Ryzen 5 3600X UV yapma

Altakor

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhabalar. İlk kez güzel bir sistem sahibi oldum fakat alır almaz sıkıntılar yaşadım maalesef. Sistemim normal yükte 50-55 derece arası. Tam yükte (birkaç oyunda denedim) 85-90 derece arasında geziyor. İnternetten baktığım birkaç videoda voltajı düşürmekle ilgili bir şeyler gördüm ve denedim fakat optimal voltajı elde edemedim herhalde. Denediğim voltaj ve GHz değerleri (hem deneyecek olanlar için hem de bilgilendirme açısından):

4.2 GHz. 1.1V'ta mavi ekran ve oyunlardan atma gibi sıkıntılar yaşadım.
4.2 GHz. 1.15V'ta stres testinde bilgisayar kapandı.
4.2 GHz. 1.25V'a aldığımda ise bir daha voltaj değiştirememe gibi anlık bir sorunla karşılaştım sanırım. Sonra tırsıp 4.1 GHz'e aldım
Şu an 4.1 GHz 1.225V'ta kullanıyorum ve sıcaklık değerlerim normal.

Sistemim:

İşlemci : R5 3600X
Ekran Kartı: RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO
Anakart: B450-A PRO MAX
Kasa : Thermaltake View 27

Aklımdaki sorular:
1) İşlemcinin sürekli aynı frekansta ve voltajda çalışması sağlıklı mıdır?
2) Aynı işlemciyle bu işlemi yapanların voltaj ve frekans ayarı nedir?
3) Önerebileceğiniz bir işlem var mıdır?

Şimdiden cevaplayan arkadaşlara çok teşekkürler.

Ayarları varsayılana çekip CTR testi yapın.

Yarın kesinlikle ilk işlem bunu yapacağım. Teşekkür ederim şimdiden bunu bilmiyodum :)

Yaptım ve bu sonuçlar çıktı. Şimdi bu değerlerler ile stres testi yapacağım
Arkadaşlar bilgilendirme olsun diye söylüyorum belki birilerinin işine yarar. 4.2 GHz ve 1.175V'a aldığımda bütün sıkıntılarımı çözdüm. RDR2 oyununda ultra ayarlarda maksimum 70 derece CPU görüyorum. Yardımcı olan arkadaşa teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• diagnostic.png
    diagnostic.png
    4,2 KB · Görüntüleme: 105
Yarın kesinlikle ilk işlem bunu yapacağım. Teşekkür ederim şimdiden bunu bilmiyordum :)

Yaptım ve bu sonuçlar çıktı. Şimdi bu değerlerler ile stres testi yapacağım.
Arkadaşlar bilgilendirme olsun diye söylüyorum belki birilerinin işine yarar.4.2 GHz ve 1.175V'a aldığımda bütün sıkıntılarımı çözdüm. RDR2 oyununda Ultra ayarlarda maksimum 70 derece CPU görüyorum. Yardımcı olan arkadaşa teşekkür ederim.

Bir benim testim sonuçlanmıyor. Step 84 geliyor işlemciyi ctr testinde 3925 olarak ayarladım. 768V değerlerine kadar kapanmadan düşüyor sonrasında uygulamadan atıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı