Ryzen 5 3600X ve RTX 2080 SUPER Darboğaz Yapar mı?

İdeal olması için kullanımın ne gibi olması lazım peki ? Pek bir bilgim yok da.

Biraz araştırdığımda GPU kullanımı %98+ olmalı denildiğini farkettim fakat attığın videoda özellikle Far Cry 5 gibi kartı hiç zorlamayacak bir oyunda GPU kullanımı %50-%60'lara düşüyor. Bunun açıklaması nedir ?

Bazı oyunların işlemci kullanımı gpu kullanımından yüksek olur. Oradaki gpu kullanımın düşük olması seni yanıltmasın. Ayrıca GPU kullanımı %98+ olmadı diye bir kural yok. Değişik parametreler giriyor işin içine oyundaki harita, sahne, çözünürlük v.s v.s anlat anlat bitmez.

Altta da 8700K ile karşılaştırma yapılmış. 8700K Gpu kullanımı %60 civarı geziyor. Şimdi 9900K alsan yine aynı durum ile karşılaşacaksın. O da mı kesmedi amd ryzen threadripper, intel Xeon sonuç %60 - %70 gpu kullanımı, eee bayıldık 20000 binleri 30000 binleri hala darboğaz yapıyor :) Bana göre şu an fiyat performans olarak Ryzen 5 3600 ve daha üstü boşuna ölü yatırımdır. Kullanmadığın teknolojiye fazladan ödeme yapmak bana mantıklı gelmiyor. İleride ihtiyaç olur değiştirirsin. Teknoloji yerinde durmuyor, zamanla farklı koşullarda farklı ihtiyaçlara göre hareket etmek gerekiyor. 3600X ile 3600 arasında aradaki fiyat farkına değecek performans artışı da yok bunu da belirteyim.

İçerik üretiyorsun, grafik, tasarımı, 4k video hazırlama ne bileyim işte yayın yapıyorsundur. O zaman gider 3900X alırsın, Amd ryzen threadripper, Xeonlar falan tepe modellere yönelirsin. Çünkü yaptığın işe göre ihtiyaç doğmuştur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2K monitör planınız yoksa 2060S üstünü pek tavsiye etmem.2080S ile 2K da düşük FPS rahatsız eder dersen AC: Odyssey piyasadaki en ağır oyun. O tarz optimizasyon sorunlu bir oyunda da ayarları ultra yerine High yapın. Aradaki farkı anlamazsınız bile.

R5 3600X, RTX 2080 Superi doyurabilir mi? 1080p oyun oynayabilir miyim?

GPU'yu 2080'e de indirebilirim o durumda ne olur onu da merak ediyorum?
Graphic card and processor will work great together
AMD Ryzen 5 3600X (Clock speed at 100%) with NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER (Clock speed at 100%) x1 will produce only 0.79% of bottleneck.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı