Ryzen 5 3600 Manuel voltaj ve frekans ayarı

curiousoftech

Kilopat
Merhaba, Ryzen 5 3600 için manuel frekans ve voltaj tavsiyesi almak istiyorum. Soğutucu olarak şuan Be Quiet Slim Rock BK008 takılı. Her neyse. Birkaç voltaj ile frekans değeri denedim fakat 4Ghz ve üstüne çıktığımda Prime95 işkence testinde (Smallest) sıcaklık doğrudan 80 derece ve üzerine sıçrıyor. (20-30sn) Bu testi 12 iş parçacığı yerine 4 veya 6 iş parçacığı yapınca sıcaklık 85'i geçmiyor. Fakat bu durumda tam yükte çalıştırmamış oluyoruz bir nevi. (İş parçacıklarının yalnızca 6'sı çalışmıyor oluyor. Yani 3 çekirdek çalışıyor. )

@Tolga Samet Hocam daha önce sizinle konuşmuştuk bu konuyu fakat o zaman elimde stok soğutucu vardı. Acaba nasıl bir ayar yapmalıyız? Prime95'i siz tavsiye ettiğiniz için kullanıyorum. Gerçek stabiliteyi göstermesi için. Fakat dediğim gibi 4Ghz ve üzeri frekans ve voltaj ayarını tutturamadım bir türlü. Soğutucunun çok güçlü olmadığını farkındayım fakat manuel voltaj ile 4Ghz ve üstü bir değerde stabilite yakalayabileceğimi düşünüyorum. Denemelerimde 1.325V'u geçmedim. AMD'nin güvenli olarak belirlediği voltaj değeri sanırım. Ne önerebilirsiniz? 4-4.1 veya 4.2 olarak sabitlemek istiyorum. Voltaj olarak 1.325'i her değerde denedim fakat sıcaklıkta zıplama oldu. Bir kaçında sistem kendini kapattı. Anakart üzerinde M2 yuvası işlemciye oldukça yakın olduğu için 3-4 sefer M2'yi görmedi anakart. Bunun neden olduğunu anlamadım. Sıcaklık yüzünden olduğunu var sayıyorum. Aklıma yalnızca işlemcide ki güçlü çekirdekleri overclock etmek geldi fakat BIOS arayüzünde bunu yapacak bilgim yok henüz. (Çekirdek belirleyip overclock etme.) O yüzden tavsiyeleriniz bekliyorum :) . Şuan CPB kapalı ve 3.6Ghz'de otomatik voltaj ile kullanıyorum. Boşta sıcaklık değerleri 35-45 arası.

Sağolun şimdiden.

Kasa : MB511 (3 giriş, 3 çıkış fan.)
Anakart : B450 A Pro

1.35V da çarpan kilidini 40'a almayı dene.

Spread Spectrum ayarını disabled yap.

Relaxed EDC Throttling'i Enabled yap.

Precision Boost Overdrive ayarını kapalı tut.

Fan ayarlarını yaparken 70 ℃ olunca %100 devirde dönsün.

Voltaj yetersiz gelirse kademeli olarak arttırmayı dene.

1.4 V üstünü görmemeye çalış. 1.5 V sonrası kritik sınır.

XMP kullanmak yerine MemoryTryIt kullanmayı dene.

Videoyu izlemenizi tavsiye ederim
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı