebilirsiniz.

hocam bendede aynı sorun vardı bios ayarlarında bi ayar açıktı direk 4.2 ghz de çalıştırıyodu işlemciyi onu kapattım şuan 3.6 yı geçimiyo performansı aman aman etkilemiyo şuan en fazla 65 derece görüyo

Konu sahibi idleda dahi 70 dereceyi gördüğünü söylüyor. Bu CPB açık olsa dahi normal bir durum değil. Undervolt gibi konularla kafasını karıştırmasak mı direkt olarak?

Yeni konular

Geri
Yukarı