Ryzen 5 3600 Sisteme Anakart Önerisi

Bütçe
500
Arkadaşlar merhaba, vaktinizi çalmadan hemen konuya gireyim. Anakartımı bir şekilde bozmayı başardığım için yenisini alacağım çünkü garanti kapsamında değil. 500-600 TL'lik bir bütçem var ve elimdeki parçalar;

- AMD Ryzen 5 3600.
- XPG 8 GB 3000 MHz CL16 Gammix D30 kırmızı RAM (bir tane daha almayı planlıyorum 16 GB'a ulaşmak için)
- AMD Sapphire R9 280X tri-X Vapor-X OC 3 GB 384 Bit ekran kartı.
- 250 GB Samsung 860 Evo SSD.
- Powerboost X-59 RGB fanlı (X4 120mm) kasa.

Elimdeki anakartım Gigabyte B450M S2H 3200 MHz'di. Sizce aynısından mı sipariş etmeliyim yoksa bu fiyat aralığında önerebileceğiniz başka anakartlar da var mı? Bilgisayarımı oyun amaçlı kullanıyorum ve ilerde daha üst bir Ryzen işlemciye veya RTX 2060 Super gibi bir ekran kartına geçmek istediğimde başımı ağrıtmasın istiyorum. M.2 SSD yuvası da olursa muhteşem olur. Ayrıca A320M ve B450M chipsetleri arasındaki farklar hakkında bilgilendirebilirseniz çok sevinirim, eğer ayırdığım bütçeden daha düşüğe bir ürün bulabilirsem de artan paranın üstüne koyup ekstra bir RAM veya depolama alanında sıkıntı çektiğim için 1 TB'lık bir HDD almayı planlıyorum. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim!

Merhaba öncelikle R5 3600 güzel bir işlemci fakat stok fan ile gerçek performansını alamıyorsunuz. İlerleyen zamanlarda daha iyi bir soğutucuya geçmenizi tavsiye ederim. Ayrıca kasa alırken önü camlı kasaları kesinlikle tavsiye etmiyorum. Sağında solunda hava alacağı kısımlar mevcut fakat önü mesh olan bir kasa kadar iyi hava akışı sunamayacaktır. Zira işlemciyi zaten stok fan ile kullanıyorsunuz. Bir de üstüne kasa havalandırması kötü bunlar size negatif olarak yansıyacaktır. Ben sizin yerinizde olsaydım. Dark guardian Pro kasayı alırdım. Hem ön panel mesh hem de ARGB fanlara ve ARGB fan kontrolcü sayesinde anakartınızda bulunan 3pin ARGB bağlantısını yapıp Aura Sync ve mystic light gibi uygulamlar üzerinden kasanızın ARGB kontrol edebilirdiniz. Anakart olarak en az B450 cipsetli tavsiye ediyorum. Bunun dışında RAM 3000 MHz yerine en az 3200 MHz alsaydınız çok daha güzel olurdu.

Merhaba öncelikle R5 3600 güzel bir işlemci fakat stok fan ile gerçek performansını alamıyorsunuz. İlerleyen zamanlarda daha iyi bir soğutucuya geçmenizi tavsiye ederim. Ayrıca kasa alırken önü camlı kasaları kesinlikle tavsiye etmiyorum. Sağında solunda hava alacağı kısımlar mevcut fakat önü mesh olan bir kasa kadar iyi hava akışı sunamayacaktır. Zira işlemci
yi zaten stok fan ile kullanıyorsunuz. Bir de üstüne kasa havalandırması kötü bunlar size negatif olarak yansıyacaktır. Ben sizin yerinizde olsaydım. Dark guardian Pro kasayı alırdım. Hem ön panel mesh hem de ARGB fanlara ve ARGB fan kontrolcü sayesinde anakartınıza bulunan 3pin ARGB bağlantısını yapıp Aura Sync ve mystic light gibi uygulamlar üzerinden kasanızın ARGB kontrol edebilirdiniz. Anakart olarak en az B450 cipsetli tavsiye ediyorum. Bunun dışında RAM 3000 MHz yerine en az 3200 MHz alsaydınız çok daha güzel olurdu.
Kasayı artık aldım maalesef..Ama ilerleyen zamanlar için bana bir işlemci soğutucu önerebilir misiniz? Ayrıca siz ne önerirdiniz anakart konusunda spesifik olarak?

Kasayı artık aldım maalesef. Ama ilerleyen zamanlar için bana bir işlemci soğutucu önerebilir misiniz? Ayrıca siz ne önerirdiniz anakart konusunda spesifik olarak?

Bende R5 3600 işlemci kullanıyorum. Fan olarak Aerocool cylon 4 ARGB kullanıyorum. Gayet yeterli soğutmaya sahip kasa olarak Dark guardian Pro kullanıyorum. Anakart ise ASUS TUF Gaming X570-PLUS İncehesap Gaming gecesinden çok uygun fiyata almıştım. Sana tavsiyem B550 chipset sahip anakartlar yakında çıkacak beklersen daha iyi olur. Şu zamanda aslında bir şey almak mantıklı değil dolar aldı başını gidiyor.

Geri
Yukarı