Ryzen 5 3600X sistem mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

BalzonUrchin

Kilopat
Birkaç gündür sürekli mavi ekran hatası alıyorum. Önce ekran donuyor sonra birden kararıp bazen tekrar açılıyor ancak ekran kartı ayarlarına erişim sağlayamıyorum bazen de "bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı, yeniden başlatmak zorundayız." diye bir hata alıyorum. Minidump dosyalarını arşivleyip Drive linki ekledim.

Sistem özellikleri:
Ryzen 5 3600X.
GTX 760.
Kingston (2x8) 16 GB 3200MHz HyperX Fury bellek RAM.
ASRock B450M-HDV r4.0
SanDisk Ultra 3D NVMe 500 GB.
Samsung HD502hj 500 GB.
JD 120 GB.
İşletim sistemi Windows 10 Pro.

Birkaç gündür sürekli mavi ekran hatası alıyorum. Önce ekran donuyor sonra birden kararıp bazen tekrar açılıyor ancak ekran kartı ayarlarına erişim sağlayamıyorum bazen de "bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı, yeniden başlatmak zorundayız." diye bir hata alıyorum. Minidump dosyalarını arşivleyip Drive linki ekledim.

Sistem özellikleri:
Ryzen 5 3600X.
GTX 760.
Kingston (2x8) 16 GB 3200MHz HyperX Fury bellek RAM.
ASRock B450M-HDV r4.0
SanDisk Ultra 3D NVMe 500 GB.
Samsung HD502hj 500 GB.
JD 120 GB.
İşletim sistemi Windows 10 Pro.

Erişime aç dosyaları.

İlk başta dosyalarınızı yedekleyip bilgisayarınızı sıfırlamanızı öneririm. Ardından raporları paylaşabilirseniz sevinirim.
Her konuya zırt pırt format önermeyin lütfen. Belki basit bir neden kaynaklı oluştu? Ayrıca dosya incelemeden fikir belirtmeyin.
NVIDIA ekran kartı sürücüsü hataya sebep olmuş.
RAM arızasının varlığından şüpheleniyorum, RAM belleklere test istiyorum.

Her konuya zırt pırt format önermeyin lütfen. Belki basit bir neden kaynaklı oluştu? Ayrıca dosya incelemeden fikir belirtmeyin.
NVIDIA ekran kartı sürücüsü hataya sebep olmuş.
RAM arızasının varlığından şüpheleniyorum, RAM belleklere test istiyorum.

Arkadaşa cevap yazmama nedenim zaten format at dediği içindi. Bu forumda hala böyle insanların bulunmasına şaşırıyorum.
Test 2 saat civarı sürdü ve hiçbir hata bulunamadı. Mavi ekran hatasının ben de sizin gibi grafik kartı sürücüsünden kaynakladığını düşünmekteyim çünkü en son gelen güncelleme ile bunları yaşamaya başladım. İnternette konu hakkında araştırmalar yapmaya başladım ve birçok forumda birçok kullanıcı bu hatayı bu sebepten aldığını belirtmiş. Bu konuda ne yapabilirim? Yardımcı olabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-06-10 at 19.20.34.jpeg
    WhatsApp Image 2021-06-10 at 19.20.34.jpeg
    147,2 KB · Görüntüleme: 25
  • WhatsApp Image 2021-06-10 at 19.20.33 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-06-10 at 19.20.33 (1).jpeg
    157,3 KB · Görüntüleme: 27
  • WhatsApp Image 2021-06-10 at 19.20.33.jpeg
    WhatsApp Image 2021-06-10 at 19.20.33.jpeg
    168,1 KB · Görüntüleme: 16
RAM sağlam görünüyor. XMP kapalı yaptıysan sağlamdır.

Peki sorun neden kaynaklanıyor? 4 farklı hatanın açıklamasına baktım ve internette bunları araştırdım;

Image_name: ntkrnlmp.exe
Image_name: Pool_corruption.
Image_name: nvlddmkm.sys
Image_name: nvlddmkm.sys

Pool_corruption ve nvlddmkm.sys hatalarını internette araştırdığımda NVIDIA ile ilgili şeyler çıkıyor ntkrnlmp.exe ise RAM ile ilgili olduğu ön görülüyor ancak RAM'de herhangi bir sorun gözükmüyor. Zaten 21.04.2021 tarihinde o hatayı almışım ve bu zamana kadar da hiç çıkmamış. Sorun ekran kartı sürücülerindeyse bu durumda ne yapabilirim?

Geri
Yukarı