Ryzen 5 3600X voltaj ve GHz değerleri

anil2645

Hectopat
Merhabalar,

Dark X126 soğutucu bloğuna kendi fanına ek olarak Arctic P12 PWM takarak çift fan kule soğutma kullanıyorum. Anakartım Gigabyte B450 Aorus Elite modeli ve BIOS sürümü 5. nesiller için çıkan en son sürüm sanıyorum F61 olması lazım.

Akşam eve geçince konuyu ekran görüntüleriyle de detaylandıracağım fakat not aldığım değerler şunlar;

CPB açık herhangi bir oynama yapmadan yük altında, oyunlarda 4.4 GHz'i görüyor ve kalıyor, voltaj 1.450V. İşlemciyi zorlayan oyunlarda 65 derecelerde, birden 76-77 oluyor anlık düşüyor. AIDA 64 stres testinde 4275 MHz kalıyor ve sıcaklık 80 derece oluyor. Voltaj burada 1.375V, eğer 4.4 GHz'e atarsa 1.450 görüyorum. Bana bu değer çok yüksek geliyor açıkçası.

CPB kapalı, 4275 MHz tüm çekirdekler sabit ve voltajı anakartımın önerisiyle 1.150V ayarlıyorum, tam 11 saat stres testi yaptım gördüğüm maximum sıcaklık 62 derece ve hiç kapanma yok. En zorlayan oyunlarda dahi sıcaklık 53-55 derece.

Siz 125MHz için 17-18 derece daha sıcak çalışmasını mı isterdiniz yoksa benim ayarladığım ayarda mı kalmasını isterdiniz? Belki yine 4.4 GHz çıkartıp biraz daha voltaj verebilirim bunu denemedim fakat her ne olursa olsun bana 125MHz arttırmak için 1.450V çok fazla geliyor.

Teşekkürler.

Hocam ben de 1-2 gün önce aynı sıkıntıyı yaşadım ama arkadaşlar sağolsun çözüldü. Gel konuma bak çözüme kavuşursun.

Hocam ben de 1-2 gün önce aynı sıkıntıyı yaşadım ama arkadaşlar sağolsun çözüldü. Gel konuma bak çözüme kavuşursun.
Teşekkürler dostum, ben aslında bir çözüm ürettim sadece buradan yorum rica ettim. Teşekkürler yine de desteğin için.

Her silikonun kalitesi farklı olacağından birebir tüm değerleri aynı da yapsak aynı sonuçları alamayabiliriz zaten.

4275MHz 1.150V 62 derece ile güzel bence, benim işlemci 4.1GHz için 1.125V istiyor, Prime95 testinde sadece bu voltajda kararlı kalabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı