Ryzen 5 3600 yüksek sıcaklık değerleri

Batuhanvalo55

Femtopat
Daha fazla  
Dostlar yeniyim burada bugün bir PC topladım işlemcim AMD Ryzen 5 3600 overclock yapmadım. PC'yi daha bugün topladım ve açtım aldığım sıcaklık değerleri hiçbir şey çalışmıyorken bunlar;
2fmwoK.png
bir sıkıntı var gibi geldi bana. Sizce?
Valorant oynarken Low ayarlarda 80-90 arası sıcaklık oluyor.

Core Performance Boost'u bios üzerinden kapatın.
Undervolt yapın.

(15-20 derece kadar daha az alıcaksın.)

Undervolt yapma;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dostlar yeniyim burada bugün bir PC topladım işlemcim AMD Ryzen 5 3600 overclock yapmadım. PC'yi daha bugün topladım ve açtım aldığım sıcaklık değerleri hiçbir şey çalışmıyorken bunlar; sssss - Hızlı Resim bir sıkıntı var gibi geldi bana. Sizce?
Valorant oynarken Low ayarlarda 80-90 arası sıcaklık oluyor.

Aynı sorun bende de vardı Core performance Boost'u kapatarak bir süre idare ettim ancak beraberinde performans kaybı da getirdi. Kesin çözüm benim de yaptığım gibi iyi bir soğutucu almak. Ancak undervolt işlemiyle de daha düşük sıcaklığa daha iyi performans alabilirsin.

Kasa ve soğutma performansı nasıl? İşlemci soğutucu düzgün montajlanmamış olabilir. Stok ayarlarda stok fanın yetmesi lazım. Kasa hava sirkülasyonu kötü ise sıcaklık artar. Kasa fotoğrafı atarsan ya da model yazarsan yorum yapabiliriz.

Kasan nedir? Soğutucu olarak ne kullanıyorsun?

Zalman Z3 kasa(kasayı yeni almadım eski kasa), soğutucu stok fan
Core Performance Boost'u bios üzerinden kapatın.
Undervolt yapın.

(15-20 derece kadar daha az alıcaksın.)

Undervolt yapma;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
voltajı 1,175 e sabitledim.Şuan bilgisayar boştayken 45-50 arasına düştü sıcaklık
Aynı sorun bende de vardı Core performance Boost'u kapatarak bir süre idare ettim ancak beraberinde performans kaybı da getirdi. Kesin çözüm benim de yaptığım gibi iyi bir soğutucu almak. Ancak undervolt işlemiyle de daha düşük sıcaklığa daha iyi performans alabilirsin.

Ucuz yollu idare eder dediğin bir soğutucu tavsiyen var mı?
Kasa ve soğutma performansı nasıl? İşlemci soğutucu düzgün montajlanmamış olabilir. Stok ayarlarda stok fanın yetmesi lazım. Kasa hava sirkülasyonu kötü ise sıcaklık artar. Kasa fotoğrafı atarsan ya da model yazarsan yorum yapabiliriz.

Kasadan bir miktar etkilendiğini düşünüyorum kasa güzel soğutamıyor, 5-10 derece kasa yüzünden artmış olabilir fakat yine de voltaj düşürmeme rağmen şu an 50 derecelerde sıcaklık en azından 35-40 civarı bekliyordum

Önü mesh ve çok fanlı bir kasa işini görecektir. Bütçe var ise 300-350 civarlarında işini görecek bir kasa alabilirsin. Ya da 150-200 TL civarlarında soğutucu fanlar var bende kullanıyorum boşta 19 derece benim işlemci. En baba oyunda 60'ı geçmiyor. Benim kasayı örnek olarak koyuyorum. Ben ekstra fanlarla beraber toplam 400 TL'ye mal ettim ve şu anda içerisi buz gibi kasanın.

Dosya Ekleri

• 7CD5B5B3-FA42-44FC-9A71-6232B4151E47.jpg
    7CD5B5B3-FA42-44FC-9A71-6232B4151E47.jpg
    81,7 KB · Görüntüleme: 68
Zalman Z3 kasa(kasayı yeni almadım eski kasa), soğutucu stok fan

voltajı 1,175 e sabitledim.Şuan bilgisayar boştayken 45-50 arasına düştü sıcaklık

Ucuz yollu idare eder dediğin bir soğutucu tavsiyen var mı?

Kasadan bir miktar etkilendiğini düşünüyorum kasa güzel soğutamıyor, 5-10 derece kasa yüzünden artmış olabilir fakat yine de voltaj düşürmeme rağmen şu an 50 derecelerde sıcaklık en azından 35-40 civarı bekliyordum

En uygun fiyata, en iyi performansı veren işlemci soğutucu budur:

Zaten uygun fiyatlı işlemci soğutucuları arasında çok popüler. Tavsiye ederim.

Dostum Undervolt yaparak kurtulabilirsin, şöyle anlatayım ben de iki hafta önce 2600X aldım, deli gibi ısınıyordu stress testinde 98 derece gördüm, oyunlarda 90’lara çıkıyordu.

Olay şu, işlemcinin temel frekansı 3.6 fakat kendini sürekli olarak 4.2 Ghz’e boostluyor, ve bunu yaparken kendine o kadar fazla voltaj veriyor ki auto ayarlarda, haliyle ortaya devasa ısı çıkıyor.

Şu anda ben kendi işlemcimi 4.1 GHz’de çalıştırıyorum sabit şekilde, 1.45V veriyor auto ayarda, fakat ben 1.25V veriyorum şu anda. Yaklaşık 20 derecelik bir düşüş elde ettim, oyun oynarken 55-75 aralarında geziniyor.

Üstelik Undervolt yaparak performans artışı elde edebilirsin çünkü auto ayarlarda işlemcin 4.2 ye çıksa bile, sıcaklık arttığında hızını 4.0 hatta 3.8 lere kadar bile düşürebiliyor.

Bizim bu işlemi yapma aracımız işlemciyi sabit hızda, düşüş ya da çıkış olmadan sürekli ve stabil olarak boost frekansında daha düşük voltajla çalıştırarak sıcaklık düşüşü elde etmek.

Not: Benim verdiğim voltaj değerlerinde pat diye işlemcini çalıştırmayı deneme, her anakart her işlemci için hatta aynı model olsalar dahi, fabrikadan çıkan her işlemcinin bile farkları oluyor, bu değerleri kendin bulmalısın deneme yanılma yoluyla, voltaj düşür stress testine sok, sorun yoksa tekrar düşür, tekrar ve tekrar, ne zaman ki sorun başlar, bilgisayar kapanır, hata verirse, işte o zaman voltajı bir önceki değere alıp sabit ve stabil şekilde kullanabilirsin. Kolay gelsin

Geri
Yukarı