Ryzen 5 4650G alınır mı?

Seçim sizin ben yeni sistem topladım birkaç gün önce. Benim 1. önceliğim az enerji tüketimi sessizlik ve yüksek verim. İlk aklımda olan 3100 alıp yanına da idare edecek bir ekran kartı almaktı. Ama bench skorlarına bakınca vazgeçtim. 2. olarak 3600 ile bunun arasnda kaldım ama 3600'de 2000TL'den aşağı yoktu yanına bir de ekran kartı almaya kalksam 3800 civarı turuyordu. Toplamda bana bu sistem 4200'e mal oldu B550M anakart 32 GB 3600MHz RAM Ryzen 4650G işlemci ve 360'a usb 3.0 destekli 400W kasa. Şu an fiyatlara bakıyorum benim kurduğm sistemi bu fiyata anca 2. el satıyorlar. Fazla oyun oynayan biri değilim. İşin açıkçası tamamen fansız el kadar PC yapsalar aynı pğerformanslı onu tercih ederim.

Seçim sizin ben yeni sistem topladım birkaç gün önce. Benim 1. önceliğim az enerji tüketimi sessizlik ve yüksek verim. İlk aklımda olan 3100 alıp yanına da idare edecek bir ekran kartı almaktı. Ama bench skorlarına bakınca vazgeçtim. 2. olarak 3600 ile bunun arasnda kaldım ama 3600'de 2000TL'den aşağı yoktu yanına bir de ekran kartı almaya kalksam 3800 civarı turuyordu. Toplamda bana bu sistem 4200'e mal oldu B550M anakart 32 GB 3600MHz RAM Ryzen 4650G işlemci ve 360'a USB 3.0 destekli 400W kasa. Şu an fiyatlara bakıyorum benim kurduğm sistemi bu fiyata anca 2. el satıyorlar. Fazla oyun oynayan biri değilim. İşin açıkçası tamamen fansız el kadar PC yapsalar aynı pğerformanslı onu tercih ederim.

Senin işini görür ama oyun oynuyorsan yanına idarelik alacağın ekran kartı ile vereceği performansı geçemeyebilir.

Sessiz ve ofis işleri icin 4650g mı yoksa 3600x mı... Aynı anda 10 tane windows görevleri indirmeler rar ayiklamalar downloadlar ve photoshop ışlemleri.

Sizce 9600k mı 9500 mı 4650g mı?

4650G grafik işlemci tarafında daha iyi iş çıkaracaktır diye düşünüyorum.
Oyun ile hiç isim olmaz hocam, sadece güçlü bir bilgisayarım olsun.. içinde resim olan bir klasörü açınca thumbnailler hemen yüklensin misal.

Bunun için dahili gpu var diye 4650g seçmeli miyim? Yoksa 3600+ rx550 nasıl olur? Ya da 3600 + rx230 gibi uygun fiyatlı kombinasyonlar
Seçim sizin ben yeni sistem topladım birkaç gün önce. Benim 1. önceliğim az enerji tüketimi sessizlik ve yüksek verim. İlk aklımda olan 3100 alıp yanına da idare edecek bir ekran kartı almaktı. Ama bench skorlarına bakınca vazgeçtim. 2. olarak 3600 ile bunun arasnda kaldım ama 3600'de 2000TL'den aşağı yoktu yanına bir de ekran kartı almaya kalksam 3800 civarı turuyordu. Toplamda bana bu sistem 4200'e mal oldu B550M anakart 32 GB 3600MHz RAM Ryzen 4650G işlemci ve 360'a usb 3.0 destekli 400W kasa. Şu an fiyatlara bakıyorum benim kurduğm sistemi bu fiyata anca 2. el satıyorlar. Fazla oyun oynayan biri değilim. İşin açıkçası tamamen fansız el kadar PC yapsalar aynı pğerformanslı onu tercih ederim.
hocam bana ürünlerin linkini atar mısın? sen bulunmaz nimetsin benim içn, tammen seninle aynı benim durumum...
ram'le birlikte 4650g efsaneye dönüşüyor. ram'i nerden aldın?
anakart 1 gün boyunca araştırdım b550'de karar kıldım sende de okuyunca çok sevindim.
ben ram'i 16 düşünüyordum 32 pahalı olacak diye. sence almışken onu 32 mi yapmalıyım. kasa linki bir de sana zahmet..

Son düzenleme:
ram corshair vangence 2x16 ben alalı 2 ay oluyor. ram'i trendyoldan aldım o zaman en ucuzu oradaydı işlemciyi de pcdepo'dan Fiyatlar çok değişken güncel fiyatlar için fiyat arama motorlarını kullanabilirsin. akakce,cimri, epey v.b gibi

Sisteminizin tüm özelliklerini yazar mısınız? APU alınır eğer sizdeki diğer parçalar sağlam ise.

Patriot 8 GB 3200MHz RAM (2x8)
Patriot Burst 480GB SSD
Gigabyte B450M S2H V2
Sharkoon 650W 80+ PSU

Bunlar var alabilir miyim? Kaç yıl götürür beni.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ryzen 5 4650 ile RX580'in direkt karşılaştırmasını göremediğim için bu videoyu incelemenizi, 4650'nin yediği farkı görmenizi tavsiye ederim.

Amacınız ortalama bir oyun performansı ise GPU gücünü CPU biriminden karşılayan sistemlere yaklaşmayın bile.
İşlemciden kısın, ekran kartına yatırın.
RAM'i 8 GB yapın, ekran kartına yatırın.
Ama oyun oynayacağım diyorsanız ekran kartına dokunmayın.

İlaveten, bu saatten sonra RX580'e yatırım yapılmaz bana göre ama bu, konu dışı olduğundan girdi yapmıyorum.

Ben GTX 1050 2 GB 128 Bit ekran kartı alsam 8 GB ve 16 GB RAM arasında ne kadar fark olur ve işlemci etki eder mi?

Patriot 8 GB 3200MHz RAM (2x8)
Patriot Burst 480GB SSD
Gigabyte B450M S2H V2
Sharkoon 650W 80+ PSU

Bunlar var alabilir miyim? Kaç yıl götürür beni.

Ben GTX 1050 2 GB 128 Bit ekran kartı alsam 8 GB ve 16 GB RAM arasında ne kadar fark olur ve işlemci etki eder mi?
Apu önermiyorum konuyu araştırmadan açmıştım 1-2 max 3 sene sonra eski performansından eser kalmıyor.

APU önermiyorum konuyu araştırmadan açmıştım 1-2 Max 3 sene sonra eski performansından eser kalmıyor.

Hocam peki ekran kartı taktıktan sonra da kalmıyor mu eser? CPU'nun ömrü mü bitiyor yani? APU almayı düşünüyorum kart fiyatları normale dönsün kart takarım diye düşünüyordum.

APU önermiyorum konuyu araştırmadan açmıştım 1-2 Max 3 sene sonra eski performansından eser kalmıyor.

Hocam ne alakası var Allah aşkına, 3 sene sonra nasıl bir performans düşüşü yaşadınız? Aynı uygulamaları kullanıyorsanız tabii? Yoksa 3 sene sonra çıkacak bir uygulama veya oyun için tabii ki hiçbir işlemci ve ekran kartı aynı performansla çalışacak diyemeyiz. Yanlış bir ifade olduğu kanaatindeyim.

Hocam peki ekran kartı taktıktan sonra da kalmıyor mu eser? CPU'nun ömrü mü bitiyor yani? APU almayı düşünüyorum kart fiyatları normale dönsün kart takarım diye düşünüyordum.

CPU ömrü ile APU olmasının nasıl bir ilgisi olabilir teknik olarak bir arkadaşımız açıklarsa bizde bilmediğimiz bir konu öğrenmiş olalım lütfen. Çünkü ben bir ilişki kuramadım, termal olarak diyecekseniz zaten termal tasarımları ona göre yapılıyor.

Son olarak performans olarak şunu söyleyebilirim bazı uygulamalar da önbellek konusunda yetersiz kalabiliyor bu da dengi olarak görülen işlemcilerle kıyaslandığında tabii ki performans farkına sebep oluyor. Örnek olarak Ryzen 4650G ve 3600. Ryzen 3600'de L3 önbellek 32 MB iken Ryzen 4650G PRO'da 8 MB L3 önbellek mevcut.

İki işlemciyide barındıran iki bilgisayarım var. L3 önbellek arasındaki farkı hissettiğim tek yer xmr (monero) mining işlemi. Çünkü Ryzen 3600 önbellek avantajıyla tüm çekirdekleri tam perfonsla kullanıyor ve 6500 h/s değerine kadar çıkabiliyor. Ryzen 4650G ise aynı çekirdek sayısına sahip olmasına rağmen maksimum 3100 h/s değerini veriyor.

Bilgi amaçlı olarak bende ekran kartı fiyatları yükseldiği için 4650G PRO işlemcili sistemi çocuğum için aldım ve Valorant gibi oyunlar da akıcı bir şekilde oynayabiliyor.
İyi günler dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı