Çözüldü Ryzen 5 3600 hız aşırtma sonrası mavi ekran

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
1
Daha fazla  
Selamün aleyküm arkadaşlar. İşlemcimi hız aşırtma işlemi yaptım oyunlarda herhangi bir sorun yok sıcaklık Max 65 derecelere çıkıyor minimum 54 derecelerde geziyor ortalama 60 derecelerde.

Günlük kullanımda da herhangi bir sorun meydana gelmiyor fakat CPU stres testine sokunca mavi ekran ile karşılaşıyorum render işlemi yaparken mavi ekran ile karşılaşıyorum.

Anakart ve işlemcim Gigabyte B450 S2H ve Ryzen 3600. 4.3 GHz'ye hız aşırttım. 0.300 değer girdim.
4.4 GHz'de sistemi açabiliyorum normalde fakat hoş geldiniz kısmında mavi ekran ile karşılaşıyorum.

Stok fan ile bu işlemi yaptım yakında fan alacağım fakat merak etmek istediğim şu.

1. mavi ekran sorunu fan güçlü bir fan alınca çözülür mü?
2. sistemi 4.3 GHz'de kullanmak zarar verir mi?
3. girdiğim voltaj değeri en üst limit olarak gözüküyor anakartta bir zararı olur mu?
1.404V en yüksek gösterdiği değer. 0.404 en düşük gösterdiği değer CPU-Z programında.

1592652948490.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Biraz fazla yapmışsınız sanırım, 4GHZ e düşürüp yeniden deneyin. Sicaklık sebebiyle sistem mavi ekran vermez. Benim önerim voltajı olabildiğince cimri bir şekilde vererek baştan yapmanız. 4GHZ e çıkıp stress testi yapın, sıkıntı çıkmazsa azar azar 4.1, 4.2 civarına çıkarmayı deneyin.

Hocam böyle bir konuyu bende açmak istiyordum, Bakalım tecrübeli arkadaşlar bir çözüm sunabilecek mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Voltajı yükseltmekten başka çözümü olduğunu sanmıyorum o anakartta. Hatta o anakartın 1.4V verebildiğini bile sanmıyorum. OC işleminde anakart önemli.

HWInfo indir, açarken sensors-only tikini işaretle. Frekansı 4.2 GHz'e çek, voltaja dokunma.

HWInfo'yu açıp stres testine şok işlemciyi. Testi durdurmadan HWInfo görsellerini paylaş. Özellikle işlemci ve anakart sekmelerini.

Hocam böyle bir konuyu bende açmak istiyordum, Bakalım tecrübeli arkadaşlar bir çözüm sunabilecek mi?
Maalesef bir çözümü yok. Bende 3600 kullanıyorum ve bu işlemci giriş seviyesi anakartlarla OC olmuyor. En azından B350 anakartla yapamadım. Ne voltaj verirsem vereyim Prime95 testinde işlemci patlıyor. Bu işlemciye stabil bir OC yapabilmek için iyi anakart lazım. İyi silikon denk gelen istisnalar var ama açıkçası internette bu işlemciye 4.4 GHz üstü OC yapabileni görmedim. İşlemci CPB ile kendini 4.2 GHz'e çıkartıyor zaten. O yüzden 100-200MHz artsa ne olur artmasa ne olur kafasındayım. OC Hali ile stok hali karşılaştırmalarında da öyle elle tutulur farklar yok. Özellikle oyunlarda hiç fark olmuyor. O yüzden stok haliyle 4.2'de kullanmak daha mantıklı.

Voltaj düşük geliyor ondan mavi ekran hatası alıyorsun. Bende mavi ekran hatası alıyordum OC yaptıktan sonra voltaj konusunda biraz uğraştıkdan sonra voltajı stabil yapmayı başardım

Arkadaşlar. 4.3 GHz'de bütün voltajları denedim genellikle mavi ekran aldım strest testlerinde. Oyunlarda bir sıkıntı meydana gelmiyor.

4.2GHz'de bütün voltajlarda denedim orta yolunu buldum ve sınırın üzerinde kullanıyorum CPU strest testinde 89 dereceye kadar çıktı voltaji biraz düşürdüm 83 84 derecelerde geziniyor herhangi bir sorun yaşamadım. Mavi ekran takılma donma vs olmadı.

Benim merak ettiğim piyasada bulunan sağlam bir soğutma alip taktığım zaman 4.3'de işlemci ısınmadığı taktirde yine mavi ekran verme ihtimali var mı? Bu mavi ekran neden dolayı oluyor.

Silikon kaliteli gelmemiştir.
Forumda sagalam soğutma ile 4.75GHz gören kişiler de var ama 4.2 yapamayanlar da var.

Soğutma+anakart+silikon kalitesi bu üçlü en çok etkileyenler diyebiliriz.

Silikon kalitesinden ben çok anlamıyorum neyin silikonu onu da bilmiyorum. Benim öğrenmek istediğim ben sistemimi yükseltme yapacağım inşaAllah sağlam sıvı soğutma veya hava soğutma olursam kaliteli şekilde silikon kalitesinin önemi kalırmı o zaman? demek istediğim şey 400 500TL lik soğutucular değil 1000 - 2000TL aralığında olan soğutucular ve bilgisayar kasaları.

Yeni konular

Geri
Yukarı