Ryzen 5 3600 ısı problemi nasıl çözülür?

arnulfo.kayceon

Decapat
Merhaba, bildiğiniz üzere Ryzen 5 3600 adlı işlemcinin ısınma konusuyla alakalı problemleri var. Bunun çözümü varmış. Fazla voltaj vermesi sonucu voltajı kısınca ısı düzene giriyormuş anladığım kadarıyla. Bu işlemi yapınca performans kaybı yaşatıyor diye de duydum. Bu kayıp gözle görülebilir bir kayıp mı? Aşırı kayıp olacak mı? Veya şöyle bir şey sorayım siz beni aydınlatırsınız. Ryzen 5 3600 işlemcisine ekstra masraf etmeden ve gözle görülecek performans kaybetmeden ısınma sorununu nasıl çözeriz?

Stres testinde 50-60 derece alıyorlarsa büyük ihtimal ile voltajı veya güç tüketimini limitlemişlerdir. Öbür türlü stok ya da PBO ile pek mümkün değil çünkü işlemci sıcaklıklar düşük olduğunda voltaj artıracaktır, bu sıcaklıkların 70-80 derecelere kadar hızla tırmanması demek.

65 derece normal fakat sıvı soğutma için bir tık fazla olduğunu söylemeliyim. 120MM sıvı soğutma kullanıyorsanız normal olabilir, ben 240 kullanıyorum. İşlemciniz yüksek kullanım altındaysa 60 derece normal bazı oyunlar işlemciye daha ağır yük bindirebiliyor fakat hafif oyunlarda ben sıvı soğutma ile daha çok 50-55 derece arası ısılar görüyorum.
Sahip olduğum ürün budur. Açıkçası 2 defa sök-tak yaptım, uğraşmaktan bıktım ve saldım.
Başıma gelen en olumsuz olay ise; OBS ile Twitch üzerinden yayın yapıyorum. Yayını şimdiye kadar işlemci üzerinden veriyordum. Batman Arkham Knight oyununda yayının takıldığı dönüşünü aldım, kontrol ettiğimde işlemci kullanımı %100'e dayanıyordu. Yayını ekran kartı üzerinden verince sıkıntı çözüldü.
Peki bir şey daha soracağım. Mesela Vatan Bilgisayar'daki Ryzen 5 3600'de Wraith Stealth soğutucusu bulunuyor. Bu orijinal midir? Yoksa farklı bir fan olarak mı geliyor? Bu olaya çözüm bulmak adına farklı fan mı koyuyorlar kutuya?
Kutulu ürünlerde fan çıkıyor ve orijinal hocam;
amd_ryzen_wraith.jpg

Sahip olduğum ürün budur. Açıkçası 2 defa sök-tak yaptım, uğraşmaktan bıktım ve saldım.
Başıma gelen en olumsuz olay ise; OBS ile Twitch üzerinden yayın yapıyorum. Yayını şimdiye kadar işlemci üzerinden veriyordum. Batman Arkham Knight oyununda yayının takıldığı dönüşünü aldım, kontrol ettiğimde işlemci kullanımı %100'e dayanıyordu. Yayını ekran kartı üzerinden verince sıkıntı çözüldü.

Kutulu ürünlerde fan çıkıyor ve orijinal hocam;
Eki Görüntüle 785827

İlginç, aynı ürünü kullanıyorum. Squad oyununda işlemcim 50 küsür derece. Sizin ek sıcaklık yayın kaynaklı olabilir, fakat yayının takılması ısınma kaynaklı değildir diye düşünüyorum çünkü 60 derece ısı işlemciyi yavaşlatacak bir ısı değil. Fakat evet genel olarak çok güçlü bir işlemciniz veya yayın bilgisayarınız yoksa yayını ekran kartından yapmak daha mantıklı bir çözüm.

Merhaba, bildiğiniz üzere Ryzen 5 3600 adlı işlemcinin ısınma konusuyla alakalı problemleri var. Bunun çözümü varmış. Fazla voltaj vermesi sonucu voltajı kısınca ısı düzene giriyormuş anladığım kadarıyla. Bu işlemi yapınca performans kaybı yaşatıyor diye de duydum. Bu kayıp gözle görülebilir bir kayıp mı? Aşırı kayıp olacak mı? Veya şöyle bir şey sorayım siz beni aydınlatırsınız. Ryzen 5 3600 işlemcisine ekstra masraf etmeden ve gözle görülecek performans kaybetmeden ısınma sorununu nasıl çözeriz?
Oyun oynayacağın bir PC kuruyorsan stok fan kullanmanı tavsiye etmem. Undervolt yapmak evet bilinen ve yapılan bir çözüm ama işlemcinin size vaat ettiği
Benim önerim iyi bir sıvı soğutucu. Kasanızın boyutuna göre 120mm radyatör yetecektir.
Undervolt yapmak ısı sorununuzu belki bir nebze rahatlatacaktır ancak sistem, RAM veya direkt işlemci bazlı sorunlara da neden olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı