Ryzen 5 3600 vs i5 11400F

taserzetsu

Centipat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Gigabyte B550 + Ryzen 5 5600( 4.8 GHz OC) | RX 6800 | Crucial Ballistix 2x8 (OC) | DarkFlash DLX21 | SE-224-XT (Arctic 2xP12) | 980 Pro | HyperX Alloy Origins 65 | HyperX Haste Wireless | HyperX Cloud II | Dell G3223D |
Meslek
Elektrik&Elektronik Mühendisi
Genelde MMORPG oyunlar oynayacağım. Alacağım ekran kartı RX 6600 gözüküyor şimdilik. Yanına bir işlemci seçeceğim Ryzen 5 3600 veya i5 11400F olacak fakat performansları hakkında pek bilgim yok. Fiyatları yakın diye bu ikisini karşılaştırmak istedim. Sizin fikirlerinizi ve işlemci önerilerinizi bekliyorum.

i5 11400F kullanıyorum. Ryzen 5 5600x de kullandım. Farklarını anlatayım;
- Ryzen 5 5600x kağıt üzerinde bir tık daha hızlı gözükse de iş termal tarafında Intel daha az ısınıyor.
- Kimisi anakart fiyatından yakınmış. Ryzen 5 3600 veya 5600 olsun. Gidip en ucuz anakartı almanın faydası yok. Aksine verimsizlik yapar bu durum. VRM olaylarından ötürü.
- Eğer anakart alacaksanız mutlaka PCIe 4.0 bir anakart alın. Çünkü AMD'nin yeni kartları ve tahminen Nvidia'nın çıkartacak olduğu yeni kartları bu arabirime adapte olacak.
- Intel yazılımlarla daha uyumlu çalışıyor (bana göre).

i5 11400F kullanıyorum. Ryzen 5 5600X de kullandım. Farklarını anlatayım;
- Ryzen 5 5600X kağıt üzerinde bir tık daha hızlı gözükse de iş termal tarafında Intel daha az ısınıyor.
- Kimisi anakart fiyatından yakınmış. Ryzen 5 3600 veya 5600 olsun. Gidip en ucuz anakartı almanın faydası yok. Aksine verimsizlik yapar bu durum. VRM olaylarından ötürü.
- Eğer anakart alacaksanız mutlaka PCI-e 4.0 bir anakart alın. Çünkü AMD'nin yeni kartları ve tahminen NVIDIA'nın çıkartacak olduğu yeni kartları bu arabirime adapte olacak.
- Intel yazılımlarla daha uyumlu çalışıyor (bana göre).

Evet PCI 4.0 almak zorundayım ekran kartının performansı için. Ama dediğim gibi önemli olan MMORPG tarzı oyunlarda kalabalık alanlarda sanıyorum ki işlemci performansı önemliymiş ve 11400F burada yeterli olur mu? FPS'in 60'ın altına inmesini istemem çünkü 20-30 kişilik dungeonlarda.

Evet PCI 4.0 almak zorundayım ekran kartının performansı için. Ama dediğim gibi önemli olan MMORPG tarzı oyunlarda kalabalık alanlarda sanıyorum ki işlemci performansı önemliymiş ve 11400F burada yeterli olur mu? FPS'in 60'ın altına inmesini istemem çünkü 20-30 kişilik dungeonlarda.
Yeterli olur tabii ki.

Geri
Yukarı