Ryzen 5 3600 RTX 3060 darboğaz azaltma

• Konuyu başlatan MachL
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 23
  • Görüntüleme 2B
Nvidia denetim masasında DSR ile manuel olarak ölçekleme yapabilirsin desteklemeyen oyunları. Ne derece fark eder bilmiyorum.

Ayrıca ram eklemen de bir miktar yardımcı olacaktır, özellikle drop yaşıyorsan rahatlatır.
Yok herhangi bir drop yok, sadece genel bir FPS düşüklüğü.

Sadece bir oyun kaynaklı bir sorun değil başka oyunların sonuçlarını da paylaşacağım, ayrıca çok net hatırladığım bir konu çünkü eski sistemi mi bırakalı 3 gün oldu eski sistemim ile çok daha iyi FPS alıyordum.

RAM hızın düşmüştür belki ona baktın mı? 3300X kalkıp 6600 XT'yi oyunların tamamına yakınında (rekabetçi hariç) %95 üzeri besliyorken 3600'ün RTX 3060'ı az besleme gibi bir ihtimali yok. Yazılım sorunu olur, RAM, SSD sorunu olur o ayrı.

RAM hızın düşmüştür belki ona baktın mı? 3300X kalkıp 6600 XT'yi oyunların tamamına yakının %95 üzeri besliyorken 3600'ün RTX 3060'ı az besleme gibi bir ihtimali yok. Yazılım sorunu olur, RAM, SSD sorunu olur o ayrı.
Ramim XPM ile 3000MHz lakin ben 3200 CL16 ile kullanıyorum, aklıma yatan tek mantıklı neden tek kanal oluşu işin içinden çıkamadım.

Ramim XPM ile 3000MHz lakin ben 3200 CL16 ile kullanıyorum, aklıma yatan tek mantıklı neden tek kanal oluşu işin içinden çıkamadım.

Tek kanal mı? 1x8 GB mı kullanıyorsun? E sorunun en başından belliymiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@MachL tek slot RAM zaten ekstra sistemi zora sokuyor. Çift kanal kullanılması özellikle Online oyunlar için şart. Battlefield V gibi bir oyunda darboğaz oranını düşürmeniz pek mümkün değil. Çift kanal bellek kullandıktan sonra bariz FPS artışı olması gerekiyor. Oyun ayarlarından future frame rendering ayarını açık şekilde oynarsanız daha fazla FPS alırsınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
16Gb tek kanal 8 değil.

Forza'da durum böyle, bu oyunda FPS'de sıkıntı yok sadece kullanımlar dikkatimi çekiyor.

Dosya Ekleri

• forza.png
    forza.png
    2,2 MB · Görüntüleme: 26
16Gb tek kanal 8 değil.

Forza'da durum böyle, bu oyunda FPS'de sıkıntı yok sadece kullanımlar dikkatimi çekiyor.

Ne fark eder? Tek kanal tek kanaldır isterse 1x32 GB olsun. 2x8 GB ezer geçer performans olarak. 2 gündür konu açınca sandım önemli bir olay var yahu tek kanal RAM ile Ryzen mi kullanılır? Git RAM'lerini 2x16 GB yap ondan sonra sorun devam ederse yazarsın. İşlemci RAM'den beslenemiyor 5Ghz yapsan ne fayda.

img.jpg

Ne fark eder? Tek kanal tek kanaldır isterse 1x32 GB olsun. 2x8 GB ezer geçer performans olarak. 2 gündür konu açınca sandım önemli bir olay var yahu tek kanal RAM ile Ryzen mi kullanılır? Git RAM'lerini 2x16 GB yap ondan sonra sorun devam ederse yazarsın. İşlemci RAM'den beslenemiyor 5Ghz yapsan ne fayda.

Eki Görüntüle 1179356
Dostum 2 gündür konularımda tek kanal olduğunu belirtiyorum, sen fark etmemişsin.

Geri
Yukarı