Ryzen 5 3600 mavi ekran hatası ve Prime95 testinde hata

Flanqus

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Team Group 16GB 3000 MHz (TLZRD416G3000HC16CBK) x2
SSD veya HDD modeli
1 adet M2, 2 adet SATA SSD
Ekran kartı
RTX 3060 12G
Anakart
Gigabyte B450M S2H
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600
Selam,

Bilgisayarımı Eylül 2020 tarihinde satın aldım. Son 3 aydır bilgisayarımın mavi ekran hatalarıyla uğraşıyorum. Aslında tüm bu sorunlar, 3 ay önce BIOS sürümümü F60'dan F62'ye güncelleyince meydana gelmişti. Fakat ilk mavi ekran hatasını almamın ardından, o dönem için en güncel chipset, Ethernet ve Audio driverları kurduktan sonra hatalar kesilmişti. Aradan 1 ya da 1 buçuk ay geçtikten sonra bu hataları tekrar ve daha sık şekilde almaya başladım. En güncel BIOS sürümlerini teker teker denedim fayda etmedi. Tekrar eski kullandığım F60 sürümüne düşürdüm o da fayda etmedi.

Şu ana kadar oyun oynarken hiç hata aladım. Sistem genellikle boşta kaldığında ya da Chrome'da gezinirken hata alıyorum.

Yapılabilecek birçok şeyi denedim fakat hiçbirisi çözüm olmadı.

Aşağıya, aldığım bazı hataları yazıyorum:

• APC_INDEX_MISMATCH (caused by address: ntoskrnl.exe+3fa1D0)
• PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA (caused by address: ntoskrnl.exe+3fa1D0)
• SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION (caused by address: win32kbase.sys+8E2'de, crash address: ntoskrnl.exe+3fa1D0)
• MEMORY_MANAGEMENT (caused by address: ntoskrnl.exe+3fa1D0)
• UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP (caused by address: ntoskrnl.exe+3fa1D0)
• KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED (caused by address: ntoskrnl.exe+3fa090)
• DRIVER_OVERRAN_STACK_BUFFER (caused by address: dxgmms2.sys+D3a0, crash adress: ntoskrnl.exe+3fa090)
• KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED (caused by address: amdppm.sys+111e, crash adress: ntoskrnl.exe+3fa090)

Denediğim her şey aşağıda yazıyor:

• XMP ayarını devre dışı bıraktım.
• RAM modüllerini farklı yuvalara, teker teker takıp denedim.
• En güncel BIOS sürümünü ve AMD chipset Driver'ını kurdum.
• Windows'u temiz kurulum olarak sıfırdan kurdum.
• Global C-state Control ayarını devre dışı bıraktım [Bu ayarı devre dışı bırakınca 5 gün boyunca hata almadım (normalde 2 günde bir hata alıyordum)]
• CPB (Core Performance Boost) ayarını devre dışı bıraktım.
• AMD coolnquiet ayarını devre dışı bıraktım.
• Power Supply idle ayarını typical current olarak ayarladım.

Core Performance Boost ve AMD coolnquiet ayarları hariç tüm ayarlar yukarıda belirttiğim gibiydi.
İlk olarak CPB ve AMD cnq açıkken işlemcime Prime95 uygulamasından smallest ffts testi yaptım. Yaklaşık 50. dakikada 2. ve 4. çekirdekler hata verdi.
Sonrasında CPB ayarını devre dışı bırakarak tekrar aynı testi uyguladım. Bu sefer 6. dakikada 2. çekirdek hata verdi.
Daha sonra hem CPB hem de AMD cnq ayarlarını devre dışı bırakarak aynı testi uyguladım. Bu sefer de ilk testime yakın bir sonuç verdi. 48. dakikada 2. çekirdek, 51. dakikada 4. çekirdek hata verdi.

Aldığım hataların minidump dosyalarını ve Prime 95 test görellerini aşağıya ekliyorum:

Yardımınıza ihtiyacım var.

Minidump dosyaları: MiniDumpFiles.zip

Prime 95 görselleri: https://ibb.co/K2CTPLLhttps://ibb.co/SNZ2VC2

Hocam yardımınıza ihtiyacım var. @Recep Baltaş

@claus Hocam siz bi bakar mısınız?

Son düzenleme:
Dosyalara baktım. İlk olarak F63d sürümüne geç.
Sonra optimize defaults save yap. Memtest yapıp sonucu yolla.
Sorun devam ederse işlemciyi garantiye yolla değişsinler.
CPU'da donanımsal sorun var çok yüksek ihtimal ile.
Bu hataları ilk almaya başladığımda ilk yaptığım şey Memtest idi. Test yaklaşık 7.5 saat sürdü ve hiç hata çıkmadı.
Hocam hatırlıyorum da 2 gün önce Prime 95 Large FFTs ve Blend testlerinde, XMP kapalı olmasına rağmen, testi başlattıktan sonra 1 dakika içerisinde 2. ve 4. çekirdekler hata veriyordu. Sonra şans eseri Gigabyte'ın global sitesine girdim ve farkettim ki Gigabyte'ın global sitesinde F63 sürümü yayınlanmış. Ama daha TR olana düşmemiş. Hemen F60 sürümünden, F63 sürümüne güncelledim. Her şey default ayarında. XMP de kapalı. O şekilde test ettim ve 1 saat 47. dakikada 2. ve 4. çekirdekler hata verdi. Normalde 1. dakikada hata veriyordu. Test amaçlı bilgisayarı 24 saat açık bıraktım ve hiç kapanma olmadı. Çözüldüğünü hiç zannetmiyorum ama yine de bir süre daha bekleyip çözülmezse dediğiniz gibi garantiye göndericem.

Yeni konular

Geri
Yukarı