Çözüldü Ryzen 5 3600 stok fan ile kullanılır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

sypex

Hectopat
Daha fazla  
Ryzen 5 3600 (stok fan) içeren sistem topladım bugün geçti elime. Genellikle oyun vs oynamak için topladım.

Bugün CPU sıcaklık değerini merak ettim öğrenmek ve için önce Core temp adlı programını yükledim. Normal şekilde başladım oyun oynamaya, en fazla 83 dereceyi görmüş. Fazla mı yoksa az mı diye araştırırken de AIDA64'ün stress testini gördüm ve bir kurcalayayım dedim.

Açtım bir yandan Core temp uygulamasını bir yandan da AIDA64'ün stress testini yaklaşık 3 dakika teste soktum. Son saniyelerde birden 100 dereceye atladı. Core temp üzerinden Max değeri görebilirsiniz. 100 derece olduğu gibi tekrar 95-94 diye de düştü. Ama ben korktum kapattım tabii hemen.

Bunun dışında da AIDA üzerinden anakart sıcaklığım algılayıcılar kısmında gözükmüyor. Stress testinde de sabit 127 yazıyor ama yanlış sanıyorum ki çünkü BIOS üzerinde değerler 30 civarıyken bilgisayarı açar açmaz girdiğimde yine 127 yazıyor burada. Bu değerin böyle gözükmesi bir sorun teşkil eder mi?

1 dakikalık daha test yaptırdım göstermek için onun da görselini bırakıyorum aşağıya.

Sorum şu ki bu sistem beni stok fan ile 4-5 ay idare eder mi? Sonrasında güzel bir işlemci soğutucusu alabilirim ama ne yazık ki şu anda maddiyatım el vermiyor buna.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    188,1 KB · Görüntüleme: 112
  • 1.png
    1.png
    50,4 KB · Görüntüleme: 106
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Videodada gösterildiği gibi CBP kapatabilirsiniz ve diğer işlemleri kendinize göre uygulayarak ısıyı düşüre bilirsiniz. Eğer anakartınız farklı markadanasa (Örneğin MSI BB50 CBP) yazarak anakartınızda CBP nasıl kapatılacağını öğrenebilirsiniz. Ama değerlere bakarsak elinize para geçtiği anda işlemci soğutucusu almalısınız.
Gerçekten elime para geçtiği gibi alacağım hocam kule tipi soğutucu önümüz yaz Antalya'dayız bir de aman aman yoksa :D çok teşekkür ederim.
@Yener K. @Metzero

Size bir şey daha danışmak istiyorum konu kirliliği yapmadan buradan sorayım dedim. Sistemi aldığım yer BIOS güncellemesi vs yaptığını söyledi de BIOS'a girdiğimde gördüklerimden dolayı emin olamadım. Güncel mi değil mi BIOS'um bakabilir misiniz?

CPB kapatmana gerek yok, verdiğim voltaj ve frekans değerlerini girmen yeterli.

Geri
Yukarı