Ryzen 5 3600 vs i5 10400F

Z490 alırsanız geleceğe dönük olur ama 5 yıl sonra da 10400F ile kullanırsanız olmaz. Z490'a 2022 başlarında i7 11. nesil takıp 10400F'i satarsınız veya 2023'te ikinci el i9 11. nesil takabilirsiniz ve overclock şansınız da olur.

Ayrıca bildiğim kadarıyla 2070S ile 10400F 1080p ayarlarda darboğaz yapabilir deniyor. 3060Ti alıp da 10400F'de 2666 MHz ile önümüzdeki yıllarda saplanıp kalmayın bence.
Ben de aynı şekilde düşündüğüm için 3600'e bir tık daha yakınım hocam. Z490'a yazık olacak alırsam, almazsam da oyun performansı aynı olan geri kalan her şeyde geride olan bir işlemci almış olacağım. Peki Ryzen 5 3600'ün OC potansiyeli nasıl? Ya da ikisini de boş verip 3600X ve stok soğutucu da kullanabilirim. Ne önerirsiniz?

Ben de aynı şekilde düşündüğüm için 3600'e bir tık daha yakınım hocam. Z490'a yazık olacak alırsam, almazsam da oyun performansı aynı olan geri kalan her şeyde geride olan bir işlemci almış olacağım. Peki Ryzen 5 3600'ün OC potansiyeli nasıl? Ya da ikisini de boş verip 3600X ve stok soğutucu da kullanabilirim. Ne önerirsiniz?
OC potansiyeli daha çok silikon kalitesine bağlıdır.

Render ve yayın konusunda arada çok aşırı fark yok yani 10400F'de oldukça iyi ve yeterli o konuda. 2666 MHz'de yüksek ekran kartı kullanınca sanırım aradaki fark azalıyordu oyunda ama onun haricinde etki pek yok üstelik aynı fiyat da değil 600 TL civarı daha ucuz. 3600X yerine 5600'ü bekleyin.

AMD ile ilgili bilgim neredeyse yok. Uzun vadede, genel kullanımda ne gibi avantajları olur hiç yorum yapamıyorum. Soketleri ve yükseltmeleri hakkında bile bir şey diyemiyorum.

Eğer 4 slot anakart alacaksanız muhtemelen 1000-1200 TL bir fiyatı gözden çıkarmışsınız demektir Intel tarafında. Girişin bir üst seviyesi olan TUF Z490 veya MSI MPG Z490 tercih ederseniz ileride i7'ye veya i9'a yükseltemeseniz de pişman olunacak bir fiyat farkı olmaz bence.

2 slot H410 düşünüyorsanız iş değişir tabii.

Render ve yayın konusunda arada çok aşırı fark yok yani 10400F'de oldukça iyi ve yeterli o konuda. 2666 MHz'de yüksek ekran kartı kullanınca sanırım aradaki fark azalıyordu oyunda ama onun haricinde etki pek yok üstelik aynı fiyat da değil 600 TL civarı daha ucuz. 3600X yerine 5600'ü bekleyin.
Galiba 5600'ü bekleyeceğim hocam, en azından fiyatını öğreneyim. Yoksa geri dönüp son kararı veririm artık. Biraz daha AMD tarafındayım onu söyleyeyim. B460'lı sistem ile 300 lira fark var, biraz fazla ama 5600 çıkana kadar fiyatlar da değişir muhtemelen.
AMD ile ilgili bilgim neredeyse yok. Uzun vadede, genel kullanımda ne gibi avantajları olur hiç yorum yapamıyorum. Soketleri ve yükseltmeleri hakkında bile bir şey diyemiyorum.

Eğer 4 slot anakart alacaksanız muhtemelen 1000-1200 TL bir fiyatı gözden çıkarmışsınız demektir Intel tarafında. Girişin bir üst seviyesi olan TUF Z490 veya MSI MPG Z490 tercih ederseniz ileride i7'ye veya i9'a yükseltemeseniz de pişman olunacak bir fiyat farkı olmaz bence.

2 slot H410 düşünüyorsanız iş değişir tabii.
Hocam açıkçası herkesin yorumu gördükten sonra i5 10400F için o anakarta yazık olur diye düşünmeye başladım. Attığınız iki anakart da işlemciden pahalı. Böyle düşününce (ve bu anakartla 11. nesil işlemci de kullanma planım yok) biraz "overkill" değil mi? Yani alacak olsam bile B460 alırım, onun da 3600'den farkı yok neredeyse.

Hocam açıkçası herkesin yorumu gördükten sonra i5 10400F için o anakarta yazık olur diye düşünmeye başladım. Attığınız iki anakart da işlemciden pahalı. Böyle düşününce (ve bu anakartla 11. nesil işlemci de kullanma planım yok) biraz "overkill" değil mi? Yani alacak olsam bile B460 alırım, onun da 3600'den farkı yok neredeyse.
Bence de kesinlikle fazla ancak 500-600 lirayla geleceğe yönelik bir yatırım yapmış olursunuz en fazla, çok uçmadan. Depolama, monitör gibi eksikleriniz varsa zorlamanın alemi yok tabii, zaten 11. nesle geçmeyeceğinizi de beyan etmişsiniz. Sonuçta 500 GB 860 Evo parası, bahsettiğimiz miktarlar.

5600 stokları ocak ayına sarkarsa 11. nesli de bekleyebilirsiniz, çok bir şey kalmıyor çıkmasına sanırım.

Bence de kesinlikle fazla ancak 500-600 lirayla geleceğe yönelik bir yatırım yapmış olursunuz en fazla, çok uçmadan. Depolama, monitör gibi eksikleriniz varsa zorlamanın alemi yok tabii, zaten 11. nesle geçmeyeceğinizi de beyan etmişsiniz. Sonuçta 500 GB 860 Evo parası, bahsettiğimiz miktarlar.

5600 stokları ocak ayına sarkarsa 11. nesli de bekleyebilirsiniz, çok bir şey kalmıyor çıkmasına sanırım.
Z490 anakartı bundan 3-4 sene sonra da başka bir işlemciyle kullanabileceğimin garantisi olsa durmam alırım hocam. Yine de DDR5 yaklaşıyor, AM5 soketi geliyor ve İntel'in de boşa duracağını sanmıyorum. Yanılıyorsam, bilgi eksiğim varsa söyleyebilirsiniz tabii ki. Uzun zamandır derinden takip etmiyorum teknolojiyi. Ocak ayını beklemek en doğrusu muhtemelen, neyin ne olduğunu anlamış oluruz.

R5 3600 + B450 kombosu mu 10400F + Z490 kombusu mu sizce? Oyunlarda bir tık 10400F iyi fakat kalan her şeyde R5 3600'ün çok daha iyi olması kafa kurculuyor. Öyle render yapan, Adobe işleriyle uğraşan, yayın yapan biri değilim ama sonuçta genel performans da var. Sizce hangisi daha geleceğe yönelik olur, OC yapmıyorum ama ileride yapacak olursam hangisi daha kullanışlı olur? İkisi de aşağı yukarı aynı paraya denk geliyor belirteyim (Z490 anakartlar sağ olsun)

R5 3600 B450 daha iyi olur daha uzun süre anakart değiştirmeden işlemci değiştirebilirsiniz bir de B450 anakartlara Smart Access Memory özelliği geldi Z490 gereksiz pahalı. Parça değiştirmek istemiyormuşsun Intel 2 yılda bir soket değiştirirken AMD 4 yılda 1 değiştiriyor bu sayede daha uzun ömürlü olur AMD.

Bence R5 3600. ileride 5600X falan takılabilir. Z490'da fena değil. 11. nesil Intel işlemci takılabilir. Seçim kullanıcıya kalmış bence. Orta sınıf 11. nesil Intel işlemci de üzmez.

Henüz çıkmamış bir işlemci hocam performansı belli değil nasıl tahmin edebiliyorsunuz? Ryzen 5.nesil işlemciler le yine aynı performansı verir tahminen ama fiyat açısından üzer gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı