Ryzen 5 3600 sistem geç açılıyor

anthonysoprano

Hectopat
Ryzen 5 3600, GTX1660 Super, MSI B450 PRO-VDH Max, Kingston A400 SATA SSD bir sistemim var. Yeni toplamama rağmen bilgisayarımda BIOS time 20 saniye olarak gözüküyor ve açılması uzun sürüyor. Sebebi nedir ve varsa çözümü nedir?

Dosya Ekleri

• resim_2020-10-25_212809.png
    resim_2020-10-25_212809.png
    12,5 KB · Görüntüleme: 51
Sağlık ve hız testi yapıp sonuçlarını paylaşır mısın?

Ryzen 5 3600, GTX1660 Super, MSI B450 PRO-VDH Max, Kingston A400 SATA SSD bir sistemim var. Yeni toplamama rağmen bilgisayarımda BIOS time 20 saniye olarak gözüküyor ve açılması uzun sürüyor. Sebebi nedir ve varsa çözümü nedir?

Bence makul bir süre. Kaldı ki o SSD artık Technopat'ın kronik sorunlu SSD'ler listesinde.

Benim de böyle bir problemim vardı, SSD Kioxia'ydı Samsung'a geçince 15-20 saniyelerden 5 Saniyelere düştü sorun SSD'de muhtemelen. Ayrıca Fast Boot açık mı ?

BIOS üzerinden "Fast Boot" seçeneğinin açık olup olmadığını kontrol eder misiniz?
Bir de ilk aldığınızda 10-15 saniye arası açılıyorsa sonradan bu sürede açılması gayet doğal. Sonuçta kullandığımız diskler de doluyor ve birçok veri yazılıyor, performansları azalıyor.
Ben bilgisayarı ilk aldığımda 7-8 saniyede açılırken şimdi 13-14 saniyeleri buluyor mesela.

Bence makul bir süre. Kaldı ki o SSD artık Technopat'ın kronik sorunlu SSD'ler listesinde.
arkadaşımda sandisk'in ilk çıkan ssdlerinden biri var o bile 8 saniyede açılıyormuuş
BIOS üzerinden "Fast Boot" seçeneğinin açık olup olmadığını kontrol eder misiniz?
Bir de ilk aldığınızda 10-15 saniye arası açılıyorsa sonradan bu sürede açılması gayet doğal. Sonuçta kullandığımız diskler de doluyor ve birçok veri yazılıyor, performansları azalıyor.
Ben bilgisayarı ilk aldığımda 7-8 saniyede açılırken şimdi 13-14 saniyeleri buluyor mesela.

Tamamdır kontrol edeceğim şimdi. Açık olması mı lazım kapalı olması mı? Bir de hep bu civarlardaydı açılış hızı.
Sağlık ve hız testi yapıp sonuçlarını paylaşır mısın?

Dosya Ekleri

• resim_2020-10-25_213841.png
    resim_2020-10-25_213841.png
    11,7 KB · Görüntüleme: 23
Tamamdır kontrol edeceğim şimdi. Açık olması mı lazım kapalı olması mı? Bir de hep bu civarlardaydı açılış hızı.
"Fast Boot" seçeneği açık olması gerekli. Dediğim gibi o civarlarda ise çok normal bir durum. Fazla kafanıza takmayın.
Bu arada kronik sorunlu bir SSD kullanıyorsunuz. Her ay okuma-yazma testlerini yapıp kaydetmeniz sizin için iyi olabilir. Eğer ani bir şekilde 50-200 MB bir okuma-yazma düşüşü görüyorsanız garantiye falan verip sorunu erkenden çözebilirsiniz.

Açılma süresinde MB/s değerine değil IOPS değerine bakılır ancak benim kullandığım Gigabyte SSD'nin 50K yazma, 60K okuma IOPS değerine sahipken sizin SSD'niz 90K okuma, 15K yazma IOPS değerine sahip. İşletim sisteminin hızlı açılması okuma işlemine bağlı olduğuna göre sizin daha hızlı açılması gerekir ancak bende BIOS süresi en fazla 5 saniye olarak gözüküyor. Kronik sorunu var kesinlikle.

"Fast Boot" seçeneği açık olması gerekli. Dediğim gibi o civarlarda ise çok normal bir durum. Fazla kafanıza takmayın.
Bu arada kronik sorunlu bir SSD kullanıyorsunuz. Her ay okuma-yazma testlerini yapıp kaydetmeniz sizin için iyi olabilir. Eğer ani bir şekilde 50-200 MB bir okuma-yazma düşüşü görüyorsanız garantiye falan verip sorunu erkenden çözebilirsiniz.

Hocam BIOS'tan advanced/windows OS ayarına girdiğimde Fast Boot göremedim sadece UEFI ve CSM ayarı olduğunu gördüm orada da CSM seçiliydi Fast Boot'u bulamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı