Çözüldü Ryzen 5 3600 - RX570 8 GB sistem oyun oynarken düz renk verip kendini resetliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

N3mye

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: Gigabyte B450M S2H
Ekran kartı: MSI Armor RX570 8Gb OC
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600
Ram: Corsair Vengeance LPX 32GB (2x16GB)
Psu: Corsair RM750e 750 Watt 80+ Gold
Kasa: Rampage Shake Tamper
RAM
Corsair LPX (2x16) 3600Mhz Cl18
Ekran kartı
Msi Armor Rx570 8gb OC
Anakart
B450M S2H
İşlemci
Ryzen 5 3600
Son 3 aydır yaşadığım sorun olan bilgisayar yük altındayken birden ekrana düz bir renk çıkartarak kendini resetliyordu. Bunun üzerine format attım, BIOS güncelledim, DDU ile güvenli modda Driver'ı sil yükle yaptım, tekrar DDU ile driverı silip eski bir driver indirdim, chipsetleri güncelledim, XMP'yi kapadım, eski RAM'leri taktım, PCB'yi kapadım, işlemci ve ekran kartının termal macunlarını yeniledim, fanlarını temizledim, SSD ve hard disk girişlerini fırça yardımıyla temizledim her şeyi yaptım en sonunda yeni PSU olarak RM750e aldım ve eski PSU olan RMP-600'ü çıkartıp yerine yeni PSU'yu taktım ama yine oyun oynarken PC ekrana düz renk çıkarıp (şu ana kadar aldığım düz renkler mavi, beyaz, yeşil, koyu yeşil, sarı) kendini resetliyor. OCCT yaptım FurMark yaptım AIDA64 yaptım hiçbirinde sorun olmadı, sadece oyun oynarken oluyor. PC'yi ateşe vermeme az kaldı:'(.

Emin misiniz hocam? Böyle kesin kanıya varabilir miyiz belirtilerden?

Evet, varabiliriz. RAM'leri test etmişsiniz, PSU'yu test etmişsiniz. Bu sorunun 3 temel sebebi var;

• Ekran kartı BGA çiplerinin kullanıma bağlı olarak aşınması, aralarının açılması-gevşemesi.
  • PSU yetersizliği, kalitesizliği.
  • RAM sorunu.
İkisini zaten elemişsiniz. Emin olmak istiyorsanız farklı bir kabloya, farklı bir monitörle de deneyin. %95 ekran kartı arızası.

Evet, varabiliriz. RAM'leri test etmişsiniz, PSU'yu test etmişsiniz. Bu sorunun 3 temel sebebi var;

• Ekran kartı BGA çiplerinin kullanıma bağlı olarak aşınması, aralarının açılması-gevşemesi.
  • PSU yetersizliği, kalitesizliği.
  • RAM sorunu.
İkisini zaten elemişsiniz. Emin olmak istiyorsanız farklı bir kabloya, farklı bir monitörle de deneyin. %95 ekran kartı arızası.
Tamamdır hocam çok teşekkürler, peki dediğiniz reballing işlemini nerde yaptırabilirim, tahmini fiyatı ne kadar olur, tamir süresi ne kadar olur bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Tamamdır hocam çok teşekkürler, peki dediğiniz reballing işlemini nerede yaptırabilirim, tahmini fiyatı ne kadar olur, tamir süresi ne kadar olur bilgilendirirseniz çok sevinirim.

1000TL'den aşağı kaliteli bir şekilde bu işlemi yaptıramazsın hocam. Her ne kadar sorun çözülse bile eskisi kadar sağlam olmuyor, yine aynı hatayı alabiliyorsunuz bu kartlarda. İmkanınız varsa yeni ekran kartına geçiş yapın.

1000TL'den aşağı kaliteli bir şekilde bu işlemi yaptıramazsın hocam. Her ne kadar sorun çözülse bile eskisi kadar sağlam olmuyor, yine aynı hatayı alabiliyorsunuz bu kartlarda. İmkanınız varsa yeni ekran kartına geçiş yapın.
Çok üzüldüm :/. Çok teşekkürler hocam o zaman ben yeni kart alana kadar işkenceye devam ederim.

Peki undervolt denesem bir yararı olur mu?

Hayır, undervolt ile çözebileceğin bir durum değil.
Hocam bir de kusura bakmazsanız biraz uzattım ama son bir kaç seferdir (psu yu değişmeden önce de oldu değiştikten sonra da) oyunda pc kendine reset atarken reset attığında pc direkt bios'ta açılmaya başladı.Onun sebebi nedir peki? Ama her seferinde olmuyor.

Hocam bir de kusura bakmazsanız biraz uzattım ama son birkaç seferdir (PSU'yu değişmeden önce de oldu değiştikten sonra da) oyunda PC kendine reset atarken reset attığında PC direkt BIOS'ta açılmaya başladı. Onun sebebi nedir peki? Ama her seferinde olmuyor.

GPT formatından MBR formatına çevirin diskinizi, Windows boot edilecek aygıtı görmediği takdirde BIOS ekranına atar.

Yeni konular

Geri
Yukarı