Ryzen 5 3600 vs Ryzen 7 3700X

Evet hız aşırtma potansiyeli farkı yüzünden İntel şu anlık daha iyi ama sadece oyun için geçerli. Çoklu çekirdekte hala AMD önde hız aşırtma ile bile. Tabi yapacağınız iş sadece oyun oynamaksa. AMD almak mantıklı değil. Hem render alacağım, hem oyun oynayacağım diyorsanız yada yayın yapıp, oyun oynayacağım diyorsanız AMD daha mantıklı.

Gerçekten çok güzel bir açıklama, çok teşekkür ediyorum. Peki ben 3600 alsam intel almadığıma pişman olur muyum dostum?
Elbette hayır bizimkisi tabire caiz ise "sidik yarışı" gibi oldu. Beni üzen nokta o esnada puan olarak geçilmekti. Şuan için oynadığım oyunlarda 144 FPS rahat alıyorum. Arada ki FPS - Fiyat farkı değmez. Sadece 9600K alsaydım arkadaşımı geçmiş olacaktım o yüzden sitem ettim. :). 3600 montaj render gibi işlerde çok daha önde.

Kesinlikle pişman olmazsınız. Fark varsın 5 10 FPS olsun paranız cebinizde kalsın.

Evet hız aşırtma potansiyeli farkı yüzünden İntel şu anlık daha iyi ama sadece oyun için geçerli. Çoklu çekirdekte hala AMD önde hız aşırtma ile bile. Tabi yapacağınız iş sadece oyun oynamaksa. AMD almak mantıklı değil. Hem render alacağım, hem oyun oynayacağım diyorsanız yada yayın yapıp, oyun oynayacağım diyorsanız AMD daha mantıklı.
Sistem oyun ağırlıklı diyim ben size, ama her zamanda oyun oynamayacağım. Fotoğraf montajı gibi işlemlerde yapıcağım. Oynayacağım oyunlar belli, GTA5, FH4, BF5 (2K), CS:GO, Fortnite vs. Bunlarda fazla fps almak için İntel almaya gerek yok galiba.
Elbette hayır bizimkisi tabire caiz ise "sidik yarışı" gibi oldu. Beni üzen nokta o esnada puan olarak geçilmekti. Şuan için oynadığım oyunlarda 144 FPS rahat alıyorum. Arada ki FPS - Fiyat farkı değmez. Sadece 9600K alsaydım arkadaşımı geçmiş olacaktım o yüzden sitem ettim. :). 3600 montaj render gibi işlerde çok daha önde.

Kesinlikle pişman olmazsınız. Fark varsın 5 10 FPS olsun paranız cebinizde kalsın.
2K'da RTX 2080 ile güzel bir eş olurlar sanki. 🙂

Sistem oyun ağırlıklı diyim ben size, ama her zamanda oyun oynamayacağım. Fotoğraf montajı gibi işlemlerde yapıcağım. Oynayacağım oyunlar belli, GTA5, FH4, BF5 (2K), CS:GO, Fortnite vs. Bunlarda fazla fps almak için İntel almaya gerek yok galiba.

2K'da RTX 2080 ile güzel bir eş olurlar sanki. 🙂

Monitör 2k 144Hz değil ise çok rahat 60 FPS alırsınız. Keza 2080 almaktansa 5700XT almanızı şiddetle tavsiye ederim. Benimde alacağım kart o olacak. OC ile 2080'e yaklaşan bir performans sunuyor ve 2080'nin neredeyse yarı fiyatı. Sadece MSI 'in Gaming modelini çıkarmasını bekliyorum.

Bence AMD almak daha mantıklı neden İntel alıcaksın. Bu sefer soğutucuda almak zorunda kalacaksın. O aradaki fiyat farkına değecek bir FPS farkı var mı yok mu siz karar verin derim. İşlemciyi hız aşırtmak için sağlam bir hız aşırtmak için zaten güzel bir soğutma lazım onlarda pahalı oluyor. Birde olaya bu yönden bakın kararınızı verin derim :D

Bence AMD almak daha mantıklı neden İntel alıcaksın. Bu sefer soğutucuda almak zorunda kalacaksın. O aradaki fiyat farkına değecek bir FPS farkı var mı yok mu siz karar verin derim. İşlemciyi hız aşırtmak için sağlam bir hız aşırtmak için zaten güzel bir soğutma lazım onlarda pahalı oluyor. Birde olaya bu yönden bakın kararınızı verin derim :D
Hocam AOC C24G1 görüşleriniz nedir ? Aydınlatma değeri düşük geldi bana, normal monitorler genelde 350CD iken AOC 250CD. O noktalarda biraz şüphem oldu.

Hocam AOC C24G1 görüşleriniz nedir ? Aydınlatma değeri düşük geldi bana, normal monitorler genelde 350CD iken AOC 250CD. O noktalarda biraz şüphem oldu.

Bence çok sorun olmuyor oynadığın oyuna göre değişir korku oyunu oynarsın her taraf karanlık olur o zaman biraz sıkıntı çıkabilir ama ben korku oyunu sevmediğimden pek sorun olmuyor. İzlediğin filmlerde aşırı karanlık sahneler sıkıntı olur birde. Parlaklığı ne çok az ne çok fazla orta seviyede desem yeridir. Elinizdeki monitörün parlaklığı 350 CD ise parlaklık ayarını %70 yapıp bakın derim. Aşağı yukarı o seviyeye tekabül ediyor 250 CD ben baktım o şekilde BenQ XL2411 vardı bende. Dedim bu seviye bana yeter gidip aldım. Pişman mıyım hayır gayet memnunum. Sadece ekranı az daha eğimli yapsalar daha güzel bir derinlik etkisi oluşturabilirdi. 27 inç modeline param yetmediği için 24 inç aldım. Fakat bir kaç yerde 27 inç için 1080p çözünürlük az deniyor görüntü net gözükmez vs denmiş ama bilmiyorum tam olarak. Bende ki modelden memnunum ben.

Monitör 2k 144Hz değil ise çok rahat 60 FPS alırsınız. Keza 2080 almaktansa 5700XT almanızı şiddetle tavsiye ederim. Benimde alacağım kart o olacak. OC ile 2080'e yaklaşan bir performans sunuyor ve 2080'nin neredeyse yarı fiyatı. Sadece MSI 'in Gaming modelini çıkarmasını bekliyorum.
Performanslar ortada. Yeni çıkacak özel RX5700XT'lerde performans farkı çok olurmu ki?

Çok değil. OC kapasitesi ve soğutma blokları daha gelişmiş olacağı için partner kartları bekliyorum.

Arkadaşlar bu konu hakkında yaklaşık 2-3 haftadır düşünüyorum, hangi işlemci tavsiye edilmeli? Oyun amaçlı diyorum fakat 7/24 oyun değil tabii ki. Ayrı olarak sadece fotoğraf montajı yapacağım. Sizce aradaki 1000 TL farkı vermeye değer mi?
3600 (1500TL), 3700X (2500TL) ve 9600K (1860 TL) kullanıyorum.
Bütçe yetiyorsa oyun için 9600K sistem öneririm.
9600K diğerlerine göre 10-20 FPS fazla veriyor, 6 çekirdeği de kullanan Squad oyununda da 10 FPS önde.
Oyun + çok çekirdek isteyen uygulamalar kullanıyorsanız 3600 işinizi görecektir.
3700X oyun ağırlıklı sistemler için gereksiz, çünkü aynı FPS i veriyorlar.
Bu 3 işlemci ile ilgili sorunuz olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Not:
Overclock yapılacaksa hepsi güçlü soğutma sistemi ister.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı