Ryzen 5 3600 Hepsiburada Fiyatı

Plastik koruma derken ben de aldım r5 3600 yani olduğu gibi işlemciyi taktım üstüne stok fanı taktım geçtim herhangi bir koruma vardı da dikkat etmediysem bilmiyorum ama 1 ay oldu takalı bi sıkıntı olmadı şükür :D

O plastik jelatin genelde sivi sogutmalarda oluyor bakir yuzeyin ustunde. Hava sogutmalarda macun surulu geldigi icin plastik jelatin yapistirmiyorlar malesef ama yinede macunun islak oldugundan emin ol kuruysa eger yenile :)

MSİ B450 A PRO ve R5 3600 almış bulunmaktayım. Yanına Adata XPG 8200 PRO 256GB M2 SSD ve 2 adet 8GB GSkill RipjawsV 3200MHz ile sistemimi güncellemiş bulunmaktayım. Yardımlarınız için teşekkürler. Bir konuyu merak ediyorum. İşlemci ile gelen stok fanda termal macun sürülü oluyor videolardan gördüğüm kadarıyla. Peki bu termal macunun jelatin gibi herhangi koruması oluyor mu? Hangi videoyu izlesem direk işlemciye monte ediyorlar soğutucuyu. Benim bildiğim termal macunlar sıvımsı oluyor ama videolarda gördüğüm kuru beyaz bi tabaka. Bu konuda aydınlatabilecek varsa sevinirim.

Düzenleme: Flash ile BIOS update yaparken flash diskin herhangi spesifik bir özelliği aranıyor mu yoksa MSİ'ın YouTube üzerinden gösterdiği şekilde yapınca sorun çıkmaz mı? ''Your USB device must be MBR!!! GPT not worked!!! Why no one talked about it!!????'' Böyle bir yorum gördüğüm için soru sorma gereği hissettim. Flash belleğe herhangi ayar yapmam gerekli mi BIOS update yapmadan önce?
USB nin türü fat32 olmalı yoksa çalışmaz youtube da var fat32 nasıl yapılır öğrenebilirsiniz

Ben de i5 6500 ile gtx 1060 6g ikilisini kullanıyorum 3600 a geçerek ne gibi bir fark yaşadınız, bilinen tüm oyunları oynuyorum. Çoğunluk işlemci yayın da acınca %95 lerin altına zor iniyor. 3600 a geçmemek değer mi değmez mi?

Ben de i5 6500 ile gtx 1060 6g ikilisini kullanıyorum 3600 a geçerek ne gibi bir fark yaşadınız, bilinen tüm oyunları oynuyorum. Çoğunluk işlemci yayın da acınca %95 lerin altına zor iniyor. 3600 a geçmemek değer mi değmez mi?
Videolardan gördüğüm kadarıyla en az 10-20 FPS civarı artış olacak. Ek olarak BF gibi işlemci ağırlıklı oyunlarda darboğaz olduğu için o tür oyunlarda daha fazla FPS artışı olacağını düşünüyorum. Daha elime gelmedi parçalar geldiğinde test edeceğim.

Videolardan gördüğüm kadarıyla en az 10-20 FPS civarı artış olacak. Ek olarak BF gibi işlemci ağırlıklı oyunlarda darboğaz olduğu için o tür oyunlarda daha fazla FPS artışı olacağını düşünüyorum. Daha elime gelmedi parçalar geldiğinde test edeceğim.
Parçalar eline geçince testlerini dört gözle bekliyor olacağım. Şimdiden kolay gelsin. Bir de pubg gibi oyunlarda canlı yayın testi de yaparsan sevinirim. Performansını merak ediyorum.

Ekran kartın 1060’tı sanırım. Güncelleyecek misin onu da ? Bende de 1060 vardı önce rx 5700 aldım fakat aşırı ısınıyodur. O yüzden iade ettim. RX 5700 pulse bi de stok olan da değil. Onun yerine hepsiburada da indirimi yakaladım 2800’e ASUS DUAL RTX 2060 S aldım yarın takacağım bakalım nasılmış :)

Ekran kartın 1060’tı sanırım. Güncelleyecek misin onu da ? Bende de 1060 vardı önce rx 5700 aldım fakat aşırı ısınıyodur. O yüzden iade ettim. RX 5700 pulse bi de stok olan da değil. Onun yerine hepsiburada da indirimi yakaladım 2800’e ASUS DUAL RTX 2060 S aldım yarın takacağım bakalım nasılmış :)
Ekran kartını şuan için güncellemeyi düşünmüyorum. Hayırlı olsun size. 🙂
Parçalar eline geçince testlerini dört gözle bekliyor olacağım. Şimdiden kolay gelsin. Bir de pubg gibi oyunlarda canlı yayın testi de yaparsan sevinirim. Performansını merak ediyorum.
Parçalar bugün elime ulaştı ve açıkçası biraz uğraştım sistemi açabilmek için. Montaj konusunda değil BİOS update vs. konusunda. Size karşılaştığım hataları ve çözümlerimi söyleyeyim eğer siz de karşılaşırsanız belki yardımı olur. Flash bellekle BİOS update yaptım. Anakart montajını yaptım her şey tamam derken açtım bilgisayarı ama görüntü gelmiyor. Sonrasını inanın hatırlamıyorum. Flash bellekle tekrar BİOS update yaptım bir şeyler yaptım ve sonunda eski windows açıldı. Açıkçası flash BİOS olayı biraz uğraştırıyor. Eski nesil işlemci ile BİOS atmak daha kolay olacaktır imkanınız varsa. Format atmam lazımdı bu sefer de BİOS'a giremedim. BİOS'a bilgisayar giriyor ama girdiğinde sanki monitörün gücü kesiliyor, monitöre görüntü gelmiyordu. Sorunun kaynağı display portmuş. 2 monitörüm var ve ikisinin de girişi DP. İkisini de denedim ama BİOS'a girdiğimde görüntü gelmiyordu. Her neyse akıl ettim veya BİOS görüntü gelmemesi diye arattığım konularda gördüm tam hatırlamıyorum HDMI kabloyla denedim ve BİOS'da görüntü elde edebildim. XMP'yi aktifleştirdim, format attım falan. Sistem boşta 55-60 derece arasıydı. İlk önce DOTA2 indirdim ve ona girdim. İşlemci kullanımı %50 oluyordu maksimum ve 80 dereceye yaklaşıyordu işlemci sıcaklığı. Fazla gibi geldi ama 80'i geçmesse iyidir dedim ve BF1'i indirdim. BF1'de 90 derece oldu 15-20 dakika oynama süresinden sonra ve kapattım. BİOS'da game boost özelliği diye bir şey var onu kapamamız lazım vs. diye öneriler gördüm. Benimki zaten kapalıydı ama BİOS'u tekrar kurcaladım ve game boost özelliğinden ayrı bir de core boost gibi bir ayar vardı. Onu da kapattım ve tekrar BF1 testine geçtim. 15 dakika civarı denedim ve maksimum 75 dereceyi gördü o da harita geçişlerinde %100 CPU kullanımı olduğunda. Oyun içinde ortalama 70 derece civarı ve %60-70 kullanım civarı seyretti. 2. ekranda yayın da izlediğim halde ortalama 130-140 civarı FPS aldım. Ama TDM modu oynadım. Belki diğer uçakların, tankların işin içine girdiği haritalarda FPS düşebilir ama i5 6500 ile hem yayın izleyip hem BF1 oynadığımda FPS 60'ın altına bile düşebiliyordu. Açıkçası şu 1 saat civarı denemelerimden sonra sıcaklık sorununu çözdüm gibi ve performansı da gayet iyi gibi işlemcinin. Yarın sizin için PUBG'yi indirip deneyeceğim ama yayın açarak performans testi yapamam. Ben kendi aldığım değerleri söylerim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı