Ryzen 5 3600 için ekstra soğutucu gerekir mi?

Rattlesnake

Hectopat
Merhaba Ryzen 5 3600 bir işlemcim var sistemi yeni topladım. Sıcaklık değerleri olması gerekenden yüksek mi? Anlamıyorum ama bana yüksek geldi.

Boşta 63-72 derece arasında değişiyor.
İlk yüklediğim oyun warhammer Vermintide'da 83-94 arası ısınma oldu.

Şu an AMD'nin kendi stock fanı takılı, sizce yeni bir hava soğutucu veya sıvı soğutucu alınır mı?

Sistem özellikleri:
MSI B450M'a Pro Max anakart.
MSI Gaming X 1660 Ti
MSI Vampiric 011 C Ryzen Edition kasa

Ve aldığım soğutucu kasaya sığar mı? Anakarttaki diğer parçaları bloke eder mi?

Merhaba Ryzen 5 3600 bir işlemcim var sistemi yeni topladım. Sıcaklık değerleri olması gerekenden yüksek mi? Anlamıyorum ama bana yüksek geldi.

Boşta 63-72 derece arasında değişiyor.
İlk yüklediğim oyun warhammer Vermintide'da 83-94 arası ısınma oldu.

Şu an AMD'nin kendi stock fanı takılı, sizce yeni bir hava soğutucu veya sıvı soğutucu alınır mı?

Sistem özellikleri:
MSI B450M'a Pro Max anakart.
MSI Gaming X 1660 Ti
MSI Vampiric 011 C Ryzen Edition kasa

Maalesef stok soğutucu 3600 için pek yeterli değil. Güzel bir sıvı soğutucu veya hava soğutucu almanız daha yararlı olur. Eğer almayı düşünürseniz kasanızı ve bütçenizi belirttiğiniz bir konu açarsanız bütçenize ve kasanıza en uygun soğutucuyu önereceklerinden şüphem yok.

Her ne kadar stok fanı 3600 için yetersiz olsa da boşta bu değerlere ulaşacağını sanmam. Fanı düzgün montajladığınıza emin misiniz?

Sorunun fandan kaynaklanmadığından eminseniz CPB kapatmayı deneyebilirsiniz.

Hangi model soğutucudan bahsediyorsunuz?

Undervoltla bir süre idare edebilirsiniz ancak şu an piyasadaki soğutucusu kendine stok haldeyken yetmeyen en belirgin model kule tipi 4 heat pipelı en az ya da 240mm bir soğutucu almanızı öneririm kullanım amacınıza göre. Undervoltuda bence her halükarda yapın şu an 1.475V da çalışıyor çünkü işlemci onu tutmak çok zor oluyor sıçramalar falan oluyor değerlerde.

Her ne kadar stok fanı 3600 için yetersiz olsa da boşta bu değerlere ulaşacağını sanmam. Fanı düzgün montajladığınıza emin misiniz?

Sorunun fandan kaynaklanmadığından eminseniz CPB kapatmayı deneyebilirsiniz.

Hangi model soğutucudan bahsediyorsunuz?
herhangi bir yeni alacağım soğutucu için. Anakartım mATX , soğutucu diğer bileşenleri bloke eder mi diye
Undervoltla bir süre idare edebilirsiniz ancak şu an piyasadaki soğutucusu kendine stok haldeyken yetmeyen en belirgin model kule tipi 4 heat pipelı en az ya da 240mm bir soğutucu almanızı öneririm kullanım amacınıza göre. Undervoltuda bence her halükarda yapın şu an 1.475V da çalışıyor çünkü işlemci onu tutmak çok zor oluyor sıçramalar falan oluyor değerlerde.
teşekkürler rehberinize bakacağım

Stok soğutucunun Ryzen 5 3600'ü kurtarmadığı bir gerçek olduğu gibi, stok soğutucu ile dahi bu kadar fazla ısınması normal değil.
Montaj hatası var gibi duruyor. Olay soğutucu değil, başka bir şey.

herhangi bir yeni alacağım soğutucu için. Anakartım mATX , soğutucu diğer bileşenleri bloke eder mi diye

teşekkürler rehberinize bakacağım

Hocam tavsiyem 3.8 GHz sabitleyip voltajı 1.25 civarlarına düşürmeniz.
Undervolt deneyin, geçici olarak iyi bir çözümdür. [email protected] deneyin, kapanma/mavi ekran olmuyorsa öyle devam edin soğutucu alana kadar.

Hocam zaten 3600 kendi kendini 4.1 GHz hızına çıkarıyor pek fark olacağını sanmam.

Geri
Yukarı