Çözüldü Ryzen 5 3600 sistem açılırken mavi ekran hatası veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

soulmactep

Hectopat
Daha fazla  
Yeni anakart RAM ve işlemci aldım. Bir türlü aşamadım bu sorunu. Yardımcı olabilecek var mı?

Anakart MSI B450 PRO.
Işlemci Ryzen 5 3600.
Ekran kartı GTX 970.
240 GB SSD 500 GB HDD var.

Windows 10 kullanıcısı isen mavi ekranda çıkan hata kodunu bir şekilde yakalayıp araştır derim. Bir çok sebebi olabilir. RAM'ler mavi ekranı verdirtiyor olabilir. Driver uyumsuzluğu verdirtiyor olabilir.

Nacizane tavsiyem Microsoft'un sitesine girip son sürümdeki Windows 10 imajı ile yeniden format atmak olacaktır. BIOS'unu öncelikle güncelle MSI yeni güncelle Aralık 2020'de yeni sürüm yayınlamışlar. Formattan önce bir BIOS güncellemesini yap. Ardından format atmadan önce AMD'nin sitesinden güncel chipset indir. Sonra NVIDIA'dan da güncel sürücüyü indir. Bu sürücüleri ayrı bir bellekte tut. Windows'u baştan formatla (Windows 10 64 bit kullanacağını varsayıyorum) internet bağlantısı olmadan. Windows kurulduktan sonra önce chipset sonra grafik yongasını kur. Ardından anakartına interneti bağla Windows var ise güncellemelerini yapsın.

Bunları yapmana rağmen hala mavi ekran alıyor isen büyük ihtimal RAM'lerde bir sıkıntı vardır. Memtest86+ ile RAM'lerine test yapabilirsin. Buradaki video'da Recep Bey güzelce anlatmış. Bu test sorun olan RAM'i gösterir sana.

Kolay gelsin.

Artı -4 Eksi
Parçalar baştan tak çıkar yapılabilir ve temiz Windows kurulumu da faydalı olabilir. Direkt bu bilgilerle çok fazla yorum yapma olanağımız olmayacaktır. Üstteki hocamın söylediklerini de değerlendirebilirsin.

Artı -2 Eksi
Öyle deneme yanılmayla, parça takıp çıkarmayla iş nereye kadar yürür? Mavi ekranların %90'ı donanımsaldır, o zaman format atmak nasıl işe yarasın?

Hata kodunu internette araştırmak denmiş bir de. Bu işler sadece kod aratmakla yürümez arkadaşlar, bu yüzden döküm dosyalarını istiyoruz ya.

@soulmactep döküm dosyalarınızı paylaşın.

Öyle deneme yanılmayla, parça takıp çıkarmayla iş nereye kadar yürür? Mavi ekranların %90'ı donanımsaldır, o zaman format atmak nasıl işe yarasın?

Hata kodunu internette araştırmak denmiş bir de. Bu işler sadece kod aratmakla yürümez arkadaşlar, bu yüzden döküm dosyalarını istiyoruz ya.

Hocam PC hiçbir sekilde acilmiyor ki BIOS guncelledim yine ayni. Windows 7 kurulu SSD'de o yuzden olabilir mi?

UnderVolt yapıp sabit hız vermeyi dener misin bir de? Bende de aynı sorun mevcuttu UnderVolt ve sabit bir hız (3.80 GHz) vererek çözdüm.

Biostanmi yapiliyor bunlar hocam
Galiba Ryzen Master üzerinden de yapılıyor ancak ben BIOS üzerinden yaptım ve oradan yapılmasını tavsiye ederim. İnternette işlemci + anakartınızı yazıp UnderVolt yazarsanız bir sürü rehbere ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum. Ben öyle yapmıştım ve şansıma yine Technopattan bulmuştum rehberi, kendi anakartım için.

Haklısınız ancak şöyle garip bir durum yaşamaktaydım. Bende de üst düzey seviyesinde bir AMD sistem var ve sadece bir oyun esnasında mavi ekran hatası almaktaydım. Dump klasörüm her daim boş olduğundan ne olduğunu inceleyemiyordum. Bu yüzden mavi ekran verdiği zaman ki kodu araştırıp, bazı sürücüleri tekrardan temiz bir şekilde silip yeniden kurdum. Şükür ki o günden bu yana mavi ekran yemedim.

Hocam, PC hiçbir şekilde açılmıyor ki. BIOS güncelledim, yine aynı. Windows 7 kurulu SSD'de, o yüzden olabilir mi?
Güvenli mod vb. seçenekler de mi çalışmıyor? Herhangi bir hatayla karşılaşıyor musunuz?

@AmrasElessar burada mesele sorunu nasıl çözdüğünüz değil, herhangi bir döküm dosyası sormadan direkt sorunu deneme yanılma ile çözmeye çalışmak. Belki döküm dosyasından sorunun kaynağı anında gözükecek, incelemeden bilemezsiniz ki. Sadece gereksiz vakit kaybetmiş olursunuz.

İnternette hatanın kodunu aratma meselesine gelecek olursak, bazı istisna kodlar sorunun kaynağını doğrudan gösterse bile büyük oranda işler böyle yürümüyor. Her şey tek bir kod aratmayla çözülseydi bir mavi ekranı çözmek için bu kadar uğraşmazdık.

Yeni konular

Geri
Yukarı