Ryzen 5 3600 sisteme 1000 VA UPS yeterli midir?

Fatieh

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bir UPS almayı düşünüyorum. Fakat aklıma takılan bir konu var.

Benim güç kaynağım Xigmatek X-Power 650W 80+. Sistemimin özellikleri şu şekilde.

Ryzen 5 3600.
ASUS Dual RTX 2060 EVO.
Crucial Ballistix Sport lt 16 GB Single kit RAM 3000 MHz.
ASUS B450M-K anakart.

En az kaç VA'lık bir UPS almalıyım? Ayrıca şu an akım korumalı priz kullanıyorum. Akım korumalı prizi buna bağlamam veya bunu akım korumalı prize bağlamam bir sıkıntı oluşturur mu?

Ayrıca bu sistemi 1000VA'lık bir UPS kaç dakika ayakta tutabilir?

UPS'e bilgisayarımı ve monitörümü bağlamayı düşünüyorum. Belki PS4 bağlarım ama bağlamam büyük ihtimalle.

Şu nasıl ayrıca?

Tunçmatik Lite II 1000VA line ınteractive UPS (tsk5208)
https://www.hepsiburada.com/tuncmat...ve-ups-tsk5208-p-BD801891?magaza=mfelektronik

Son düzenleyen: Moderatör:
VA değerini W gibi düşünebilirsiniz. Mesela %80 verimle çalışan 650W'lık sistem prizden(dolayısıyla UPS'den) 812W çekecektir. Bu da 1000VAlık PSUda yaklaşık 1 saat 15 dakika demektir.

VA depolanan yükü, Watt ise tüketilen yükü temsil eder dersem yanlış olmaz, kabaca.

Alacağın UPS'in VA değeri, sisteminin maksimum çekeceği Watt değerinden ya da PSU'nun Watt değerinden fazla olmalı.
Yani 650W lık bir güç kaynaklı sisteme 1000VA lık bir ups i rahatlıkta takabilirim. Yanlış anlamış olabilirim.

VA depolanan yükü, Watt ise tüketilen yükü temsil eder dersem yanlış olmaz, kabaca.

Alacağın UPS'in VA değeri, sisteminin maksimum çekeceği Watt değerinden ya da PSU'nun Watt değerinden fazla olmalı.
Hocam peki Line Interactive ile Online ups in farkı nedir? Galiba internette gördüğüme göre online ile line interactive in w hesaplaması falan da farklıymış ama emin değilim.

VA değerini W gibi düşünebilirsiniz. Mesela %80 verimle çalışan 650W'lık sistem prizden(dolayısıyla UPS'den) 812W çekecektir. Bu da 1000VA'lık PSU'da yaklaşık 1 saat 15 dakika demektir.

650W PSU olan bir sistem UPS'den nasıl 812W çeksin?
Sonuçta ilk elden gücü PSU'dan alıyor UPS PSU'ya Waat takviyesi yapmıyor ne kadar ihtiyacı ve kapasitesi Max. Kaç Waat ise o kadar veriyor.

Geri
Yukarı