Çözüldü Ryzen 5 3600 CPB nasıl kapatılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

FURKAN CANN

Hectopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
A520M-K ANAKART / AMD RYZEN 5 3600 / GT 730 EKRAN KARTI / 8GB 2666MHZ RAM / 240GB KİNGSTON A400 SSD
Meslek
Elektrik - Elektronik teknikeri
Core Performance Boost nasıl kapatılır? Performansa etkisi nelerdir?
A520M-K anakart teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkür ederim sizce kapatmalı mıyım yani oynadığım oyunlar Valorant ETS 2 CS:GO gibi oyunlar oynuyorum genelde işlemci bazlı fakat biraz FPS kaybından korkuyorum.
Bence kapatmanıza gerek yok. Valorant ve CS:GO gibi oyunlar CPB ayarını seviyor. Ben kapattığımda 20-25 FPS etki etmişti.

Bence kapatmanıza gerek yok. Valorant ve CS:GO gibi oyunlar CPB ayarını seviyor. Ben kapattığımda 20-25 FPS etki etmişti.

Zaten makine çok serin bir yerde yani ısınmıyor ama sadece fan açıyor o kadar.

Zaten makine çok serin bir yerde yani ısınmıyor ama sadece fan açıyor o kadar.
Eğer fan sesinden rahatsız oluyorsan BIOS'a girip HW Monitor sekmesine girip işlemciyi ısındırmayacak şekilde fan eğrisi yapabilirsin.

Eğer fan sesinden rahatsız oluyorsan BIOS'a girip hw monitor sekmesine girip işlemciyi ısındırmayacak şekilde fan eğrisi yapabilirsin.

Teşekkür ederim deneyeceğim fan açmasının zararı var mı yani ısınmıyor görüyorum ama garip bir şekilde fan açıyor.

Teşekkür ederim deneyeceğim fan açmasının zararı var mı yani ısınmıyor görüyorum ama garip bir şekilde fan açıyor.
Fan açmasından kastını anlamadım hocam. Fan çalışmazsa işlemci ısınır. Stok soğutucu zaten soğutmaya ucu ucuna yetiyor o işlemciyi. Kendinize göre deneme yanılma yoluyla fan eğrisi oluşturur sıcaklıkları gözlemler öyle kullanırsınız.

Fan açmasından kastını anlamadım hocam. Fan çalışmazsa işlemci ısınır. Stok soğutucu zaten soğutmaya ucu ucuna yetiyor o işlemciyi. Kendinize göre deneme yanılma yoluyla fan eğrisi oluşturur sıcaklıkları gözlemler öyle kullanırsınız.

Deneyeceğim hocam cevaplarınız için teşekkürler iyi geceler dilerim.

Hocam bu arada baktım da sıcaklık değerleri yüksek kapatayım ondan fan açıyormuş.
Deneyeceğim hocam cevaplarınız için teşekkürler iyi geceler dilerim.

Hocam bu arada baktım da sıcaklık değerleri yüksek kapatayım ondan fan açıyormuş.

@Yener K. hocam sizce kapatayım mı girdiğim oyunlarda FPS kaybı yaşamadım ilginç bir şekilde sadece sıkıntı mı bilmiyorum fakat Görev Yöneticisi'nden baktığımda 3.59GHz'de çalışıyor hep düşmüyor neden acaba teşekkürler.

Son düzenleme:
@Yener K. hocam sizce kapatayım mı girdiğim oyunlarda FPS kaybı yaşamadım ilginç bir şekilde sadece sıkıntı mı bilmiyorum fakat Görev Yöneticisi'nden baktığımda 3.59GHz'de çalışıyor hep düşmüyor neden acaba? Teşekkürler.
CPB kapalıyken kendisini 3.6 GHz'ge sabitliyor işlemci, bu sebepten.

Tamamdır hocam teşekkürler bu arada BIOS'taki fan ayarı orjinali standart mı biraz karıştırdımda orayı standartsa onu seçtim.

Bir de hocam ayarı değiştim geri Auto'ya aldım açılış hızım değişti hızlandı anlamadım şimdi daha erken BIOS ekranını görüyorum normal midir?

Son düzenleme:
BIOS -> Advanced Mode (F7) -> Advanced -> Core Performance Boost -> Disabled
Dostum bir konuda yardımına ve bilgine ihtiyacım var. Forumlardan uzun zamandır senin yazılarını görüyorum ona nazaran destek istiyorum senden. İletişime geçme şansımız var mı acaba ? Steam arkadaşlık kodum : 80318778 , instagram : erdemkilic7

Geri
Yukarı