Ryzen 5 3600 Windows 10 mavi ekran hatası

Qsamer

Decapat
Merhabalar, ben yeni bir sistem topladım.
Sistem özellikleri.
  • MSI RX 580 Armor 8 GB OC.
  • AMD Ryzen 5 3600.
  • Gigabyte B450M S2H.
  • Corsair DDR4 8 GB 3000MHz.

Sisteme Windows 10 kurdum ve birçok mavi ekran hatası aldım. İnternetten araştırdım ve tekrar Windows 10 temiz kurulum yapma kararı aldım. Ancak mavi ekran hataları almaya devam ettim.
Şansımı tekrar denemek için yine Windows 10 temiz kurulum yaptım ama sonuç değişmedi. Bu yüzden Windows 8.1 sürümüne geçtim. AMD'nin 8.1 desteği olmadığını öğrenip tekrar.
Windows 10 sürümüne geçtim. Mavi ekran almaya devam ettim. AMD'nin 19.12.3 (isteğe bağlı) sürümünü indirip kurdum. Mavi ekran almaya devam edince driver ı silip 19.12.2 (önerilen) sürümünü indirip kurdum. Sonra Realtek'in High Definition Audio codecs yazılımını indirip eski driverları silip yükledim. 3-4 saat boyunca mavi ekran almadım ama tabii sonra yine mavi ekran hatası almaya başladım.
Son kurduğum Windows'da aldığım mavi ekran hata kodları

IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL.
PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA.
KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE.
INVALID_WORK_QUEUE_ITEM.
ATTEMPTED_EXECUTE_OF_NOEXECUTE_MEMORY.

Minidump dosyası

Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
En son yazdığım AMD High performance moduyla sorunu kesin olarak çözdün mü? Çözdüysen çözüm yolunu özelden yazabilir misin?

Şu anki haliyle hayır. Sorunun çözülmesine ek olarak BIOS'dan Core Performance Boost'u açmanız gerek yoksa oyundan crash yiyorsunuz bazen sistem donabiliyor. Sadece Rainbow Six Siege'de deneyimleyebildim.

Güncelleme
BIOS değiştirmek sorunu çözmedi. BIOS'u en güncel sürüme güncelledim. BIOS ayarlarından XMP'yi açıp RAM frekansını 2933 MHz'e düşürdüm ve belirli bir süre mavi ekran hatası almadım. Tabi sonra tekrar mavi ekran aldım. BIOS ayarlarını kurcaladım ve işlemci hızını bir tık düşürdüm. İşlemci hızını düşürünce mavi ekran almadım. Biraz daha kurcaladım ve sonra aslında sorunun Windows güç seçeneklerinden dolayı olduğunu anladım. İşlemci hızını normale aldım. Güç seçeneklerinden dengeli modu seçtiğim zaman mavi ekran hatası aldım. Daha sonra AMD Ryzen High performance moduna aldığım zaman herhangi şekilde mavi ekran hatası almadım.
Bende şimdi AMD Ryzen High Performance moduna aldım, normalde bilgisayarımı açınca mecburen bilgisayar kapanmasın diye Valorant oyununu açıp bilgisayarı yüke sokuyordum şimdi oyunu açmadan normal bir şekilde bilgisayarda işlemlerimi yapacağım ve internette dolaşacağım. Normalde Valorant'ı açmayıp sadece işlemlerimi yapmaya çalışınca yani bilgisayar yükte değilken mavi ekran yiyorum. Bakalım neler olacak...

Bende şimdi AMD Ryzen High Performance moduna aldım, normalde bilgisayarımı açınca mecburen bilgisayar kapanmasın diye Valorant oyununu açıp bilgisayarı yüke sokuyordum şimdi oyunu açmadan normal bir şekilde bilgisayarda işlemlerimi yapacağım ve internette dolaşacağım. Normalde Valorant'ı açmayıp sadece işlemlerimi yapmaya çalışınca yani bilgisayar yükte değilken mavi ekran yiyorum. Bakalım neler olacak...

Aynı şekilde bende de oluyordu. Umarım sorununuzu çözmekte yardımcı olmuşumdur.

Anakartının garantisi var mı? Sorun anakartta olabilir.

Bende de aynı problem vardı önce Gigabyte B450M S2H anakartta denemiştim sürekli mavi ekran veriyordu. Sonra MSI B450-A Pro- M.2 anakartta denedim aynı problemi aldım. Anakartı Vatana bilgisayar teknik servise verdim başka işlemci ile denediler anakartta problem yok dediler. 2 anakart değiştirdikten sonra işlemciyi elden çıkarıp başka işlemci aldım. İnternette aratınca bir sürü defective Ryzen 5 3600 ile karşılaştım. Çok nadir olan bir durum olabilir ama başıma geldi. Belki AMD talebe yetişmek için bazı standartları düşürdü.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı