Ryzen 5 3600 düşük GHz çalışıyor

@Furkan06310 Sisteminde sanallaştırma açık. Onunla bir ilgisi olabilir mi acaba? Eğer kullanmıyorsanız kapatıp dener misiniz? BIOS'ta Virtualization Technology diye bir ayar olması lazım. Umarım doğru yazdım :D
Deneyeceğim. İnşallah işe yarar.
Core Performance Boost açık mı? Kapalıysa boost frekansına çıkmaz.
Açık. Zaten sistemi kapatıp açınca düzeliyor. Normal performansta çalışıyor sistem.3.6 4ghz boost luyor.

PC açtığımda(10 kere açıyorsam 5 nde bu sorun oluyor ) işlemci düşük GHz çalışıyor. Kapatıp açınca düzeliyor. Fakat sorunun kaynağını bulamadım.
Bu resimde 0.54 GHz sabit. Ama bu sorun hep böyle olmuyor. Bazen 1.2 -- 0.8 arası gidip geldiği oluyor.Eki Görüntüle 694149

İşlemci: AMD Ryzen 5 3600
Ekran Kartı: RX 580 8GB ARMOR
ANAKART: Asrock b450m pro4
Güç : 650 w

PC kapatıp açtığımda ise PC normale dönüyor.

Burada da normal hali var.
Eki Görüntüle 694154

Arkadaşlar bu arada sıcaklıklar normal. Sıcaklık olarak hiçbir sıkıntı yok.
Anlayan varsa yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
Son durum ne aynı sorunu bende yaşamaya başladım

Arkadaşlar bilgisayarıma fidye yazılımı bulaştı bütün bilgilerimi şifreledi ve pc yi tamamen sıfırladım dosyaları geri getirilemeyecek şekilde sildim hiçbirşey bırakmadım windowsu kurulum kısmında download ederek kurma yöntemiyle yaptım fakat pc'nin performansı düştü gün geçtikçe daha da çok düşüyor şuan sizin yaşadığınız sorunların aynısını yaşıyorum.

Biosum güncel Sanallaştırma açık kapalı denedim boost frekansı da kapattım herşeyi denedim.
Sistem boştayken frekans düşer diyenlere şunu söylemek istiyorum PC'nin ana frekansı 3.6 iken neden sistemde ana frekans düşük görünüyor bunu açıklasınlar boştayken frekans düşer onu biliyoruz ama bizim seçtiğimiz yada full performans modu açık iken neden hala frekans yükselmez?

Ryzen Master ile Frekansı yükseltiyorum Bütün değerler değişiyor Görev yöneticisinde benim yaptığım 3.6 da çalışıyor görünüyor, olması gerektiği gibi sizin dediğiniz frekans düşmesini Ryzen Masterda benim belirlediğim frekansı ve şuan kullanılan frekansı doğru bir şekilde gösteriyo.

Burda herkes bilip bilmeden konuya girmişler lütfen bilginiz yok ise kulaktan dolma bilgilerle konuyu meşgul etmeyiniz.

Hala Bilgisayarımda virüs olabileceği kanaatindeyim. artık biosun içindemi kondansatörleremi sızdı bilmiyorum format atıyorum bir süre sonra tekrar sorun çıkarıyor sıvı soğutma kullanıyorum sıcaklık değerlerim normal(ryzen master)'dan bakıyorum.

Bu sorunu fidye yazılımı mı yapıyor yoksa pc parçalarımın sorunlarımı çıkarıyor bilmiyorum o yüzden,
Bu sorunun tamamen neden kaynaklandığına dair @Recep Baltaş bey AMD ile iletişime geçebilir mi ?
Çok mağdur var bu konuda.

Arkadaşlar bilgisayarıma fidye yazılımı bulaştı bütün bilgilerimi şifreledi ve PC'yi tamamen sıfırladım dosyaları geri getirilemeyecek şekilde sildim hiçbir şey bırakmadım Windows'u kurulum kısmında download ederek kurma yöntemiyle yaptım fakat PC'nin performansı düştü gün geçtikçe daha da çok düşüyor şu an sizin yaşadığınız sorunların aynısını yaşıyorum.

BIOS'um güncel sanallaştırma açık kapalı denedim Boost frekansı da kapattım her şeyi denedim.
Sistem boştayken frekans düşer diyenlere şunu söylemek istiyorum PC'nin ana frekansı 3.6 iken neden sistemde ana frekans düşük görünüyor bunu açıklasınlar boştayken frekans düşer onu biliyoruz ama bizim seçtiğimiz ya da Full performans modu açık iken neden hala frekans yükselmez?

Ryzen Master ile frekansı yükseltiyorum bütün değerler değişiyor görev yöneticisinde benim yaptığım 3.6 da çalışıyor görünüyor, olması gerektiği gibi sizin dediğiniz frekans düşmesini Ryzen Master'da benim belirlediğim frekansı ve şu an kullanılan frekansı doğru bir şekilde gösteriyor.

Burada herkes bilip bilmeden konuya girmişler lütfen bilginiz yok ise kulaktan dolma bilgilerle konuyu meşgul etmeyiniz.

Hala bilgisayarımda virüs olabileceği kanaatindeyim. Artık BIOS'un içindemi kondansatörleremi sızdı bilmiyorum format atıyorum bir süre sonra tekrar sorun çıkarıyor sıvı soğutma kullanıyorum sıcaklık değerlerim normal(Ryzen Master)'dan bakıyorum.

Bu sorunu fidye yazılımı mı yapıyor yoksa PC parçalarımın sorunlarımı çıkarıyor bilmiyorum o yüzden,
Bu sorunun tamamen neden kaynaklandığına dair @Recep Baltaş bey AMD ile iletişime geçebilir mi?
Çok mağdur var bu konuda.

Çözümü buldum çok basit. Hızlı başlatı kapatınız sorununuz çözülür.

PC açtığımda(10 kere açıyorsam 5 nde bu sorun oluyor ) işlemci düşük GHz çalışıyor. Kapatıp açınca düzeliyor. Fakat sorunun kaynağını bulamadım.
Bu resimde 0.54 GHz sabit. Ama bu sorun hep böyle olmuyor. Bazen 1.2 -- 0.8 arası gidip geldiği oluyor.Eki Görüntüle 694149

İşlemci: AMD Ryzen 5 3600
Ekran Kartı: RX 580 8 GB Armor
ANAKART: ASRock B450M Pro4
Güç: 650W

PC kapatıp açtığımda ise PC normale dönüyor.

Burada da normal hali var.
Eki Görüntüle 694154

Arkadaşlar bu arada sıcaklıklar normal. Sıcaklık olarak hiçbir sıkıntı yok.
Anlayan varsa yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba, biraz geç yazıyorum ama, bende de aynı sorun var kapatıp açtım düzeldi. Birdaha olur mu acaba neden oldu bu 0.54GHz? Siz bir daha yaşadınız mı ne yaptınız da çözdünüz?

Geri
Yukarı