Çözüldü Ryzen 5 3600 sistem takılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Glamort

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herhangi bir çözüm bulamadığım için başlığı nasıl belirlemem gerektiğine karar veremedim. Kısa süre önce ekran kartı ve depolama birimleri hariç olmak üzere donanım güncellemesi yaptım. Temiz bir işletim sistemi kurulumu gerekli sürücü kurulumları ve BIOS ayarlarını yaptım. Daha sonra gündelik kullanımlarında ve günün ilk açılışında sürekli olmak kaydıyla Windows geneli bir drop yaşadığımı fark ettim. Video da sesleri dikkatli dinlerseniz takılma, atlama yapıyor. Bu takılma ve atlamaya mouse hareketleri de eşlik ediyor. Günün ilk bilgisayar açılışında bu atlama ve takılmayı sürekli yapıyor ve başlat menüsünden yeniden başlat dediğimde NVMe M.2 bir diske sahip olsam da bilgisayarım yeniden başlatılıyor da takılarak sürekli o ekranda bekletiyor.

ANAKART
İŞLEMCİ
RAM
EKRAN KARTI
SSD
HARDDISK
GÜÇ KAYNAĞI

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Pekala, geri dönüş yaparsın. İyi günler.

Bu arada "tam tersi uygulamayı yaptım ve kardeşimden test etmesini rica ettim" derken neyi kastettin?

RAM'lerden birini bilgisayardan söküp test ettim ve sorun devam ediyordu. Daha sonra söktüğüm RAM'i tekrar bağlayıp diğerini söktüm. Ve yük altında yaklaşık 9 10 saattir kardeşim test ediyor. Sorun var mı diye sorduğumda şu anlık takılma yapmadığını belirtti. Yani sanıyorum RAM lerden birisi arızalı.
Güncellenen tüm donanımlar garantiye gönderilmiş olup RAM'ler arızalı tespit edilip yenisi gönderilmiştir. Ancak sorun devam etmekte... @Recep Baltaş
Sorun Windows ve ekran kartında eski sürüme dönülerek düzelmiştir. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlara kurduğum Windows linkini paylaşabilirim.
Depolama birimleri hariç olmak üzere donanım güncellemesi yaptım. Temiz bir işletim sistemi kurulumu gerekli sürücü kurulumları ve BIOS ayarlarını yaptım.
İşletim sistemi kurulum adımlarında nasıl bir yol izledin, Rufus üzerinden hangi ayarları seçtin? İşletim sistemini kurduktan sonra sürücüleri nereden indirdin ve BIOS ayarlarında ne değişiklikler yaptın?

Hocam bad sector var mı? Depolama birimi sorunu gibi geldi.

Bad sector sorunum bir önceki kullandığım SSD'de vardı. Bende öyle düşünüp linkini paylaştığım SSD'yi alıp denedim fakat gene aynı sorunla karşılaştım.

İşletim sistemi kurulum adımlarında nasıl bir yol izledin, Rufus üzerinden hangi ayarları seçtin? İşletim sistemini kurduktan sonra sürücüleri nereden indirdin ve BIOS ayarlarında ne değişiklikler yaptın?

Resimdeki gibi ayarladım. Daha sonra disk seçim ekranında aynı USB belleği iki defa gördüğünü fark ettim. Diğer seçenek Boot hatası verince bende UEFI ile başlayanı seçerek kurulum yaptım. Sürücüleri her zaman DriverPack Solution kullanarak indirdim. Ayrıca sorunum anakart, işlemci, RAM değişimimden sonra başladı.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    11,3 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:
Microsoft'un sitesi dışından Windows 10 ISO'su mu indirdin ve Windows 10 ISO'sunu yazdırırken FAT32 biçimlendirmesi mi yaptın? Ve bunun üstüne de sürücülerini otomatik sürücü kuran yazılımla mı güncelledin? Diyecek bir şey yok. Bu yaptığın saçma işlemleri nasıl düzgün bir hale getireceğini anlatıyorum. Sorun düzelmezse de tekrar söylersin.

1 kere ve detaylı bir şekilde nasıl düzgünce temiz kurulum yapıp sürücü kuracağını anlatıyorum;

1. ADIM:
1- Aşağıdaki linkten "Aracı şimdi indirin"e bas. İndirdiğin aracı açıp;
2- Sözleşmeyi kabul et ve ilerle.
3- "Ne yapmak istiyorsunuz?" sorusunda "Başka bir bilgisayar için yükleme medyası (USB flash sürücü, DVD veya ISO dosyası) oluştur" seçeneğine tıkla.
4- Seçenekler Türkçe, Windows 10, 64-bit (x64) olsun.
5- "Kullanılacak medyayı seçin" kısmında "ISO dosyası" seçeneğini seçip ileri de ve indirmeyi başlat. "Kapanırken temizleniyor" gibi bir yazı çıkabilir korkma, bir şey olmayacak.
Şimdi Microsoft'un sitesinden orijinal bir şekilde ISO dosyasını indirdin.

2. ADIM:
1- Flashdiskini bilgisayarına takıp Rufus 1.13'ü aç.
2- Rufus'tan flashdiskini ve Microsoft'un sitesinden indirdiğin orijinal ISO dosyasını seç.
3- Disk bölüm düzenini GPT, dosya sistemini NTFS yap ve başka hiçbir şey ellemeden BAŞLAT butonuna basıp yazdırma işlemini başlat. Bittikten sonra Rufus'u kapat.
NTFS yapmamızın sebebi artan dosya boyutundan dolayı. Artık FAT32 ile biçimlendirme yapılmaması lazım.

3. ADIM:
1- Flashdiskini bilgisayarına tak ve bilgisayarını yeniden başlat.
2- Bilgisayar yeniden başlarken boot menüsü tuşuna (F8) basarak boot menüsünü aç.
3- Boot menüsünde Partition 1 ve Partition 2 şeklinde UEFI ibareli seçenekler varsa, ilk Partition 1'i seçip kurulumu başlatmayı dene. Olmazsa bilgisayarını yeniden başlat ve tekrar boot menüsüne girip Partition 2'yi seçerek kurulumu başlatmayı dene. Eğer boot menüsünde sadece 1 tane UEFI ibareli seçenek varsa onu seçerek direkt kurulumu başlat.
4- Kurulum ekranında gereken adımları yap ve biçimlendirme ekranına gelince SSD'ni seçerek sil de. SSD'n "Ayrılmamış Alan" olacaktır, o alana bas ve Yeni > Uygula de. Daha sonra oluşan yeni bölümlerden Birincil olanı seçip ileri de. Harddiskine karışmıyorum burada. Harddiskini de istersen sıfırlayabilirsin biçimlendirme ekranında, sana kalmış.
5- Biraz bekliyorsun ve Windows kuruluyor.

4. ADIM:
1- Sürücülerini saçma sapan sürücü kurucu yazılımlarla değil, üreticilerin sitesinden kuruyorsun. Teker teker tüm sürücüleri sırayla nasıl kurman gerektiğini anlatıyorum;

Direkt indirerek hızlı kurulum yap.
Eğer NVIDIA Türkiye'den indirdiğin sürücüde kurulum hatası alırsan NVIDIA Global'den indirerek kurulum yap.

Windows 10 64-bit başlığı altından AMD Chipset Drivers yazanı indir ve kur. Kurulum sonrası bilgisayarını yeniden başlat.

Win10 Auto Installation Program olanı indir. ZIP dosyası şeklinde inecektir, o ZIP dosyasının içindeki klasörü masaüstüne çıkart ve çıkarttığın klasöre girerek setup.exe'yi çalıştırıp kurulum yap.

ZIP dosyası şeklinde inecektir, o ZIP dosyasının içindeki klasörü masaüstüne çıkart ve çıkarttığın klasöre girerek Setup.exe'yi çalıştırıp kurulum yap.

5. ADIM:
1- BIOS'unu güncelle.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
Microsoft'un sitesi dışından Windows 10 ISO'su mu indirdin ve Windows 10 ISO'sunu yazdırırken FAT32 biçimlendirmesi mi yaptın? Ve bunun üstüne de sürücülerini otomatik sürücü kuran yazılımla mı güncelledin? Diyecek bir şey yok. Bu yaptığın saçma işlemleri nasıl düzgün bir hale getireceğini anlatıyorum. Sorun düzelmezse de tekrar söylersin.

1 Kere ve detaylı bir şekilde nasıl düzgünce temiz kurulum yapıp sürücü kuracağını anlatıyorum;

1. adım:
1- Aşağıdaki linkten "aracı şimdi indirin"e bas. İndirdiğin aracı açıp;
2- Sözleşmeyi kabul et ve ilerle.
3- "ne yapmak istiyorsunuz?" Sorusunda "başka bir bilgisayar için yükleme medyası (USB flash sürücü, DVD veya ISO dosyası) oluştur" seçeneğine tıkla.
4- Seçenekler Türkçe, Windows 10, 64-Bit (X64) olsun.
5- "kullanılacak medyayı seçin" kısmında "ISO dosyası" seçeneğini seçip ileride ve indirmeyi başlat. "Kapanırken temizleniyor" gibi bir yazı çıkabilir korkma, bir şey olmayacak.
Şimdi Microsoft'un sitesinden orijinal bir şekilde ISO dosyasını indirdin.

2. adım:
1- Flashdiskini bilgisayarına takıp Rufus 1.13'ü aç.
2- Rufus'tan flashdiskini ve Microsoft'un sitesinden indirdiğin orijinal ISO dosyasını seç.
3- Disk bölüm düzenini GPT, dosya sistemini NTFS yap ve başka hiçbir şey ellemeden başlat butonuna basıp yazdırma işlemini başlat. Bittikten sonra Rufus'u kapat.
NTFS yapmamızın sebebi artan dosya boyutundan dolayı. Artık FAT32 ile biçimlendirme yapılmaması lazım.

3. adım:
1- Flashdiskini bilgisayarına tak ve bilgisayarını yeniden başlat.
2- Bilgisayar yeniden başlarken Boot menüsü tuşuna (F8) basarak Boot menüsünü aç.
3- Boot menüsünde Partition 1 ve Partition 2 şeklinde UEFI ibareli seçenekler varsa, ilk Partition 1'i seçip kurulumu başlatmayı dene. Olmazsa bilgisayarını yeniden başlat ve tekrar Boot menüsüne girip Partition 2'yi seçerek kurulumu başlatmayı dene. Eğer Boot menüsünde sadece 1 tane UEFI ibareli seçenek varsa onu seçerek direkt kurulumu başlat.
4- Kurulum ekranında gereken adımları yap ve biçimlendirme ekranına gelince SSD'ni seçerek sil de. SSD'n "ayrılmamış alan" olacaktır, o alana bas ve yeni > uygula de. Daha sonra oluşan yeni bölümlerden birincil olanı seçip ileride. Harddiskine karışmıyorum burada. Harddiskini de istersen sıfırlayabilirsin biçimlendirme ekranında, sana kalmış.
5- Biraz bekliyorsun ve Windows kuruluyor.

4. adım:
1- Sürücülerini saçma sapan sürücü kurucu yazılımlarla değil, üreticilerin sitesinden kuruyorsun. Teker teker tüm sürücüleri sırayla nasıl kurman gerektiğini anlatıyorum;

Direkt indirerek hızlı kurulum yap.
Eğer NVIDIA Türkiye'den indirdiğin sürücüde kurulum hatası alırsan NVIDIA Global'den indirerek kurulum yap.

Windows 10 64-Bit başlığı altından AMD chipset drivers yazanı indir ve kur. Kurulum sonrası bilgisayarını yeniden başlat.

Windows 10 Auto ınstallation program olanı indir. ZIP dosyası şeklinde inecektir, o ZIP dosyasının içindeki klasörü masaüstüne çıkart ve çıkarttığın klasöre girerek setup.exe'yi çalıştırıp kurulum yap.

ZIP dosyası şeklinde inecektir, o ZIP dosyasının içindeki klasörü masaüstüne çıkart ve çıkarttığın klasöre girerek Setup.exe'yi çalıştırıp kurulum yap.

5. adım:
1- BIOS'unu güncelle.

Detaylı yorumun için teşekkürler. Kabaca o programı kullandığımı belirtmem gerekirdi. Bu bahsettiğin listede uygulamadığım sadece 3 adım mevcut. Bunlardan ilki Windows'u söylediğin gibi saçma sapan yerlerden indirmem, chipset i manuel kurulum yerine otomatik olarak kurmam ve NTFS yerine FAT32 olarak belleğe çekmem. Konuyu açtıktan sonra kit olarak satın aldığım RAM'lerden birini çıkartıp denedim ve aynı sorun devam etti. Bu sabah tam tersi uygulamayı yaptım ve kardeşimden test etmesini rica ettim. Şu ana kadar herhangi bir takılma, atlama sorunu yaşamadığını belirtti. RAM'leri garantiye göndermeden önce söylediğin adımları izleyeceğim. Teşekkürler...

Pekala, geri dönüş yaparsın. İyi günler.

Bu arada "tam tersi uygulamayı yaptım ve kardeşimden test etmesini rica ettim" derken neyi kastettin?

RAM'lerden birini bilgisayardan söküp test ettim ve sorun devam ediyordu. Daha sonra söktüğüm RAM'i tekrar bağlayıp diğerini söktüm. Ve yük altında yaklaşık 9 10 saattir kardeşim test ediyor. Sorun var mı diye sorduğumda şu anlık takılma yapmadığını belirtti. Yani sanıyorum RAM lerden birisi arızalı.
Güncellenen tüm donanımlar garantiye gönderilmiş olup RAM'ler arızalı tespit edilip yenisi gönderilmiştir. Ancak sorun devam etmekte... @Recep Baltaş
Sorun Windows ve ekran kartında eski sürüme dönülerek düzelmiştir. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlara kurduğum Windows linkini paylaşabilirim.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    17,8 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı