Ryzen 5 3600X Aşırı Isınma Sorunu

Fan ayarlarını yaptım sadece ama düşmemiş. :D
Fandan fana farklılık gösterir, ama şu şekilde referans alabilirsin. Masaüstünde 50 dereceyi geçmiyor, 50 derecede fan devri yüzde 40-50, 65 derecedede(bu üst sınır bunun üstüne çıkmıyor zaten) ozamanda yüzde 80 ayarlarsan ısıya göre fan kendi devrini bulacaktır. Fan hızı fps ye etkilemez tabiki, çalışma frekansı etkiler oda çok etkisi olduğunu söyleyemem. Ben dediğim gibi 3.9 ghzda sabitledim. Kule tipi soğutucum var, kasa hava akışım iyi. Sizinki kötüyse ve stok fansa duruma göre, 3.8 gz da kullanabilirsiniz. Tamamen deneme yanılma test etmek lazım.

Hangi ayarları yaptınız fps niz düştü? ben 3.8, 3.9, 4.0 da denedim hiç kayıp yaşamadım. Söylerseniz yardımcı olmaya çalışalım.
3.9a sabitledim core ratio'yu. Warzone'da 15-20fps civarı bir düşüş yaşadım. 150 alırken şimdi 130-135 fps alıyorum.

Sıcaklık 74-75 derecelere düştü.Fan ayarım turboda. Aynı bölge olmayabilir random atadığı için.
Aynı bölgedeki oyunlarda test edin ozaman anlayabiliriz. Benim testlerde fark bulunmuyor, performans kaybı yok yani.
3.7, 3.8 dede denemenizde fayda var, 70 ın altı sıcaklık iyidir sağlık açısından.

arkadaşımın işlemci 90 derecelerdeydi sıvı soğutmayla..acaba soğutucuyu mu değiştirsem dedi (ryzen 5800x) ben de ona önce ECO MODE yi denemesini söyledim

1. yöntem arkadaşlar anakartınızdan işlemciyi ECO MODE ye alın..deneyin kaç derece olacak
2. yöntem bugun arkadaş ryzen master programını indirdi bios ayarlarını orjinal işlemci ayarlarında açıp windowsta ryzen master ile auto OC moduna aldı voltaj otomatikman 1.1 volta indi ve , ECO MODE de 75 derece , ryzen masterla 63-65 derecelere indi BF2042 oyununda. (not sıvı sogutmalı ama ayarları yapamazsanız sıvı sogutma da hikaye)

Yeni konular

Geri
Yukarı