Ryzen 5 5500 kullanımı %5'i geçmiyor

Nyska

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar sizlere bir sorum olacak.
------------------------------------------------
Öncelikle sistemim ( kabataslak )
RX6600 ekran kartı.
Ryzen 5 5500 işlemci.
16 GB RAM.
------------------------------------------------
Cod MW2, Last of Us, Rainbow6 vb. oynadığım çoğu oyunda ( nadir birkaç oyunda işlemci kullanımı %30 falan buluyor) işlemci kullanımım %5'i geçmiyor. Herhangi bir FPS sorunum yok genelde ultrada rahat oynayabiliyorum ama yine de yeni nesil oyunlarda işlemci kullanımım bu kadar düşük olmaması gerektiğini düşünüyorum ayrıca ekran kartı kullanımı %97-98 seviyelerinde. İşlemci 5 kullanmasına rağmen işlemci sıcaklığı da 65 civarı. aynı sisteme sahip olduğum bir başka arkadaşım ( sadece onun ekran kartı 5700) Cod Warzone oyununda işlemcisi 35-40 kullanılırken benim 5 kullanmaya devam ediyor. hadi diyelim ki sistem kendini yormadığı için işlemci bu kadar düşük kullanılıyor ama yine de yeni nesil oyunlarda dahi böyle olması bana yanlış bir şeyler olabileceğini düşündürttü. ayrıca aynı sistemin YouTube oyun performanslarında aynı oyunlarda onların işlemcileri de 45-50 civarı kullanılıyor. sizce bu durum normal mi? Normal değilse nasıl düzeltebilirim?

Herkese teşekkürler.

MSI Afterburner'da işlemcinin genel kullanım ayarını açın, yalnızca 1 tane çekirdeği açmış olabilirsiniz.
Dediğiniz şeyi bulamadım da nereden açabilirim onu? ve MSI afterburner'da böyle gözüküyor durumlar.

Dosya Ekleri

• resim_2023-06-19_115458577.png
    resim_2023-06-19_115458577.png
    550,9 KB · Görüntüleme: 18
Tahmin edeyim Alt+Tab atıp Görev Yöneticisi'nden bakıyorsunuz değil mi işlemci kullanımına? Öyleyse çok yanlış. Afterburner'da çarka tıklayın, izleme > CPU usage seçili > OSD'de göster tikli > uygula.
İşlemci kullanımına amd'nin programından bakıyorum tüm bilgileri veriyor. Programın adı AMD SOFTWARE.

Geri
Yukarı