Ryzen 5 3600 Overclock Yapmak

technobarbar

Centipat
Birkaç hafta önce aldığım kasamda (MB 511) ön fanlar fazla ses çıkardığı için sonunda üşengeçliği bırakıp BIOS'dan hızlarını %67'e sabitledim.

Ellemişken işlemciyi de 4.2'ye sabitleyeyim dedim Ryzen Master üzerinden. 1.25 @ 4 GHz'de başladım. 50'şer MHz arttırdım 1.25 @ 4.2 GHz oldu. Sonra voltajı düşüre düşüre 1.1 oldu. Daha da alçaltmayı denemedim henüz, Prime 95 yükledim, yemek yedim geldim, 45 dakikadır çalışıyor. Hata falan yok.

Ryzen Master üzerinde sadece işlemci hızı ve voltage Control yazan yeri değiştirdim. RAM hızını da değiştirmem mi gerekiyor? Ya da başka ayarları? 1.1 Volt çok düşük değil mi 4.2 için? Bir de 74 derece yüksek mi acaba Arctic Duo 34 için?

İş güç derken bayağı bir uzak kaldım bilgisayar alemine, yardım eden olursa sevinirim.
Teşekkürler, iyi forumlar.

Ryzen 5 3600 / MSI B450 GAMING Plus Max / 8x2 3200 MHz RAM / Arctic Freezer 34 Duo soğutucu.

Dosya Ekleri

• 4200ghzz.jpg
    4200ghzz.jpg
    291,1 KB · Görüntüleme: 51
Birkaç hafta önce aldığım kasamda (MB 511) ön fanlar fazla ses çıkardığı için sonunda üşengeçliği bırakıp BIOS'dan hızlarını %67'e sabitledim.

Ellemişken işlemciyi de 4.2'ye sabitleyeyim dedim Ryzen Master üzerinden. 1.25 @ 4 GHz'de başladım. 50'şer MHz arttırdım 1.25 @ 4.2 GHz oldu. Sonra voltajı düşüre düşüre 1.1 oldu. Daha da alçaltmayı denemedim henüz, Prime 95 yükledim, yemek yedim geldim, 45 dakikadır çalışıyor. Hata falan yok.

Ryzen Master üzerinde sadece işlemci hızı ve voltage Control yazan yeri değiştirdim. RAM hızını da değiştirmem mi gerekiyor? Ya da başka ayarları? 1.1 Volt çok düşük değil mi 4.2 için? Bir de 74 derece yüksek mi acaba Arctic Duo 34 için?

İş güç derken bayağı bir uzak kaldım bilgisayar alemine, yardım eden olursa sevinirim.
Teşekkürler, iyi forumlar.

Ryzen 5 3600 / MSI B450 GAMING Plus Max / 8x2 3200 MHz RAM / Arctic Freezer 34 Duo soğutucu.
1.1V 4.2GHz için gayet iyi. Biraz voltaj arttırıp o işlemci ile 4.4GHz falan da yapabilirsiniz 😀

Bu arada BIOS üzerinden CPB (Core Performans Boost) ayarını kapatın.

Aynen.

72 derece 45 dakika için çok iyi bence voltajı 1 tık daha düşürerek test yapın 15 dk yeterli ilk etapta.

Mavi ekran alana kadar voltaj düşürmeyi deneyin derim.

1.1V 4.2GHz için gayet iyi. Biraz voltaj arttırıp o işlemci ile 4.4GHz falan da yapabilirsiniz 😀

Bu arada BIOS üzerinden CPB (Core Performans Boost) ayarını kapatın.

evet precision olanı kapatmışım ama o kalmış teşekkürler :D

ryzen master üzerinden yapmanın bi eksisi var mı acaba ? Sadece oyun oynayacağım zaman ihtiyacım olacağı için pratik aç kapa yaparım diyorum.
Bir de ram'leri de OC yapmalı mıyım ? (nasıl yapılır hiç fikrim yok ama öğreniriz onu da :D ) Ryzen 'de ram hızı önemli diye birşeyler hatırlıyorum. Corsair Vengeance var 2x8 gb 3200 mhz.

evet precision olanı kapatmışım ama o kalmış teşekkürler :D

Ryzen master üzerinden yapmanın bi eksisi var mı acaba ? Sadece oyun oynayacağım zaman ihtiyacım olacağı için pratik aç kapa yaparım diyorum.
Bir de ram'leri de OC yapmalı mıyım ? (nasıl yapılır hiç fikrim yok ama öğreniriz onu da :D ) Ryzen 'de ram hızı önemli diye birşeyler hatırlıyorum. Corsair Vengeance var 2x8 gb 3200 mhz.
Ryzen master programını hiç düzgün kullanmayı başaramadım ama kullanabilirseniz bir zararı yoktur.

Bence bu haliyle hep kalabilir. Zaten işlemciye stok halinden daha az voltaj vermişsiniz 😀

RAM OC yapmaya bence gerek yok. 3200MHz gayet yeterli.

Geri
Yukarı