Ryzen 5 3600 sisteme 500W Thermaltake PSU yeterli mi?

ufukcaglarsk

Hectopat
Daha fazla  
Şu an için işlemci hariç tüm bileşenlerim hazır durumda. İşlemciyi de yakın zamanda almayı planlıyorum lakin kafamı kurcalayan ufak bir durum söz konusu. Sistemi kurarken en azından ilk etapta eski kasam üzerindeki mevcut güç kaynağını değiştirmeli miyim? (Thermaltake V2 Plus kasasıyla gelen güç kaynağı)

Mevcut sistem;

• MSI H110M PRO-VD
  • Intel i3 6100
  • ASUS Dual GTX 1060 6 GB
  • Corsair Vengeance LPX 8x2 3000MHz RAM
  • Phanteks Eclipse P350X
  • Thermaltake 500W PSU
  • Samsung 860 Evo 250GB SSD
  • Seagate Barracuda 1TB 7200RPM HDD
  • 3X Aigo DR12 Pro RGB Fan
  • 2X Phanteks Fan
Güncellenecek olan sistemde ise değişecek 2 parça var. ASUS B450-PRO GAMING anakart ve Ryzen 5 3600 işlemci. İlk etap için bu güç kaynağı yeterli olacak mıdır? Yaklaşık 3 yıllık bir güç kaynağı bu arada.
Ayrıca şöyle bir durum için de yardımınıza ihtiyacım var; Aigo DR12 Pro RGB fanlar(3 adet) ışıkları şiddetsiz ve bölüm bölüm yanıyor. Fan hızı, ışıklar ve modlar kontrol edilemiyor. Bunun sebebi güç kaynağı bazlı olabilir mi?
e893b078-1589-48cf-845a-2cdaf3f6aa2b.jpg

500W yeterli olur fakat PSU nun 3 yıllık olduğunu belirtmişiniz, buda verimliliğini yitirmiş olabileceği anlamına geliyor, oyun oynarken PC nin kapanması veya Restart gibi problemler olabilir. Fakat boşta bir sorun olucağını sanmıyorum. Anakart ve İşlemciyi aldıktan sonra ilk işiniz yeni bir PSU almak olsun.

Şu an için işlemci hariç tüm bileşenlerim hazır durumda. İşlemciyi de yakın zamanda almayı planlıyorum lakin kafamı kurcalayan ufak bir durum söz konusu. Sistemi kurarken en azından ilk etapta eski kasam üzerindeki mevcut güç kaynağını değiştirmeli miyim? (Thermaltake V2 Plus kasasıyla gelen güç kaynağı)

Mevcut sistem;

• MSI H110M PRO-VD
  • Intel i3 6100
  • ASUS Dual GTX 1060 6 GB
  • Corsair Vengeance LPX 8x2 3000MHz RAM
  • Phanteks Eclipse P350X
  • Thermaltake 500W PSU
  • Samsung 860 Evo 250GB SSD
  • Seagate Barracuda 1TB 7200RPM HDD
  • 3X Aigo DR12 Pro RGB Fan
  • 2X Phanteks Fan
Güncellenecek olan sistemde ise değişecek 2 parça var. ASUS B450-PRO GAMING anakart ve Ryzen 5 3600 işlemci. İlk etap için bu güç kaynağı yeterli olacak mıdır? Yaklaşık 3 yıllık bir güç kaynağı bu arada.
Ayrıca şöyle bir durum için de yardımınıza ihtiyacım var; Aigo DR12 Pro RGB fanlar(3 adet) ışıkları şiddetsiz ve bölüm bölüm yanıyor. Fan hızı, ışıklar ve modlar kontrol edilemiyor. Bunun sebebi güç kaynağı bazlı olabilir mi? Eki Görüntüle 450372
PSU o sistemi her türlü kaldırır asla sıkıntı yaşamazsın dene ver gör, Fanlar için bilgim yok

500W yeterli olur fakat PSU nun 3 yıllık olduğunu belirtmişiniz, buda verimliliğini yitirmiş olabileceği anlamına geliyor, oyun oynarken PC nin kapanması veya Restart gibi problemler olabilir. Fakat boşta bir sorun olucağını sanmıyorum. Anakart ve İşlemciyi aldıktan sonra ilk işiniz yeni bir PSU almak olsun.
Planlarım o yönde fakat montajdan sonra bir sıkıntı yaşar mıyım tereddütüne düştüğüm için fikrinizi alayım dedim.

Planlarım o yönde fakat montajdan sonra bir sıkıntı yaşar mıyım tereddütüne düştüğüm için fikrinizi alayım dedim.
Bir sıkıntı yaşamassınız ancak oyunlarda sistem daha fazla güç tüketeceği için yetmeme gibi bir ihtimal var çünkü güç kaynakları zamanla verimliliklerini kaybedebiliyorlar, PC oyun oynarken kapanabilir hata verebilir, siz yinede yeni bir PSU almayı ihmal etmeyin.

Eski PSU. Güvenli bölge için (iyi bir ekran kartı alacağınızı varsayıyorum), daha iyi bir şey gerekebilir. TT bol bol ripple yaptığından da yeni sisteme onu da çıkarın. O PSU 460-470wattlara inmiştir yorgunluktan. 600watt (iyisinden) falan alın, şüpheniz kalmasın.

Eski PSU. Güvenli bölge için (iyi bir ekran kartı alacağınızı varsayıyorum), daha iyi bir şey gerekebilir. TT bol bol ripple yaptığından da yeni sisteme onu da çıkarın. O PSU 460-470wattlara inmiştir yorgunluktan. 600watt (iyisinden) falan alın, şüpheniz kalmasın.
Zaten alacağım fakat kısa süreli kullanım için bir sıkıntı yaratır mı kaygısındayım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı