Ryzen 5 3600 RX 6650XT düşük performans

arcaozen

Hectopat
RAM
Corsair Vengeance 2x16 GB 3000MHz
SSD veya HDD modeli
WD SN570 500GB
Ekran kartı
ASUS ROG RX 6650XT
Anakart
Gigabyte B450 DS3H
İşlemci
Ryzen 5 3600
Merhaba,
Sistemim;

İşlemci: Ryzen 5 3600.
Ekran kartı: ASUS ROG RX 6650XT.
Anakart: Gigabyte B450 DS3H.
RAM: Corsair Vengeance 2x16 GB 3000MHz.
SSD: WD SN570 500GB SSD.
PSU: Cougar 600W 80+

Çoğu oyunda stuttering, FPS düşmesi ve olması gerektiğinden daha düşük FPS alıyorum.
İşlemci sıcaklığım 70-80 arası değişiyor.
Ekran kartım kullanılmıyor bile o yüzden ısınmıyor.
Warzone ve Rust gibi oyunlarda neredeyse R5 3500X ve GTX 1660S sistemle hemen hemen aynı FPS değerlerini alıyorum.
Sorun nereden kaynaklı ve nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğaz yapıyor olabilir. Oyun içinden CPU kullanımı ve GPU kullanımını gösteren fotoğraf atabilir misiniz?

Darboğaz yapmaz gibi.

CPU undervolt yaptınız mı? Undervolt yapıp frekansı artırıp daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. 3600X kullanıyordum önceden ve 1.2 v yapıp frekansı 4.4'e çekiyordum işlemcim daha az ısınıp daha hızlı çalışıyordu. YouTube ve Sosyalde ilgili konular bulabilirsiniz.

Darboğaz yapıyor olabilir. Oyun içinden CPU kullanımı ve GPU kullanımını gösteren fotoğraf atabilir misiniz?

Sanırım darboğaz var.
Ekran kartımın MHz'si 2694MHz ancak hep 1500-2000 civarında geziyor.
2694 civarına sabitleme imkanım var mı?
Performansı arttırmak açısından.
Yüklediğim bir diğer görsel açılmıyor,
Onda da ekran kartı kullanımım %58
İşlemci kullanımım da %28 ve o sırada fps drop yaşayıp 45 fps alıyordum.

Dosya Ekleri

• 06C3BF2A-3A32-4C65-8EDE-EEA4B7A353DE.jpeg
    06C3BF2A-3A32-4C65-8EDE-EEA4B7A353DE.jpeg
    188,8 KB · Görüntüleme: 17
İşlemciye kontrollü bir şekilde overclock yapmayı deneyin. Windows ayarlarından Güç planını AMD High performance yapın.

İşlemciye kontrollü bir şekilde overclock yapmayı deneyin. Windows ayarlarından Güç planını AMD High performance yapın.
Tamamdır. Şu an stok soğutucu kullanıyorum undervolt ile beraber güzel bir değer elde etmeye çalışacağım.

Darboğaz yapmaz gibi.

CPU undervolt yaptınız mı? Undervolt yapıp frekansı artırıp daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. 3600X kullanıyordum önceden ve 1.2 v yapıp frekansı 4.4'e çekiyordum işlemcim daha az ısınıp daha hızlı çalışıyordu. YouTube ve Sosyalde ilgili konular bulabilirsiniz.
Soğutucunuz stok mu?

Tamamdır. Şu an stok soğutucu kullanıyorum undervolt ile beraber güzel bir değer elde etmeye çalışacağım.

Soğutucunuz stok mu?
Stok soğutucu ile zor. En azından ucuzundan kule tipi soğutucu almanızı öneririm. Bende de Ryzen 5 3600 var ama kule tipi soğutucu kullanıyorum.

Zaten sıvı soğutucu alacaksanız boşuna pahalı kule tipi almayın. Dark X125 kule tipi soğutucu alabilirsiniz. Teknobiyotikte 700 liraya satılıyor.

Soğutucunuz stok mu?

Evet 3600X de stok soğutucu olduğu için undervolt yapmıştım zaten ısınmasın diye. Bunun sabit bir voltajı yoktur deneme yoluyla bulmuştum biraz biraz voltaj düşürüp stress testleri ile denemiştim. İlla soğutucu alacaksanız da sıvı soğutma önermem neden derseniz pompa arızası vs ile uğraşılmaz diye düşünüyorum. 5800x3D gibi işlemciyi şu an Thermalright Peerless Assassin 120 SE ile soğutuyorum sıvı soğutma almadım çok memnunum öneririm ileride de kullanabilirsiniz. Ayrıca kule tipinin sıvı soğutmadan neden daha iyi olduğunu birçok videoda görebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı