Ryzen 5 3600 voltaj ayarı

OC modunu kapatıp Advanced kısmında bellek profillerini kontrol eder misiniz? X. M.P. Profili varsa default ayarlara alıp sadece X. M.P. Profili seçip kaydedip yeniden başlatın. Sorun olacağını düşünmüyorum.

Onu da yapıyorum ama acaba anakart stok halde 3200 MHz RAM desteği olduğundan dolayı bendeki RAM'lerde 3600 MHz olduğu için görüntü gelmiyor olabilir mi acaba? Çok denedim çünkü sadece XMP açıp OC modunu kapalı bıraktığımda ekrana bir türlü görüntü gelmiyor.

4.2GHz 1.19375'de kullanıyorum işlemci şansınıza göre bence ufak ufak voltaj keserek denemeler yapın toplam 1 saat sürmez.

Birden fazla profil olması lazım. Yoksa diğer arkadaşların da dediği gibi BIOS sürümünü güncellemeyi deneyin. Bununla ilgili rehberler var çok zor bir işlem değil.

Birden fazla profil olması lazım. Yoksa diğer arkadaşların da dediği gibi BIOS sürümünü güncellemeyi deneyin. Bununla ilgili rehberler var çok zor bir işlem değil.

Gözüken 2 adet profil var. 2sindede aynı problemi yaşadım maalesef. BIOS güncellemesi yaptım gene bir sonuç alamadım. Sanırım bu şekilde kullanmaya devam edeceğim :(

4.2GHz 1.19375'de kullanıyorum işlemci şansınıza göre bence ufak ufak voltaj keserek denemeler yapın toplam 1 saat sürmez.

Hocam voltajı çok düşük vermişsiniz. OC stabil olduğundan emin misiniz? Çünkü bende 4.2GHz 1.3625V değerinde anca stabil şekilde kullanıyorum. Tavsiyem Prime95'de small ffts testi yapıp kontrol etmeniz çekirdeklerden herhangi birisi hata verecek mi bir bakın derim.

Hocam voltajı çok düşük vermişsiniz. OC stabil olduğundan emin misiniz? Çünkü bende 4.2GHz 1.3625V değerinde anca stabil şekilde kullanıyorum. Tavsiyem Prime95'de small ffts testi yapıp kontrol etmeniz çekirdeklerden herhangi birisi hata verecek mi bir bakın derim.

r5 3600 1 saat güç.jpg

Hocam benimki düşükmü 1.23'de 4.45GHz alan arkadaşlar mevcut. Ayrıca render işi yaptığım için ben 1.2v verdim ki sakatlık olmasın diye yoksa 1.1375 dede sıkıntı yaratmadı normalde :)

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 582013

Hocam benimki düşükmü 1.23'de 4.45GHz alan arkadaşlar mevcut.

Bende test yaptığımda 1.325V ile OCCT AIDA64 hatta Prime95 blend testini bile geçiyordu başarılı bir şekilde. Ancak Prime95 Small FFT's testini açınca 2 dakika bile olmadan çekirdeklerden 1-2 tanesi kendini kapattı. Bende yavaş yavaş voltaj artıra artıra en sonunda 1.3625V 4.2GHz hatta resimde ekleyim alta bakarsınız en sonunda stabiliteyi bu değerler ile yakalayabildim. Zaten o testi geçtikten sonra diğer testleri havada karada geçti. Uzun lafın kısası sistem boot edilince Windows logosunu görünce OC yaptım zannetmeyin. Önemli olan stabil bir şekilde yapmak. :)

Dosya Ekleri

• indir (4).png
    indir (4).png
    76,2 KB · Görüntüleme: 81
Bende test yaptığımda 1.325V ile OCCT AIDA64 hatta Prime95 blend testini bile geçiyordu başarılı bir şekilde. Ancak Prime95 small fft's testini açınca 2 dakika bile olmadan çekirdeklerden 1-2 tanesi kendini kapattı. Bende yavaş yavaş voltaj artıra artıra en sonunda 1.3625V 4.2GHz hatta resimde ekleyim alta bakarsınız en sonunda stabiliteyi bu değerler ile yakalayabildim. Zaten o testi geçtikten sonra diğer testleri havada karada geçti. Uzun lafın kısası sistem Boot edilince Windows logosunu görünce OC yaptım zannetmeyin. Önemli olan stabil bir şekilde yapmak. :)

Deneriz hocam onu da deneriz sakin olun :) ayrıca sistem Boot etme değil fotoğraf 1 saat OCCT testi :)

@Lirix Diğer ayarlara hiç dokunmadan (auto'da bırakarak) bellek frekansını 3000MHz yapmayı deneyin. MSI sitesinde Anakartınızın X.M.P. OC destek notunda yazan;
For AMD Ryzen Gen3 (R5/R7/R9)
2667/ 2800/ 2933/ 3000/ 3066/ 3200/ 3466/ 3733/ 3866/ 4000/ 4133 MHz (by A-XMP OC MODE)
Belki de bu değerlerle sizdeki belleklerin profil frekansları uyumlu olmadığı için sorun oluyor olabilir.
Profil kullanmadan diğer ayarlar otomatik ayarlı şekilde bellek frekansını yükselttiğinizde CL değeri olması gerekenden biraz yüksek olabilir ancak benzer performansı alırsınız. Yine aynı sorunu yaşarsanız imkanınız varsa belleklerinizi değiştirmenizi önerebilirim.

Geri
Yukarı