Ryzen 5 3600 sisteme ekran kartı önerisi

IronsideOdin

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Karışık
İyi akşamlar.
1-2 hafta içerisinde kasayı alacağım ekran kartı konusunda kararsızım. RTX 2060 vs RX 5600 XT arasında kaldım. Kullananlar varsa artı eksilerini ve kişisel yorumlarınızı bekliyorum. İnternette karşılaştırma videolarını izledim ancak ileriye yönelik hangisi daha iyi olur.

RX 5600 XT modelinde bazı kararsız kaldığım konular var. Öncelikle 7nm ve PCI Express 4.0 olması daha iyi ve ileriye yönelik geliyor. Ama düşük bellek hızı problemi ve Ray Tracing olmaması gibi bazı teknik detaylar var.

RTX 2060'da ise 12nm olması ve bazı kişilerin ısınma probleminden yakınmaları gibi detaylar var. Ray Tracing ve dlss 2.0 özellikleri var.

Bana kalsa 1 ay öncesine kadar RTX 2060 alacaktım. Ama bu RX 5600 XT 7nm ve PCI Express 4.0 olması güncel geliyor. Yanlış bir karar vermek istemiyorum.

Bu arada hangi ekran kartı olursa olsun en düşük fiyatlı model hangisi ise onu alacağım yani soğutucu markasına bakmaksızın.

Alacağım sitem.
İşlemci: Ryzen 5 3600.
Anakart: B450 yonga seti ( ucuz model hangisi ise )
RAM: 2x8 GB +3000 MHz ( ucuz model hangisi ise )
SSD: 480 GB.
Maksimum bütçem 6000-6500. işlemci ve ekran kartını aldıktan sonra geri kalan bütçeye göre kalan parçaları alacağım. Model yazmamamın sebebi bundan dolayı. Monitörü aldım zaten 1 ay önce ASUS VG249Q 144 Hz IPS monitör.

Ekran kartı konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. Ve diğer parçalarda tavsiye edebileceğiniz memnun olduğunuz kullandığınız parçalar var ise yazarsanız kafamda daha net bir sistem belli olur. Şimdiden teşekkür ederim yorumlarınızı bekliyorum.

RTX 2060 sorunsuz kullanıyorum, 144fps besliyor. R5 3600 güçlü bir işlemci şuan da piyasada bu işlemci ile darboğaz yapacak bir ekran kartı yok. (Tabi @1080p'de 2080ti takmak gibi bir saçmalık yapılmadığını varsayıyorum 😅 )
Düzenleme : RX 5700XT alacaktım ama sürücü sorunları ve Wattman saçma sapan hataları olduğunu öğrendim dolayısıyla soğudum çok uyguna 2060 buldum memnunum. Sorun var ise pm üzerinden yazabilirsin.

RTX 2060'da ise 12nm olması ve bazı kişilerin ısınma probleminden yakınmaları gibi detaylar var. Ray Tracing ve dlss 2.0 özellikleri var.

Kart tam yükte 58li dereceleri geçmiyor. Tabi ROG Strix modeli için konuşuyorum.

Bende Ryzen 5 3600 işlemci üzerinden sistem kurmayı düşünüyorum. Fakat bütçe konusunda sıkıntı olduğundan eğer 1000TL altında ikinci el bir RX580 veya RX590 bulabilirsem onlara bakacağım. En olmadı biraz daha ekleyip yine ikinci el 1070 bakacağım.

İmzamdaki sistemi kullanıyorum ben hiç duymadım 12nm olduğu için ısınıyor felan. PCI 4.0 felan bunlar ileriye dönük felan değil. B450 alacaksınız zaten 4.0 yok. Ekran kartı 4.0 olsa bile hiçbir etkisi yok.

Bende Ryzen 5 3600 işlemci üzerinden sistem kurmayı düşünüyorum. Fakat bütçe konusunda sıkıntı olduğundan eğer 1000TL altında ikinci el bir RX580 veya RX590 bulabilirsem onlara bakacağım. En olmadı biraz daha ekleyip yine ikinci el 1070 bakacağım.

Arkadaşım bence 2. el ekran kartı düşünme ya tabi illa ki temiz bir şey var bulabilirsin ama sen bir kere topluyorsun bu sistemi bence acele etme bırak fiyatlar düşsün sen birikimini yap bir yerden ekstra bütçe bulmaya çalış. (Kredi kartı hariç. Aile, dost vs.) Şu an çok pahalı oldu galiba coronadan dolayı geçenlerde bende konu açmıştım RX5700 - RTX2060 ile ilgili o zaman o kart hatırlayabildiğim aralık 2500 - 2800 arası idi. Ama şu an 3000TL ve üzeri. Dediğim gibi bence aceleci davranma.

İyi akşamlar.
1-2 hafta içerisinde kasayı alacağım ekran kartı konusunda kararsızım. RTX 2060 vs RX 5600 XT arasında kaldım. Kullananlar varsa artı eksilerini ve kişisel yorumlarınızı bekliyorum. İnternette karşılaştırma videolarını izledim ancak ileriye yönelik hangisi daha iyi olur.

RX 5600 XT modelinde bazı kararsız kaldığım konular var. Öncelikle 7nm ve PCI Express 4.0 olması daha iyi ve ileriye yönelik geliyor. Ama düşük bellek hızı problemi ve Ray Tracing olmaması gibi bazı teknik detaylar var.

Bana kalsa 1 ay öncesine kadar RTX 2060 alacaktım. Ama bu RX 5600 XT 7nm ve PCI Express 4.0 olması güncel geliyor. Yanlış bir karar vermek istemiyorum.

Bu arada hangi ekran kartı olursa olsun en düşük fiyatlı model hangisi ise onu alacağım yani soğutucu markasına bakmaksızın.

Alacağım sitem.
Maksimum bütçem 6000-6500. işlemci ve ekran kartını aldıktan sonra geri kalan bütçeye göre kalan parçaları alacağım. Model yazmamamın sebebi bundan dolayı. Monitörü aldım zaten 1 ay önce ASUS VG249Q 144 Hz IPS monitör.

Ekran kartı konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. Ve diğer parçalarda tavsiye edebileceğiniz memnun olduğunuz kullandığınız parçalar var ise yazarsanız kafamda daha net bir sistem belli olur. Şimdiden teşekkür ederim yorumlarınızı bekliyorum.

Indirimde bir 2060SUPER bulursaniz cok guzel olacaktir.

Arkadaşım bence 2. el ekran kartı düşünme ya tabii illa ki temiz bir şey var bulabilirsin ama sen bir kere topluyorsun bu sistemi bence acele etme bırak fiyatlar düşsün sen birikimini yap bir yerden ekstra bütçe bulmaya çalış. (Kredi kartı hariç. Aile, dost vs.) şu an çok pahalı oldu galiba coronadan dolayı geçenlerde bende konu açmıştım RX5700 - RTX2060 ile ilgili o zaman o kart hatırlayabildiğim aralık 2500 - 2800 arası idi. Ama şu an 3000TL ve üzeri. Dediğim gibi bence aceleci davranma.

Maalesef çevreden bütçe bulma şansım olmadığı gibi elimdeki bütçe de kısıtlı. Kasayı sadece oyun için istiyor olsaydım elimden geldiğince çabalar biriktirirdim ama iş içinde gerekiyor. Kasayı toplamadan işe girişemiyorum. Elimden geldiğince en uygun haliyle toplamaya çalışacağım, 2800'e dış kasa ( bir kutu veya plakanın üzerine kuracağım ), ekran kartı ve monitör hariç kasanın tüm parçalarını toplamam gerekiyor. Uygun parçalara denk gelirseniz, aklınızın bir kenarında bulunmak isterim.

Indirimde bir 2060SUPER bulursaniz cok guzel olacaktir.

Çok fiyat farkı var düşündüm ama o kadar bütçem yok açıkçası.
Arkadaşım bence 2. el ekran kartı düşünme ya tabii illa ki temiz bir şey var bulabilirsin ama sen bir kere topluyorsun bu sistemi bence acele etme bırak fiyatlar düşsün sen birikimini yap bir yerden ekstra bütçe bulmaya çalış. (Kredi kartı hariç. Aile, dost vs.) şu an çok pahalı oldu galiba coronadan dolayı geçenlerde bende konu açmıştım RX5700 - RTX2060 ile ilgili o zaman o kart hatırlayabildiğim aralık 2500 - 2800 arası idi. Ama şu an 3000TL ve üzeri. Dediğim gibi bence aceleci davranma.

Nerdeyse 1 senedir bu sistem üzerine düşünüyorum ve 1 senedir bilgisayarım yok. Şimdi bütçe ayırabildim ve 2-3 aydır fiyatlar yükseliyor. Daha fazla bekleyemem sürekli artıyor fiyatlar.

İyi akşamlar.

Alacağım sitem.

PCIE 4.0 sadecele seçili b450 ve x470 anakartlarda çalışıyor. Yani eğer Rx 5600 tercih edecekseniz ve PCIE 4.0'dan yararlanmak istiyorsanız seçeceğiniz anakartın bunu desteklediğinden emin olun.

Asus anakartlar için bir listesini buldum farklı marka tercih edecekseniz de mutlaka PCIE 4.0x16 desteklediğinden emin olun.
untitled-3.png

PCIE 4.0 destekleyen BIOS sürümleri
thumbnail_untitled-1.png

AMD RYZEN 5 3600 6 Core, 3,60-4.20GHz 35Mb Cache 65W Wraith Stealth FAN AM4 BOX 14 1416 TL

PowerColor AMD Radeon RX5600XT 6GB 192Bit GDDR6 Ekran Kartı 2619 TL

Corsair CMK16GX4M2E3200C16 16GB (2X8GB) DDR4 3200M VENGEANCE Ram 697 TL

VK-G3902S Çelik ATX Mid Tower Siyah 375 TL

FSP FSP600-60AHBC 600W 80+ PFC AKTİF POWER SUPPLY 378 TL

240GB Kingston A400 SSDNow 500MB-350MB/s Sata3 SSD (SA400S37/240G 289 TL

Seagate Barracuda ST1000DM010 3.5" 1 TB 7200 RPM SATA 3 HDD 286 TL

MSI B450M-A PRO MAX 4133MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX 630 TL

Toplam 6685 TL tutuyor. Parçalar indirimli olarak satılıyor.

Geri
Yukarı