Ryzen 5 3600 Ve RTX 2060 Darboğaz Mı Oluyor?

BerzerkFrost

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Memur
FPS oyunlarında yüksek kare sayısı ve gecikmenin düşük olmasının ne kadar değerli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ryzen 5 3600 ve RTX 2060 kullanıcısıyım, 144 Hz 2K çözünürlükte R6S oynarken GPU kullanımı genelde %98'in altına inmiyor, FPS ise 160-190 arası. 2K 144 HZ ekranımda gecikme süresini düşürmek için çözünürlüğü 1080P'ye aldığımda GPU kullanımı %85'in genelde üstüne çıkmıyor bazen %70-75 oluyor, 240 FPS'lerden 180-190 FPS'e düşüyor, sizce işlemci ekran kartına darboğaz mı yapıyor? Rakiplere karşı daha fazla avantajlı olabilmek için 240Hz 1080P bir monitör almak istiyorum, alsam tam performansta kullanabilir miyim? Grafikleri yükseltmek GPU kullanımını arttırıyor fakat aynı zamanda Ms'yi 9-11 arasına çıkartıyor ve FPS'IDE aynı oranda düşürüyor, o yüzden grafik ayarı Medium'da kullanıyorum. CS:GO'da ise 300 FPS'lerdeyken çok nadirde olsa 200'e düştüğü oluyor.
Oyun içinden Vulkan ve DirectX sürümleri, OC'lanmış ve stok değerler ile çektiğim görüntüler, mekan içine girdiğimde daha da düşüyor.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Böyle bir sistemin darboğaz yapma ihtimali dünyanın şuan yok olması gibi bir şeye eşit. Rahat rahat kullanın. Tertemiz sistem. Darboğaz çok farklı bir olaydır;
Bu arada FPS'nizi 144'de sabitleyin daha fazla FPS vermek için kart kendini yorup ısınmasın.

Böyle bir sistemin darboğaz yapma ihtimali dünyanın şuan yok olması gibi bir şeye eşit. Rahat rahat kullanın. Tertemiz sistem. Darboğaz çok farklı bir olaydır;
Olmaması lazım.
Peki neden GPU kullanımı %70'e iniyor ve 50 FPS kayıp yaşıyorum?

Bizzat kendi sistemimde de oluyor. Ben bu kadar takmıyorum 165Hz'e sabitlediğim için. Farkına bile varmıyorum hatta.
Evet ben de 144HZ'da kullandığımda sorun olmuyor fakat 240HZ monitör almak istediğim için konuyu açtım. Bazı oyuncular "Fast Peek" denilen şeyi yaptığında ekranda neredeyse görmüyorum ama replayde bayağı izliyormuşum gibi görünüyor.
Monitörün HZ değeri zaten yüksekken 144 e sabitleyip giriş gecikmesini düşürmek yararınıza olabilir.
MS 7'ye sabitleniyor öyle olduğunda, bulunduğum yetenek grubunda inanın fark ediyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı