Ryzen 5 3600X MSI B450 M PRO M.2 Max Overclock

TechnoDeli.

Centipat
Arkadaşlar merhaba bir süre önce kendime başlıktaki sistemi toplamıştım. Bugün hem overclock deneyimlerimi paylaşmak hem de tavsiye almak istiyorum. Sorun şu ki FurMark'ta işlemciyi zorlayınca bilgisayar mavi ekran vermeden kendine reset atıyor ve yeniden başlıyor. Hem oyunda hem FurMark'ta HW monitor ve coretemp uygulamaları ile aynı anda baktığımda ikisi de aynı değeri gösteriyor ve 75'in üstüne çıkmıyor. Ancak oyun oynarken herhangi bir sorunla karşılaşmadım ve işlemci sıcaklıkları da 74-75 dereceyi geçmedi niye FurMark kullanınca bilgisayar kendisine reset atıyor. Ne olabilir, bunun için endişe etmeli miyim?

BIOS menüme ait fotoğrafları ve menüde gittiğim yerleri adım adım paylaşıyorum.

OC genie ve a XMP profili açık.

MSI_SnapShot.jpg

MSI_SnapShot_01.jpg

MSI_SnapShot_00.jpg

MSI_SnapShot_02.jpg

Voltaj değeri yüksek olabilir mi? Sizden voltaj değeri için tavsiye istemem doğru olur mu bilmiyorum voltaj değerinin fazla olup olmadığını anlamanın bir yolu var mıdır?

MSI_SnapShot_03.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci dahil her şeyi "default" ayarlara alınız. Furmark bildiğiniz üzere, ekran kartını zorlamaktadır. Kapanmanın ekran kartından olup olmadığını önce anlayalım. Eğer fabrika ayarlarınız ile furmark testini geçemezse ekran kartınıza ağırlık verelim. Anlatıklarınıza bakılırsa, sorun işlemci de değil gibi duruyor.

Derece olarak iyi ve oyunlarda sıkıntı yaratmıyorsa takma o testi. Ama ileride çok ağır edit işleri ile falan uğraşırsan sıkıntı yaşayabilirsin o OC değeriyle. Voltaj olarak normal geldi bana hatta biraz arttırabilirsiniz.

Arkadaşlar cevap yazacaktım ama absürt bir şekilde bir moderatör tarafından yazım kurallarındaki hatalarım sebebiyle (?) bir süre yasaklandım.

Stok fan ile bu değerleri nasıl alabiliyorsun? Fan olarak ne kullanıyorsun? 1.4 'ün üstüne çıkma derim. Güvenli voltaj 1.325 olarak belirlenmiş...

Hocam işlemcinin varsayılan voltajı 1.344 daha altına hiç inmedim stok fan kullanıyorum ama daha önce aldığım 60 liralık bir macun sürdüm ve macunu işlemciye değil soğutucuya üstündeki pürüzsüz yeri tam kaplayacak kadar sürdüm açıkçası fazla geldi ama bir faydası vardır mutlaka :D

İşlemci dahil her şeyi "default" ayarlara alınız. Furmark bildiğiniz üzere, ekran kartını zorlamaktadır. Kapanmanın ekran kartından olup olmadığını önce anlayalım. Eğer fabrika ayarlarınız ile furmark testini geçemezse ekran kartınıza ağırlık verelim. Anlatıklarınıza bakılırsa, sorun işlemci de değil gibi duruyor.

Furmarkta cpuyu zorlayan bir seçenek daha var.

Derece olarak iyi ve oyunlarda sıkıntı yaratmıyorsa takma o testi. Ama ileride çok ağır edit işleri ile falan uğraşırsan sıkıntı yaşayabilirsin o OC değeriyle. Voltaj olarak normal geldi bana hatta biraz arttırabilirsiniz.

En son 1.380 v vererek 4.4 ghz'te bıraktım ileride daha da artırırım ama o zamana kadar böyle kalacak.Sıvı soğutma alıp yükseltmeyi deneyeceğim şimdilik stabil görünüyor.

Yeni-Bit-Eşlem-Resmi.jpg

Hocam Prime95 ile Small testi yaptın mı? Veya hangi testleri yaptın? Stabil olduğu kanaatine nasıl vardın?

@TechnoDeli.

Benimkisi tahmin core temp ile yan pencerede oyun oynarken frekansı takip ettim.
Anakart yada işlemcide yüksek ısılar görünmüyor peki ikisininden birinin yada ikisinin hasar görüp görmediğini anlamanın bir yolu var mıdır ?

Dostum oyunlar stabiliteyi tam yansıtmıyor. Bu değerlerde OCCT veya Prime95 ile 30dk kadar test et. Bir hata vermezse %80-90 sistem stabil diyebiliriz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı