Ryzen 5 3600X undervolt yapmak

lysander

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Arkadaşlar selam herkese. Aşağıdaki sisteme sahibim. Upgrade sonrası kurulumu bugün tamamladım. Termal macun olarak thermal grizzly kryonaut kullandım. Montajı düzgün yaptığıma eminim fakat sıcaklık değerleri aşırı yüksek geliyor kış ayları olmasına rağmen. Bahsettiğim değerler sadece tarayıcım, Discord vs açıkken 45-65 arası oynuyor.

Normal olabilir ki bana boşta yüksek gelen değerler bunlar ben yine de undervolt işlemi yaparak sıcaklık düşürmek istiyorum. Sıvı soğutucu ile bu aylarda bu değerlerde olmaması gerekmektedir diye düşünüyorum. Bu konudan anlayan birisi yardımcı olabilirse sevinirim. Konuyu açmadan önce forumda araştırma yaptım çok fazla kaynak mevcut fakat yanılmamak adına bilgisi olan birisinden yardım alırsam daha iyi olur diye düşündüm.

Sıcaklık değerlerini yeterli seviyelere çekebilirsem bu bağlamda OC işlemi de yapmak istiyorum kesinlikle. Biraz önce koşmuş olduğum şu linkteki programın sonuçlarını referans olması açısından ekliyorum.

1609515406006.png

Asus Rog Strix B550-E Gaming / Ryzen 5 3600X / Palit RTX3080 Gaming Pro / Corsair Vengeance 2 x 8GB 3200Mhz / Samsung 970 Evo Plus NVMe 1TB / Samsung 960 Evo NVMe 250GB / Seagate Barracuda 2TB 7200 rpm / Corsair H115i RGB Platinium / CoolerMaster K500L / 2 x MSI MAG272CQR / Steelseries Rival 650 RGB / Steelseries Apex 7 / Steelseries Arctis 7 Beyaz

Son düzenleyen: Moderatör:
AIDA değerleri önemli. Boşta yüksek olabiliyor, zira kendi işlemcimde 1.45V boşta voltaj gördüm ama yükte bu değerlere yaklaşmadı bile. İlla deneme yapacaksan da 1.2V 4.1 GHz dene.

Yeni konular

Geri
Yukarı