Ryzen 5 3600 vs Intel i5 10400F

10400F biraz daha iyi. AMD sistemin avantajı ise işlemciyi yükseltmek daha kolay. 5600X takabilirsiniz. Tekli çekirdek olarak iyi bir işlemci olur. 3600 alıp ileride yükseltebilirsiniz.

Çok ikilemde kaldım arkadaşlar. Oynayacağım oyun Valorant. Sistem toplayacağım. Ekran kartım GTX 1650 Super veya GTX 1660 olacak. Sizce hangi işlemciyi tercih etmeliyim? Ryzen 5 3600'un Valorant'ta multitraider ayarı ile FPS arttırdığını da söylemek istiyorum.
Konuya hakim olan arkadaşlar sebebi ile cevabını söylerseniz çok mutlu olurum. Teşekkürler.
R5 3600

İki sistemde de aynı kalitede ram anakart vs diyelim. Sadece işlemci konusunda sorum vardır.

Z490 anakarta takarsanız 10400F daha iyidir, fakat anakarta o bütçeyi ayırana kadar 5600X'e yönelmek daha mantıklıdır, 10400F'den çok daha iyi performans verir. Eğer 3000 MHz ve aşağısında bir bellek kitine paranız yetiyorsa, o halde B460 ve 10400F kombosu daha tutarlıdır. Kısacası bütçeniz önemli, ''kalite'' meselesinden ziyade uyum meselesidir.

Z490 anakarta takarsanız 10400F daha iyidir, fakat anakarta o bütçeyi ayırana kadar 5600X'e yönelmek daha mantıklıdır, 10400F'den çok daha iyi performans verir. Eğer 3000 MHz ve aşağısında bir bellek kitine paranız yetiyorsa, o halde B460 ve 10400F kombosu daha tutarlıdır. Kısacası bütçeniz önemli, ''kalite'' meselesinden ziyade uyum meselesidir.
İki sistemde de aynı uyumlulukta orta seviye Anakart ram olsun. Sorum sadece işlemci içindir.

Sorumun bütçe ile ilgisi olmadığını düşünüyorum. Dediğim gibi Ryzen ve Intel işlemcisinde de orta seviye anakartlar olsun dedim. Konuya hakimsen söylediğim işlemcilerde ki anakartlari bilirsin. Ona göre düşünüp tercihini belirtmeni isterim.

Peki yardımcı olamayacağım.
Arkadaş belli ki hazır bir sistem alacak hazır sistem alırken i5'li bir sisteme mi yönelmeliyim R5 3600'e mi onu soruyor.

O zaman bunu belirtip sistemi atmalı.

Sorumun bütçe ile ilgisi olmadığını düşünüyorum. Dediğim gibi Ryzen ve Intel işlemcisinde de orta seviye anakartlar olsun dedim. Konuya hakimsen söylediğim işlemcilerde ki anakartlari bilirsin. Ona göre düşünüp tercihini belirtmeni isterim.
Bütçe ile ilgisi nasıl yok? Yakın fiyatlarda seçebileceğin bir sürü işlemci+anakart kombosu var. İllaki ikisinden biri olsun, bütçe fazla önemli değil ama orta seviye anakart alacağım diyorsan Ryzen 3600 alabilirsin. 10400F'e Z490 gibi üst seviye bir anakart almadığın sürece 3600 daha performanslı.

Geri
Yukarı