Ryzen 5 3600 sistemde Far Cry 5 anlık FPS düşmesi

VRAM den bahsetmiyorum sistem RAM'inden bahsediyorum. Varsa bir bağlantı açıkla bakalım?
Hocam bilgisayarda olup biten her şeyin ram ile bir ilgisi vardır. Yani bunu tartışmanın kimseye bir faydası olduğunu düşünmüyorum. 8 gb ram yeterli gibi görünse de windows ram tamamen dolmasın diye faaliyetleri kısıtlıyor o yüzden aslında 8 gb dolmamış gibi görünüyor. 7600-7700 MB gibi bir kullanım oluyor en fazla. Bunun amacı sistemin kilitlenmesini engellemek. Bunu şöyle de anlayabilirsiniz: 8 GB ram takılı iken aynı oyunda ram kullanımına bakın. Ardından 16 GB rami takıp yine kullanımı inceleyin. Eğer ikinci senaryoda ram kullanımı 8 GB üstünde ise performansınız etkileniyor demektir. 8 GM ramin yeterli olduğu oyunlar, kullanım senaryoları elbette vardır. Ancak ramlar özellikle dual channel çalıştığında, teşbihte hata olmaz, iki katı hızlıymış gibi çalışıyor. Paralel olarak doluyorlar, yani önce birisi sonra diğeri değil de örneğin 5'er gb gibi düşünün iş yükünü paylaşıyorlar. Bu da performansa katkı sağlıyor.

"Upgrading RAM does improve the performance of your integrated graphics because it uses the RAM memory as VRAM." 6GB VRAM belleğim var ve Far Cry 5 te fazlasıyla yetiyor.
Dün yeni aldığım ram lerden bir tanesini söküp tekrar 8gb ram ile test ettim oyunu ve takılma sorunu tekrar etmedi.
Site kaynak olarak yine kendi yazdığı makaleyi atmış :Dd, kim bilir hangi ram ürticisi fonluyor bunları.
Senin dediğine göre RTX3060 intel core duo ile mükemmel sonuçlar alırsın.

RAM ile ekran kartı kullanımının hiç bir alakası yok
Çok yanlış bir bilgi, sana kim söylediyse onla konuşma.
Bizzat işlemci ve ekran kartı performansını etkiler ram.

Kendinle çelişiyorsun zaten rami 16 yaptım sorun çözüldü diyorsun ama alakası yok diyon. Acayipsin dostum.

Senin dediğine göre RTX3060 Intel Core Duo ile mükemmel sonuçlar alırsın.

RAM ve ekran kartı ilişkisinden bahsederken ne alaka?

Çok yanlış bir bilgi, sana kim söylediyse onunla konuşma.
Bizzat işlemci ve ekran kartı performansını etkiler RAM.

Kendinle çelişiyorsun zaten RAM'i 16 yaptım sorun çözüldü diyorsun ama alakası yok diyorsun. Acayipsin dostum.

RAM'i tekrar 8 yaparak denedim sorun tekrar etmedi düzeldi. Zaten arkadaşım ve binlerce insanda oyunu 8 GB RAM ile sorunsuz bir şekilde oynadı. İnternetten aynı sistemin benchmark sonuçlarında böyle bir sıkıntı yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ram ve ekran kartı ilişkisinden bahsederken ne alaka? Özürlü müsün?

RAM'i tekrar 8 yaparak denedim sorun tekrar etmedi düzeldi. Zaten arkadaşımve binlerce insanda oyunu 8GB ram ile sorunsuz bir şekilde oynadı. İnternetten aynı sistemin benchmark sonuçlarında böyle bir sıkıntı yok.
Fikrin olacağına önce yazılanları oku sonra yorum yap.
Dostum bu kadar biliyorsan neden soruyorsun? Herkes sorun 8gb ram de dememiş, dual channel ram kullanın demiş ki bu bilinen ve test edilmiş bir şeydir.

Güncelleme: 16 GB ilede takılma yapmaya başladı tekrar. Bu sefer daha nadir oluyor eski haline göre ama oyunun sonlarına yaklaştığım için umursamıyorum artık. Oyun sıkıntılı bu osrunu yaşayacak olan arkadaşlara şimdiden sabır dilerim bir çözümü yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı