Ryzen 5 3600 için 80+ Bronze vs Gold PSU

1Emin1

Hectopat
Arkadaşlar, ben normalde High Power 750W 80+ Gold performance GD alacaktım ama uzadi da uzadi derken PSU ortada kalmadi. 650'lik olan 750'lik fiyat, 800'luk de cok ucmus ama 750'lik hiç kalmamis. Ben de baska bakiyorum da Shaarkon'un var 750'lik yari moduler ama bunun alinmamasi için konu acip aciklayan bile olmus. 3 korumasi var, Tier C diyorlar ve bir de Çin kapasitorlu. Ben de almaktan vazgecmistim. Simdi bunun fiyat da yukselmis. Simdi benim sorum; ben High Power'in stoga gelip fiyatinin dusmesini mi bekleyeyim yoksa Shaarkon'un fiyatinin mi dusmesini bekleyeyim? Ya da 80+ Bronze alsam ne kadar fark eder elektrik faturasinda? Ornek olarak gunde 4 saatten, ayda 120 saat PC acik kalsa Bronz'un Gold'a gore israfi kac TL civari olur? Ve bir de 750 degil de 650 alsam pek bir fark olur mu? Kullanacağım parcalar:
R5 3600.
2×8 3600MHz RAM.
GPU olarak 5700XT alacaktim ama almadim. Sonra da stok kalmadi, alamadik. Simdi 3060 Ti vb. dusunuyorum ama stok yok ve bilisim lisesi 10. siniftayim. Odevlerde ablamin laptopu kullanıyorum da iyi bir laptop degil. Seneye de benim dersler fazlalasacak. Almam gerek artik PC'yi. Ben de idarelik GT 710 dusundum ve PSU ile birlikte onu da alacağım. Zaten 650W yeter. Bu yazdigim parcalara da ileride 3060 Ti gibi bir kart takarsam 650W yeter mi?
Ve GT 710, 2×8 RAM ve R5 3600 ile kucuk capli oyunlari kac FPS de oynatir? (Minecraft, CS:GO, PUBG Mobile vb.)

High Power 750W 80+ GOLD Performance GD Aktif PFC Güç Kaynağı (HP1-J750GD-F12S) - Güç Kaynağı - PC Bileşenleri | Teknobiyotik (normalde alicak oldugum)

Sharkoon 750W WPM Gold Zero 80+ Gold Yarı Modüler Güç Kaynağı (shaarkonun)

High Power Element BR 650W 80+ Bronze Siyah ATX Güç Kaynağı (HP1-M650BR-H12S) - Güç Kaynağı - PC Bileşenleri | Teknobiyotik
650'lik 80+ Bronze olan bunu tavsiye eder misiniz ve bunun tam ozelliklerine kapasitor cesidine nereden ulasabilirim? Aradim, bulamadim. Çin ile Japon kapasitör çok fark eder mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
3060Ti için 650 watt güç kaynağı çok sınır olur. Genel olarak 3000 serisi kartların Nvidia'nın yazdığından daha fazla güç tükettiği ortaya çıkmıştı yapılan testlerde. Onun yerine 1660Ti, (1080 ikinci el belki) veya 3060 daha verimli olur işlemcinle. Ayrıca 3D modelleme tarzı işler yapıyorsan, genel olarak 3 boyutlu çalışmaların olacaksa bilgisayarda 3060 12 GB VRAM'iyle baya bir işini görür. AMD ekran kartı almanı asla önermem.

Edit: Güç kaynağına gelecek olursak: Markası sağlam bir şey almanı tavsiye ederim çünkü güç kaynağı dediğin olay direkt bilgisayarının içine trafo takıyorsun. İnternette "güç kaynağı patladı" tarzı olaylar çok dönüyor ve gerçekten çok acı ve korkunç bir şey. Ondan dolayı Sharkoon, POWER BOOST, Thermaltake, High Power Element tarzı markalar yerine Cooler Master, Corsair tarzı markalara yönelmeni tavsiye ederim. Yaşayabileceğin en kötü senaryoda en azından seni mağdur etmezler ve sistemindeki zararı karşılarlar.

gamesystemrequirements sitesinden istediğin oyuna istediğin sistemi girerek hangi oyunda hangi çözünürlükte hangi grafik ayarlarında kaç FPS vereceğini görebilirsin. 4K kısmı biraz yalan özellikle eski oyunlar ve eski sistemlerde ancak 1080p ve 720p'de max 10 fps daha az gösteriyor. Bugüne kadar neredeyse hiç yanıltmadı beni.

Son bir edit: gamesystemrequirements'in şöyle bir dezavantajı var ki devamlı güncelleme alan bir oyunun sistem gereksinimleri kısmında ilk çıktığı zamanki sistem yazıyorsa ve oyun devamlı grafik iyileştirmesi, güncellemesi aldıysa (CS:GO, Rainbow Six: Siege gibi oyunlarsa) senin sistemini eski gereksinimlerle kıyaslayıp sana yanlış sonuç verebilir. Yanıltmasın.

Son düzenleme:
Öncelikle güç kaynağında birincil etmen, bütçedir. Bütçenizi nereye kadar götürebileceğinize göre ürün yelpazesi genişler. Burada Gold ya da Silver verimliliğin bir şey ifade etmediğini belirtmek isterim. Gametech bile Gold verimlilik sunan bir güç kaynağı satıyor ama ne kadar güvenirsiniz? Tartışılır. Çin kapasitörleri hususunda da Tom's Hardware'de yararlı bazı yorumlar vardı. Sonuçta Japon firmaları bile ürünlerini Çin fabrikalarında üretebiliyorlar. Piyasadaki "Çin, kötüdür!" algısından kurtularak incelemelere göz gezdirmek lazım.

Sunduğunuz ürünlere ve fiyat skalasına baktığımda tam olarak bütçenizi idrak edemedim. Tabii ki W değeri olarak yüksek bir ürün almak kötü olmaz. Ancak 700W almak için kaliteyi de düşürmeyin. Siz maksimum bütçe sunarsanız bizler kalitesine, kablo fazlalığına, korumalarına göre bazı ürünler sunabiliriz. Şahsen çok üst düzey parçalara sahip olmama durumuma rağmen Tier A bir güç kaynağı ile Line Interactive UPS'i sistemime dahil ettim. İşinizi şansa bırakmamanız gerek.

Öncelikle güç kaynağında birincil etmen, bütçedir. Bütçenizi nereye kadar götürebileceğinize göre ürün yelpazesi genişler. Burada Gold ya da Silver verimliliğin bir şey ifade etmediğini belirtmek isterim. Gametech bile Gold verimlilik sunan bir güç kaynağı satıyor ama ne kadar güvenirsiniz? Tartışılır. Çin kapasitörleri hususunda da Tom's Hardware'de yararlı bazı yorumlar vardı. Sonuçta Japon firmaları bile ürünlerini Çin fabrikalarında üretebiliyorlar. Piyasadaki "Çin, kötüdür!" algısından kurtularak incelemelere göz gezdirmek lazım.

Sunduğunuz ürünlere ve fiyat skalasına baktığımda tam olarak bütçenizi idrak edemedim. Tabii ki W değeri olarak yüksek bir ürün almak kötü olmaz. Ancak 700W almak için kaliteyi de düşürmeyin. Siz maksimum bütçe sunarsanız bizler kalitesine, kablo fazlalığına, korumalarına göre bazı ürünler sunabiliriz. Şahsen çok üst düzey parçalara sahip olmama durumuma rağmen Tier A bir güç kaynağı ile Line Interactive UPS'i sistemime dahil ettim. İşinizi şansa bırakmamanız gerek.
zorladimmi 800 e kadar cikarim ama fiyatlar artti o yuzden ya dusmesini beklicez yada biraz daha dusuk model alicaz yani daha az watt li sertifikali gibi ve bide 3060 ti benim gpu butcemin hemen hemen yetebilcegi bir kart ama illa onu alicam diye bisey yok yani 4.5k vermemde 2.5k veririm 2k da kalir baska bi sey alirim veya saklarim

@1Emin1

Zorlarsanız @Mehmet A'nın önerisi bütçeye göre alınabilecek en rakipsiz ürün. Eğer zorlayamazsanız Cooler Master MWE Bronze V2 serisi var ki bunu da alınabilecekler listesinde ikinci sıraya yazarım. Lakin ben 50-60 TL fazla verilerek XPG Core Reactor'den yana hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Çoğu bilgisayar kullanan güç kaynağının en çok önem verilmesi gereken bileşen olduğunu bilmiyor... Başka parçadan kısıp güç kaynağını en kalitelisini alın ileride başka pcde de iş yapacaktır. Yıllar önce aldığım bir güç kaynağı 3 nesil gördü ve halen sistemimde çalışıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı