Çözüldü Ryzen 5 3600 sistemde mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10
PC topladım. 6-7 saate bir mavi ekran veriyor.

İşlemci: Ryzen 5 3600.
Anakart: Gigabyte Aorus B450 M.
RAM: Corsair 16 GB 3200 MHz.
240 GB SanDisk SSD.
500 GB HDD.

Ekran kart almadım ama sonradan alacağım GTX 750 Ti. Her şey denedim, format attım olmadı. RAM frekans düşürdüm, oldu gibi ama gene olmadı. RAM voltaj arttırdım, gene olmadı. Buyurun dump dosyaları, yeni aldım garantili bu arada işlemci sıfır ısınma, ekran kartı da aynı şekilde. BIOS güncel, chipset güncel, ekran kartı sürücüsü güncel, her şey tamam, BIOS'da RAM'ler XMP ayarında, 1.35 voltaj 2933 MHz çalışıyor. Normal frekansı 3200 ama ben gene 2933'te çalıştıyorum. İşlemcinin de "performans boost" mu ne onu açık bırakıyorum, kapatınca temel hıza sabitliyor çünkü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Avast Anti virüsü kaldırın. Önerim Kaspersky kullanmandır.

Ekran kartı sürücünü güncelle. En başta DDU ile var olan sürücünü sil. Sonra ekran kartının kendi sitesinden en güncel WHQL imzalı sürücüyü indir.

BIOS F60C sürümüne sahipsiniz. Şu an en güncel ama beta bir sürüm. Ben pek önermiyorum. Size bir sorun yaratmıyorsa sıkıntı yok. Benim önerim F51 sürümüdür.

"sfc /scnnow" rehberini uygulayın.

BattlEye kaldırın. Mavi ekran sorununuz geçince tekrar yükleyebilirsiniz.

Chipset güncelleyin. Sürücü bölümün içinde chipset diye bir yer var. Oradan sürücüyü indirin. Görselini verdim.

Bir Driver Booster kullanıyorsanız kesinlikle temiz bir kurulum yaptıktan sonra dediklerimi yapın.
Ama zaten mavi ekran vermiyordu. Sonradan vermeye başladı format attım sonra Driver Booster kullandım.

Hata almaya başlamadan önce Booster kulandınız. Hata alana kadar sorun yok. Sonra yanlış bir sürücü yükledi ve hata aldınız. Format attınız ve tekrar kurdunuz. Tekrar hata aldınız. Doğru mu anladım?
Doğru anladıysam tekrar format atın ve bir daha kullanmayın. Sorunun sebebi %99 o. Kalan %1'i de dosyalara bakmadığımdan bilmiyorum.

Rica ediyorum bana bir RAM frekansına göre voltajı veya CPU voltajın kaç olması gerektiğini söyler misiniz? Belki yanlış yaptığım bir şey vardır diye. Abi her şeyi denedim diyorum cidden birazdan Avast'ı da sileceğim belki olur.
BİOS'u sıfırlayın yeter. İsterseniz BİOS içinden ayarları default haline getirin isterseniz BİOS pilini çıkarıp bir süre bekleyin.

Ayrıca yazım ve noktalamalara dikkat edin. Ben düzenleyip alıntıladım.

Hata almaya başlamadan önce booster kulandınız. Hata alana kadar sorun yok. Sonra yanlış bir sürücü yükledi ve hata aldınız. Format attınız ve tekrar kurdunuz. Tekrar hata aldınız. Doğru mu anladım?
Doğru anladıysam tekrar format atın ve bir daha kullanmayın. Sorunun sebebi %99 o. Kalan %1'i de dosyalara bakmadığımdan bilmiyorum.

BIOS'u sıfırlayın yeter. İsterseniz BIOS içinden ayarları default haline getirin isterseniz BIOS pilini çıkarıp bir süre bekleyin.

ayrıca yazım ve noktalamalara dikkat edin. Ben düzenleyip alıntıladım.

BIOS'u sıfırlayabilirim ama yanlış anlamışsiniz. Driver Booster hiç kullanmadim sonrada mavi ekran bayağı bir artınca Technopat'tan öğrendim programı kullandım. Neyse ben BIOS'u bir sıfırlayayım. Belki işe yarar.

Kullanmadıysanız @Ted Kaczynski'in yazdıklarının hepsini uygulayın.
Avast Anti virüsü kaldırın. Önerim Kaspersky kullanmandır.

Ekran kartı sürücünü güncelle. En başta DDU ile var olan sürücünü sil. Sonra ekran kartının kendi sitesinden en güncel WHQL imzalı sürücüyü indir.

BIOS F60C sürümüne sahipsiniz. Şu an en güncel ama beta bir sürüm. Ben pek önermiyorum. Size bir sorun yaratmıyorsa sıkıntı yok. Benim önerim F51 sürümüdür.

"sfc /scnnow" rehberini uygulayın.

BattlEye kaldırın. Mavi ekran sorununuz geçince tekrar yükleyebilirsiniz.

Chipset güncelleyin. Sürücü bölümün içinde chipset diye bir yer var. Oradan sürücüyü indirin. Görselini verdim.

Bir Driver Booster kullanıyorsanız kesinlikle temiz bir kurulum yaptıktan sonra dediklerimi yapın.

Tekrar sorun olursa dosyaları paylaşın.

Kullanmadıysanız @Ted Kaczynski'in yazdıklarının hepsini uygulayın.

Tekrar sorun olursa dosyaları paylaşın.

Tamam.
Şu anda PC 8 saattir açık hala mavi ekran almadım. Ne yaptım diye sorarsanız BIOS'tan RAM'larin frekansını 2933 MHz'den 2866 MHz'ye voltajı ise 1.20'den 135'e getirdim ve 8 saattir hiçbir şey olmadı galiba çözdüm RAM'in frekansıyla alakalıymış.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı